Hollywood na Slovensku: V kúte cintorína v Háji sa povaľuje rekvizita z amerického filmového trháku

Tak to už hej! Od nakrúcania filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines) prešlo pomaly už 16 rokov, ale na niektoré z jeho scén si zrejme spomeniete dodnes.

Napríklad na obrovskú sochu anjela, pri ktorej sa odohrávali neuveriteľné scény. Rozstrieľali ju a herec od nej skákal pred nepriateľskou paľbou do priepasti, kde sa zachytil lana visiaceho z vrtuľníka… Klasické akčné scény, akých vídame v amerických filmoch požehnane, ale tieto sa odohrávali na Slovensku. Zahral si v nich aj Slovenský kras a anjela bez krídla dodnes nájdete v dedinke Háj.

Anjel v Háji
Anjel v Háji
Július Dubravay

Bitka o anjela

Stojí v rohu na miestnom cintoríne a informačná tabuľa vám pripomenie, že “nepriletel z nebies, ale spoza veľkej mláky”, keď Američania u nás nakrúcali film v hlavných úlohách s Owenom Wilsonom a Genem Hackmanom “o balkánskom vojenskom konflikte”. Tabuľa radostne konštatuje, že socha anjela si vo filme zahrala viackrát, že anjel bez krídla je symbolom toho, že “vojne nič nie je sväté”, že naposledy anjela opravovali pred piatimi rokmi. Zatmelili diery, vyčistili ho a nanovo natreli. Vraj potrebuje údržbu, lebo na neho prší, fúka vietor a sýkorky si na ňom chcú postaviť hniezda, a tak našli aj trojcentimetrové diery.

Socha totiž nie je ani z kameňa, ani zo železa, ale z morskej peny, z polystyrénu s tvrdeným povrchom. A krídlo, ktoré z nej počas filmovania odletelo, je vystavené opodiaľ artefaktu.

Hollywood na Slovensku: V kúte cintorína v Háji sa povaľuje rekvizita z amerického filmového trháku.
Hollywood na Slovensku: V kúte cintorína v Háji sa povaľuje rekvizita z amerického filmového trháku.
YouTube

“O anjela sa pôvodne sporili tri obce, ktoré sa nevedeli dohodnúť, komu má patriť. Hájčania to nakoniec vyhrali, lebo ponad obec oddávna vedie Anjelská cesta,” hlása tabuľa. Pravdou je však aj to, že na tamojšom futbalovom štadióne mala filmová spoločnosť dielňu na výrobu umelého snehu.

Anjel v Háji
Anjel v Háji
Július Dubravay

Vydesené stáda i ochranári

A práve na jej “produkciu” podnes niektorí ochranári spomínajú doslova s hrôzou: “Bola to rozsiahla filmovačka a nakrúcali to v národnom parku. Imitovali paľbu z vrtuľníkov a videli sme stáda divých zvierat, ktoré sa v panike rútili preč. Po skončení filmu množstvo odpadu skončilo v piatom stupni ochrany prírody a polystyrénové guličky, ktorými namiesto snehu posypali terén, ešte celé roky rozfukoval vietor po okolí.”

Ale čas lieči rany aj v Slovenskom krase, v piatom stupni ochrany prírody, teda tom nachránenejšom, a anjel bez krídla z morskej peny dodnes stojí ako rarita v Háji.