Ilúzia verzus realita: Podvedome si vyberáme partnera, ktorého charakter zodpovedá hodnotovému rebríčku, čo sme si priniesli z rodiny.

Hľadáte stále svoj ideál? Snívať o DiCapriovi po 30-ke je už čudné

Ak hľadáte zrkadlový obraz idolu, hľadáte márne. O budúcom partnerovi rozhoduje jeho schopnosť byť verný, výzor a peniaze.

Patríte k ženám, ktoré snívajú o dokonalej kópii Brada Pitta alebo Chrisa Hemswortha po svojom boku? Ešte stále je pre vás ideálom David Beckham a Johnny Depp alebo hľadáte niekoho, kto sa aspoň trochu podobá na Georgea Clooneyho či Bradleyho Coopera?

„Hrdinovia“ z filmového plátna, divadelných dosiek, hudobných pódií a športovísk vždy priťahovali zástupy. A nielen príslušníčok nežného pohlavia.

Podobné nadšenie prežíva aj opačné pohlavie - nejeden muž túži po partnerke, ktorá vyzerá ako Angelina Jolieová, Scarlett Johanssonová či Catherine Zeta-Jonesová. Problém nastáva, ak sa obdiv zmení na posadnutosť a dotyčný začne pátrať po dokonalej kópii.

Každý mal svoj idol

Väčšina z nás prešla obdobím, keď steny izby obliepala plagátmi nedotknuteľných ikon v podobe hercov, spevákov či športovcov. V čase internetu a sociálnych sietí postery síce zmizli, no nadšenie a posvätná úcta k idolom zostali.

Odborníci na tom nevidia nič zlé. Vzory podvedome motivujú na to, aby sme boli lepší, krajší a v prípade dobrej voľby verejne známej osobnosti tiež múdrejší. Otázne je, či to platí aj pre vyššie vekové kategórie.

Nekritický obdiv tridsiatničky, ktorá sníva o budúcom partnerovi pri sledovaní Titanicu s Leonardom DiCapriom, môže vyvolávať pochybnosti. Vedci oponujú, že ani vo vyššom veku sa netreba hanbiť za pretrvávajúci obdiv k idolom z mladosti.

Tváre z titulných stránok nás priťahujú nielen pre príťažlivý výzor, ale aj pre ich domnelé či skutočné schopnosti. Ich majitelia v nás vyvolávajú pocit, že niečo dokázali, sú schopní, sebavedomí, rešpektovaní, na špici spoločenskej hierarchie. A kto by nechcel po svojom boku takého partnera?

Málokto vidí za verejne známou tvárou človeka z mäsa a kostí, ktorý si svoje postavenie tvrdo vydrel, nezriedka sužovaný pochybnosťami, úzkosťami, neistotou. Obdiv k celebritám je v poriadku, kým existuje jasná deliaca čiara medzi naším a ich životom. Tí, čo snívajú o spolužití, už prekračujú zdravú mieru.

Rovnica lásky

V mozgu prebiehajú tri rôzne systémy, ktoré majú na starosti výber partnera a zamilovanie. Prvý z nich určuje chuť na sex, druhý ovláda pocit romantickej lásky a tretí predstavuje túžbu po fungujúcom a dlhodobom vzťahu.

Keď stretneme človeka, ktorý nám rozbúcha srdce natoľko, že pocítime radosť, vzrušenie, eufóriu, aktivuje sa druhý systém - romantická láska. Vtedy už nezáleží na tom, či ide o celebritu, alebo obyčajného smrteľníka.

Začneme rozmýšľať nad tým, či by sme si s ním vedeli predstaviť stabilný, pevný a dlhotrvajúci vzťah, či by sme dokázali splynúť vo svojej sexualite, či by sme si rozumeli emocionálne, či by sa o nás a našich prípadných potomkov vedel postarať i materiálne. K druhému sa tak pripája prvý a tretí systém, ktoré ovládajú naše uvažovanie pri výbere partnera.

Osobná terapeutka a konzultantka Veronika Reháková vysvetľuje, že výber životného partnera do značnej miery ovplyvňuje užšie a širšie sociálne prostredie, individuálna mentálna vyspelosť a temperament jedinca.

„Podvedome si vyberáme partnera charakterovo zodpovedajúcemu hodnotovému rebríčku, ktorý sme si osvojili v rodine. Rodinnú klímu vytvárajú predovšetkým vzťahy rodičov, ich súdržnosť, pocit zodpovednosti, schopnosť dobre spolunažívať, spokojnosť, tolerancia, vzájomné porozumenie, trpezlivosť a spoločné záujmy.“

Odborníčka uvádza, že v rámci jedného z programov Inštitútu partnerských vzťahov sa uskutočnil internetový prieskum, do ktorého sa zapojilo tisícdvesto mladých ľudí vo veku od pätnásť do dvadsaťpäť rokov.

Z ich odpovedí vyplynulo, že pre mladé ženy bola pri výbere budúceho partnera na prvom mieste vernosť, nasledovaná láskou, spokojnosťou v sexe, partnerovým výzorom, statusom a finančným zázemím.

„Mladí muži hodnotia ako najdôležitejšiu vernosť, potom vzhľad partnerky a lásku. Ďalej nasledovala spokojnosť v sexe, spoločenský status a nakoniec peniaze,“ vymenúva Reháková.

Základné kritériá pretrvali veky

Najjednoduchšie vysvetlenie našich motívov pri výbere partnera prinášajú podľa odborníčky evolučné poznatky. Odvoláva sa pritom na výsledky štúdie vypracovanej britskou Durhamskou univerzitou.

„Ženy evolučne chcú ekonomicky zdatných mužov ochotných deliť sa, keďže sú schopní zabezpečiť budúcu rodinu. Ďalej potrebujú lásku, pretože páni, ktorí sú láskaví a ochotní viazať sa, s najväčšou pravdepodobnosťou neopustia svoju potenciálnu rodinu,“ vysvetľuje Reháková.

Tretím kritériom je podľa nej atraktivita, pretože symbolizuje nielen krásu, ale aj mužov zdravotný stav a schopnosť fyzicky ochrániť rodinu. Ženy, ktoré mali v detstve dobrý vzťah s otcom, si často vyberajú partnera, ktorý sa naňho podobá. O výbere tak nerozhoduje pekná tvár z obrazovky, ale najbližší.

V kontraste s tým sú ženy s negatívnym vzťahom k otcovi, ktoré považujú jemu podobných mužov za nesympatických. Muži si podľa odborníčky vyberajú ženy podľa atraktivity, pretože poskytuje podnety na reprodukčný potenciál a zároveň ich sprevádza, rozumej reprezentuje, v spoločnosti.

„Muži, ktorí mali v detstve dobrý vzťah s matkou, si cenia vernosť,“ dodáva. Individualita: Aj pri výbere životného partnera však zohráva významnú úlohu individualita jedinca, zdôrazňuje Reháková.

„Človek sa nielen vníma, ale utvára si tiež isté predstavy o tom, aký by mal byť. Čím viac náš reálny obraz zodpovedá predstave o sebe samom, tým vyššia je naša sebaúcta a naopak. Čím viac sa tomuto obrazu vzďaľujeme, tým menej si vážime samých seba.“

Pri hľadaní pravej lásky preto odporúča - „Buďte takou osobou, ktorú chcete stretnúť a milovať.“ A zabudnite na celebrity, ktorých skutočná tvár zostáva ukrytá pred zrakmi verejnosti.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].