Vianoce celebrít: Nela Pocisková počas minuloročných vianočných príprav doma u rodičov.

Girlandy z plastu aj ozdoby starých mám: Na Vianoce letí všetko

Letia cencúle, mrazené vetvičky a krištáľové lustre, no vracajú sa aj klasické maľované gule.

Zlaté vianočné gule s krištáľmi, girlanda z použitých plastových fliaš či ozdoby starých mám. Luxus alebo recyklácia? Moderná elegancia či nostalgia? Štýlu Vianoc sa nekladú medze, určujeme si ho my sami a naša peňaženka. Ak nemáte hlboko do vrecka, s vianočnou výzdobou sa trápiť nemusíte. Vianoce si môžete objednať na kľúč.

Trendy: Letí nostalgia za starými časmi a moderné ľadové motívy. Foto: Marián Kunc

Zo zlata

Červená a biela, zlatá a strieborná. Farby vianočných ozdôb, ktoré prevládajú v malom trnavskom obchode. Zákazníčky obchytávajú porcelánových anjelov, drôtené hviezdice, drevené srdiečka, sklenené i polystyrénové gule, ktoré vyzerajú presne ako tie na guľovanie. „Pri zdobení sa riadim svojím citom a momentálnou náladou. Ale vraj tento rok letia farby podľa ročníkov. Starší inklinujú ku klasickým farbám, ako je zlatá a červená, mladí k fialovej a ku krémovej. Patrím asi už k starším, keďže budem mať červený stromček,“ zavtipkuje asi štyridsaťpäťročná pani.

Trendy sa podľa dizajnérky Lívie Šiškovej určujú na medzinárodnej vianočnej výstave vo Frankfurte. „Tento rok tam bol najextravagantnejším kúskom stromček od návrhára Jeana Paula Gaultiera. Použil obyčajné rôznofarebné papierové lamely, aké kúpite v ktoromkoľvek obchode, a nahádzal ich krížomkrážom na stromček tak, že nebolo vidieť ani kúsok zeleného. Bolo to hrozné,“ smeje sa mladá dizajnérka.

Majiteľku trnavského obchodu Máriu Šiškovú na výstave upútala špeciálna guľa, od ktorej nemohla odtrhnúť oči. Ako jediná obchodníčka z Česka a zo Slovenska si ju objednala, no neprišla. „Nevieme, čo sa stalo, peniaze nám vrátili. Bola to sklenená guľa asi s desaťcentimetrovým priemerom, na ktorej bola mapa sveta. Na priesvitnom skle boli 24karátovým zlatom vymaľované jednotlivé kontinenty a v nich, možno ako hlavné mestá, svietili Swarovského krištáliky. Stála šesťdesiat eur,“ opisuje „vianočný zázrak“ Mária Šišková.

Mária Šišková: Základom sú hladké gule, potom sa pridajú ďalšie ozdoby. Foto: Marián Kunc

Gorbačovove gule

Tohtoročným trendom zostáva podľa viacerých oslovených obchodníkov nostalgia. Vianoce nášho detstva. Stromček plný prírody, od sušeného ovocia, drevených šišiek až po medovníky. Všade vonia drevo a ihličie. Rozdiel je len v tom, že zatiaľ čo kedysi si ozdoby robili naše staré mamy, dnes už všetko nájdete v obchodoch.

Ak chcete, aby na vás Vianoce žmurkali z každého kúta vášho domu, môžete si zadovážiť aj rozprávkové bytosti, od anjelov cez soby so sánkami až po škriatkov. „Dekorácie rozprávkových Vianoc sú plné mäkkých úpletov, vankúšikov a trblietavých odrazov z lampášikov severských trpaslíkov. Top farbami týchto Vianoc je odvážna kombinácia černicovej a malinovej. Nezvyklý kontrast farieb pôsobí nostalgicky a navodzuje glamour atmosféru,“ hovorí Eva Cabadajová z marketingového oddelenia nábytku Galan.

Z moderných trendov letia ľadové Vianoce ako prenesená túžba po bohatej snehovej nádielke. Ľadovú krásu 3D stromčekov, tento rok je novinkou 3D borovica, môžete podporiť zmrznutými vetvičkami či snehovými guľami z polystyrénu. Hitom sú ľadovo priesvitné alebo zmrznuté cencúle rôznej dĺžky.

„Ako základ dám čisté hladké biele a strieborné gule, pridám cencúle a doplním vychytávky, ako sú anjelici, perleťové srdiečka, napodobeniny šišky, malé krištáľové lustre, biele a strieborné hviezdičky. Novinkou sú ručne zdobené vajíčka. Na stromčeku táto kombinácia vyzerá luxusne,“ približuje Mária Šišková.

Jej nevesta Lívia dodáva, že najväčším trendom, ktorý sa vracia, sú aj tak ručne maľované gule. „Pridáme ich medzi tie obyčajné, jednofarebné. Hovorím im Gorbačovove gule,“ smeje sa.

Luxusne na stromčeku vyzerajú ručne zdobené vajíčka. Foto: Marián Kunc

Na kľúč

Výzdoba takého stromčeka sa môže vyšplhať aj na tisíc eur a mnohí veru ani v čase krízy na peniaze nehľadia. Ozdobujú každý kút svojho obydlia vrátane dverí, okien a dvorov. Ak niekomu chýba estetické cítenie alebo nemá čas, môže vianočnú výzdobu zveriť do rúk profesionálov. Za osem hodín sa jeho dom zmení na nepoznanie.

„Robíme všetko, čo sa týka Vianoc, okrem jedla. Prestrieme vianočný stôl, dáme živé alebo umelé dekorácie, svietniky, adventný veniec aj vianočné ruže. Schodiská ozdobíme girlandami, vyzdobíme aj okná, dáme osvetlenie. Robíme i vonkajšiu výzdobu. Nedávno sme išli na stredné Slovensko a po celom dvore sme rozmiestňovali sane so sobmi. Jeden taký sobí záprah stojí okolo šesťsto eur. Kompletná výzdoba môže vyjsť aj na štyritisíc eur,“ hovorí Mária Šišková.

Luxusné a originálne dizajnérske vianočné dekorácie ponúkajú aj internetové obchody. Súpravu vianočných gúľ inšpirovanú farbami a vzormi ruských cárov môžete mať za vyše dvesto eur, vianočnú guľu vyzdobenú farebnými šperkmi kúpite približne za stopäťdesiat eur, ale pozlátenú 14karátovým zlatom za pätnásť eur.

Recyklujte a zbierajte

Trendom medzi ochrancami prírody je recyklácia. Zo zozbieraných plastových fl iaš sa totiž dajú zhotoviť krásne farebné kvetinové girlandy. Na to, aby ste z plechoviek vyčarili originálnu ozdobu na stromček, prípadne svietnik, potrebujete iba malý ostrý nôž a farby. Z novín zas môžete vykúzliť originálny farebný alebo čiernobiely veniec.

Vášnivých zberateľov určite poteší novinka z Mincovne Kremnica, ktorá dala do predaja špeciálne gule s vianočnou tematikou. Aj keď vyzerajú masívne, s priemerom sedemdesiatpäť milimetrov vážia iba 8,5 gramu. Dajú sa otvoriť, takže dovnútra môžete schovať nejaký darček. Motívmi sú narodenie Krista, Mária prichádzajúca do Betlehemu či príchod Troch kráľov.

„Tým, že máme vlastnú galvanickú dielňu, dokážeme im urobiť rôzne povrchové úpravy. Základným materiálom je mosadzný plech, ktorý možno pomediť, poniklovať, postriebriť alebo pozlátiť,“ vysvetľuje marketingový manažér Jaroslav Setnický z mincovne. Dodáva, že cena jednej gule sa pohybuje od devätnásť do štyridsať eur.

Neprežeňte to

Pri vianočnej výzdobe bytu by ste nemali zabudnúť na skutočné vône a svetlo. Zapálené sviečky navodia atmosféru útulného domova, vôňa škorice, klinčekov, jabĺk a ihličia vás počas hektických predvianočných príprav upokoja.

Dostatok času treba venovať i výzdobe stromčeka, pri ktorej treba dodržiavať určité zásady. Než začnete, mali by ste mať jasno, v akom štýle sa bude niesť výzdoba celej domácnosti. Najlepšie je zvoliť si len základnú a doplnkovú farbu a dva materiály, napríklad sklo a kov alebo drevo a textil. Výsledný dojem bude oveľa lepší, ako keby ste na stromček zavesili všetko, čo sa vám za tie roky nahromadilo v skrini. V opačnom prípade sa vám môže stať, že konáre sa budú prehýbať pod ťarchou pestrofarebných gúľ či ozdôb rôznych tvarov a materiálov a výsledkom bude pestrofarebný chaos.

Ak vám je ľúto nechať ich v škatuli, nájdite im radšej iné miesto, napríklad na tanieri, dverách, okne či v kvetináči. Pred samotným zdobením sa najprv uistite, či je stromček pevne zasadený v stojane. Môžete podeň dať aj okrúhly sviatočný obrus. Nainštalujte osvetlenie. Keď ho umiestnite smerom zvnútra von, získa dynamický vzhľad.

Ako prvý ozdobte vrchol. Do módy sa vracajú maľované špice, pôsobivá je však aj jednoduchá mašľa či hviezda. Na stromček najprv poukladajte jednoduché a najväčšie gule v základnej farbe smerom od špica dole. Obľúbeným ozdobám nájdite dôstojné miesto. Potom pridávajte farebné a maľované gule a ostatné ozdoby, ako sú anjeli, hviezdy, bábiky, soby, motýliky či cencúle. Hĺbku dosiahnete, keď niektoré z nich zavesíte bližšie ku kmeňu stromčeka. Mašle, organzu a reťaze dávame na záver. A najmä, nezabúdajte, že menej je niekedy viac.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní