Hit tohto dovolenkového leta? Grécko!

Našinci sa prestali báť utečencov, južanská krajina je už teraz plná turistov.

Cestovné kancelárie si pochvaľujú. „Po vlaňajšom miernom medziročnom poklese doterajší predaj zájazdov, či už leteckých, alebo autobusových, narástol. Hlavne v období first momentu,“ hovorí viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Mikuláš Milko. Záujem je taký veľký, že mnohé hotely v obľúbených destináciách Grécka, Španielska, Bulharska aj Turecka hlásia stop predaja. Čím skôr zareagujete, tým väčšiu šancu máte prežiť dovolenku podľa svojich predstáv.

Kam cestujú Slováci najčastejšie na dovolenku? Chorvátsko to veru nie je

S deťmi sa poponáhľajte

Na bezpečnej a príjemnej dovolenke azda najviac záleží rodinám s deťmi. „Nie každý hotel má v ponuke aj rodinné izby. Ale cestovné kancelárie ich majú v ponuke. Ak chcete dostať takúto izbu, musíte sa v cestovnej kancelárii informovať čo najskôr. Vtedy máte šancu vybrať si hotel na rodinnú dovolenku,“ upozorňuje prezident SACKA Stanislav Macko. Vhodnou destináciou zostáva Turecko, Grécko i Španielsko. „Tam je aj veľmi dobrý pomer kvalita - cena,“ dodáva. Ceny za pobyty všeobecne nevzrástli.

profimedia

Pohádali ste sa na dovolenke s manželom? Už onedlho vám to poisťovne asi preplatia

„Samozrejme, nájdu sa hotely, ktoré mierne zdraželi, ale o globálnom zvýšení cien zájazdov nemôžeme hovoriť,“ dodáva Macko. Táto dovolenková sezóna najviac praje Grécku. Najväčšej obľube sa teší najmä Rodos. „Už teraz sú tam plné hotely a to sa nestávalo,“ pripomína Milko. Slováci sa už zrejme prestali báť fám o pobyte utečencov na gréckych ostrovoch a chcú si vychutnať krásy tejto južanskej krajiny. Prvé dovolenkové priečky tento rok obsadzuje aj Španielsko a Bulharsko.

Turecko ožíva

„Pred dvoma rokmi bolo v kurze Turecko - vycestovalo tam 135-tisíc Slovákov, čo je rekordný počet,“ pripomína Macko. Naopak, minulý rok sa tejto krajine Slováci vyhýbali. „Letná sezóna 2016 bola výrazne ovplyvnená medzinárodnou situáciou, predovšetkým vojenským prevratom v júli minulého roku v Turecku,“ upozorňuje Mikuláš Milko. Počet letov do tureckých destinácií sa znížil až o 60,2 percenta. Najviac Slovákov cestovalo do Bulharska - 120 514.

PLUS 7 DNÍ testuje: Sú v našich opaľovacích krémoch nebezpečné látky?

Profimedia.sk

Na druhom mieste bolo Chorvátsko a na treťom Grécko. Záujem o Turecko tento rok opäť stúpa. „Ak budeme úprimní, musíme si priznať, že odkedy sa táto krajina otvorila Slovákom, ani jednému sa tu neskrivil vlas na hlave. Turci si svoje pláže dobre strážia. Z hľadiska obchodu je to pre nich veľmi dôležitá časť. Aj preto budujú vysokokvalitné hotely a rezorty,“ opisuje prezident SACKA.

Práve v Turecku je teda pomer kvalita - cena najlepší. „V porovnaní s Českom si Slováci viac potrpia na kvalitu. Kým naši dovolenkári dávali prednosť Turecku, susedia volili skôr lacnejší Egypt s horšími službami,“ hovorí Macko.

Koľko má trvať ozajstná dovolenka? Podľa odborníkov aspoň tri týždne

Pozor na neserióznych

Na čo si pri výbere dovolenky treba dávať pozor? „Za hlavnú vec považujem to, aby si záujemcovia o dovolenku vopred premysleli, čo chcú, kedy chú, kam chcú a koľko môžu investovať,“ vymenúva Stanislav Macko. Za najšťastnejšie riešenie nepovažuje to, ak klient príde do kamennej cestovnej kancelárie a pýta si nejaký last minute. „Musí vedieť, čo chce. Či má presne stanovený termín dovolenky, alebo má pri výbere termínu voľnosť. Vtedy sa dá vycestovať na poslednú chvíľu za minimálnu cenu,“ pripomína. Samozrejme, dôležitá je aj serióznosť cestovnej kancelárie. Vopred si zistite, ako dlho pôsobí na našom trhu a aké má referencie. "Na Slovensku existuje veľa neserióznych predajcov, či už agentúr, alebo jednotlivcov, ktorí predstavujú veľké riziko,“ upozorňuje Michal Jambrich, predseda klubu predajcov SACKA.Peniaze za pokazenú radosť Mali ste na dovolenke zlú náladu, lebo niekoľko dní pršalo? Dostali ste úpal či, nebodaj, vaša partnerka podľahla čaru miestneho mladíka? Nuž, určite na takúto dovolenku nebudete spomínať s nadšením.

Niektorí právnici aj tento rok navrhujú zahrnúť do Občianskeho zákonníka odškodné za pokazenú radosť z dovolenky. „Je to nešťastné riešenie,“ reaguje prezident SACKA Stanislav Macko. „Vlani tento návrh neprešiel. Ak tentoraz prejde, budem to považovať za obrovskú právnu chybu. Nedá sa to nijakým spôsobom podporiť údajmi, číslami, faktami,“ vymenúva. Niečo iné je zmluva o zájazde. Ak dôjde k jej porušeniu, sudca, ktorý to dostane na stôl, môže pracovať s konkrétnymi dôkazmi. „Ale ako naložiť s takým voluntaristickým inštitútom, ako je strata radosti z dovolenky?“ pýta sa prezident SACKA. Nuž, čo inému spôsobí traumu, môže byť pre iného dobrodružstvo. „Verím, že aj u nás dospejeme k rozumnému záveru ako u našich českých susedov,“ dúfa prezident SACKA.