Grupáč ako nová móda? Nad zradnou trojkou krúti hlavou i známy sexuológ

Milostný trojuholník je lákavé dobrodružstvo, ale hlavne nebezpečná skúsenosť.

Podľa sexuológov každý aspoň raz v živote zatúži bez ohľadu na pohlavie „rozdať si to v trojke“. Takýto experiment sa však môže ľahko zvrtnúť a pikantný zážitok prinesie i do dlhodobého pevného partnerského vzťahu nebezpečný nepokoj.

On, ona a ja

Ak by sme mali veriť bulvárnym médiám, švédska trojka znovu prichádza do módy. Najmä po tom, čo o nej podrobne referovala britská sexi modelka Laura Carterová. Užila si ju spolu s ďalšou obdivovateľkou kanadského speváka Justina Biebera na párty v londýnskom hoteli.

„Len v trenírkach si ma odviedol do vedľajšej miestnosti, kde na posteli už ležala v spodnej bielizni iná žena. Začali sme sa bozkávať…“ chváli sa známosťou na jednu noc modelka a účastníčka televíznej reality šou.

Intímna aktivita, ktorú mnohí familiárne prezývajú „grupáč“, údajne prežíva akúsi novodobú renesanciu. Podľa sexuológov začínajú po nej žiadostivo pokukovať nielen znudení slobodomyseľní sexuálni atléti stredných rokov, ale čoraz viac oslovuje dospievajúcu mládež. Tolerantný postoj považuje za normálne všetko, čo robia ľudia dobrovoľne a čo im neublíži z telesnej ani duševnej stránky.

O skupinových sexuálnych aktivitách to však nikdy nemôžeme vyhlásiť s definitívnou platnosťou. „Podrobný rozbor každého prípadu, s ktorým som sa stretol vo svojej odbornej praxi, dokazuje, že vždy jedného z dvojice k podobným aktivitám partner tak trochu donúti alebo ho presvedčí pod miernym nátlakom,“ tvrdí populárny sexuológ Radim Uzel.

On sám sa v tejto súvislosti považuje za „konzervatívca“. Zároveň čestne vyhlasuje, že pre človeka ako biologický druh je prirodzená práve párová sexuálna aktivita. „Podľa mňa väčšina ľudí chápe starú múdrosť, že kto hľadá ‚dvoje‘, stratí oboje. A keď potom hľadá troch, štyroch či dokonca viacerých, stratí nakoniec všetkých.“

Trojkové komplikácie

Keď máme fungujúci, a nielen sexuálny, vzťah s jedným človekom, nepotrebujeme nikoho ďalšieho. To je všeobecný názor väčšinovej spoločnosti, ale tiež odborníkov na ľudské vzťahy.

„Chuť zadovážiť si milenca alebo milenku vzniká v čase, keď vzťah jedného vo dvojici nenapĺňa. Vtedy si hľadá kompenzáciu niekde inde. Za normálnych okolností by totiž mozog potrebu niekoho ďalšieho nehlásil,“ pridáva ďalší pohľad na existenciu sexuálnej trojice kouč partnerských vzťahov Aleš Kalina.

Spoznať milenku či milenca na trojku pritom v internetových časoch nie je žiadny problém, existujú dokonca priamo swingers zoznamky. Tú práve vyskúšal so svojou dnes už bývalou partnerkou počítačový technik Peter: „Chceli sme to skúsiť s kamarátkou mojej expartnerky, ale nakoniec sme sa jej to neodvážili navrhnúť,“ priznáva Peter.

„A tak sme cez internet našli mladú paniu. Predtým sme ju nepoznali ani potom sme sa už nikdy nevideli. Bolo to super,“ dodáva Peter.

Po ťažkom nádychu priznáva, že jeho partnerke sa trojka mimoriadne zapáčila. Nenápadná žienka domáca sa razom zmenila na levicu, ktorá sa dožadovala opakovania, ale tentoraz s iným mužom. Petra jej erotická ústretovosť vydesila. „Zasial som vietor a zožal búrku... z partnerky sa rýchlo stala expartnerka,“ dodáva trpko.

Sexuológ Radim Uzel pozná podobné prípady z praxe. „Prakticky neexistuje žiadny prípad kolektívneho sexu bez nebezpečenstva, že vypukne žiarlivosť, porovnávanie výkonnosti i telesných parametrov ostatných účastníkov a účastníčok. Žiaľ, nie je výnimka, keď táto okolnosť figuruje aj ako argument na rozvodovom súde.“

Pravidlá pre riskujúcich

V prvom rade by ste si s partnerom či partnerkou mali povedať, čo od celej akcie očakávate a čo všetko ste ochotní vzájomne tolerovať. Je dôležité stanoviť si hneď na začiatku jasné pravidlá. Navzdory perfektnému plánu sa v realite stane, že jeden z partnerov to jednoducho nezvládne.

Ak sú vo vzťahu trhliny, „tretí v partii“ ich často zväčší do obrovských rozmerov. Iba keď sa človek cíti spokojný sám so sebou a je si istý svojím partnerom, dokáže sa odpútať od žiarlivosti a pochybností, či nový člen posteľového klanu nie je náhodou atraktívnejší, výkonnejší, náruživejší, skúsenejší, skrátka, lepší.

Ďalej by ste si mali rozmyslieť, kde celú akciu uskutočníte a akým spôsobom prizvete na vaše posteľné hry ďalšieho jedinca. Zo psychologického hľadiska je údajne najlepšie začínať s niekým úplne neznámym, najlepšie profesionálom.

U neho hrozí skutočne minimálna pravdepodobnosť, že by narušil inak fungujúci vzťah. Zato riziko pohlavne prenosných chorôb sa priamoúmerne zväčší.

Čo sa týka mužov, podľa prieskumov najradšej prizvú do postele niekoho, koho dobre poznajú, či už je to najlepší kamarát, alebo kamarátka. S blízkym človekom sa im totiž lepšie delí o partnerku. Ženy sa radšej uchyľujú k pátraniu na zoznamke, pretože si nevedia predstaviť, ako by sa potom svojim známym pozreli do očí.

Ruská alebo švédska?

Ak si napriek predchádzajúcim riadkom stále myslíte, že nudu z vašej spálne odstráni práve trojkové sexuálne dobrodružstvo, mali by ste sa ešte rozhodnúť, aký variant zvolíte.

Ruskú alebo švédsku trojku? Pramene tvrdia, že švédska trojka sú dvaja muži a jedna žena, ruská je tá, o ktorej sníva väčšina mužov. Jedného pána obletujú dve devy. Názov ruskej trojky je vraj odvodený od známeho ruského konského trojzáprahu.

Ideálnym riešením je, ak by k podobnému sexuálnemu experimentu došlo celkom spontánne. Pokojne sa môžete posilniť kvapkou alkoholu, rozhodne to však netreba preháňať. Keď sa podarí zladiť všetky aspekty, môže byť tento zážitok naozaj skvelý! Rovnako sa však môže skončiť šialeným fiaskom, ale to už je zrejme riziko podnikania.

Vianočné tipy na darček