Hráč so smrťou: 25-ročný mladík robí saltá v štyristometrovej výške

Ruský kaskadér sa nebojí výšok ani policajtov. "Som šoumen, ktorý chce dobyť svet," tvrdí.

Pri pohľade na jeho krkolomné kúsky sa diváci dostávajú do infarktových stavov. Niet divu, že jeho popularita rastie rýchlosťou blesku. Oleg Šerstiačenko, medzi fanúšikmi známy ako Oleg Cricket, cestuje po celom svete, robí saltá na strechách mrakodrapov, balansuje na ich okrajoch, alebo sa prechádza po kovových konštrukciách, stovky metrov nad zemou.

Státisíce fanúšikov s búšením srdca sledujú jeho výkony na výškových budovách v Moskve, Kanade, Paríži, Hongkongu, či v Dubaji. Z predstavy, že každý nesprávny pohyb, skok alebo krok môže pre neho znamenať istú smrť, mrazí. Oleg napriek tomu vyhlasuje že strach nikdy nezažil. „Asi som sa narodil s nejakou poruchou, ktorá strach eliminuje," vyhlasuje.

internet

Krok do prázdna: Rus sa zahráva zo životom vo viacerých krajinách sveta. Foto: internet

5000 za výtržnosť

Jeho nedávne video, ktoré v priebehu niekoľkých týždňov len na youtube sledovalo takmer deväťstotisíc ľudí, vzbudilo záujem polície v Hongkongu. Na okraji strechy jedného z mrakodrapov sa, ležiac na bruchu, vozil na skejtborde, robil saltá, alebo "cvičil" na kovových konštrukciách nad rušnými ulicami. Ako uviedla policajná hovorkyňa pre denník China Morning Post, nie je úplne jasné kde a kedy presne bolo video zhotovené, sú však svedkovia, ktorí „incident" sledovali. Vo videonáhrávke totiž z pozadia počuť ako niekto v kantončine kričí na Rusa: „Ak nezídeš dole, zavoláme políciu!"

internet

Ako vták?: Ďalší Olegov kúsok v Dubaji, ignorujúci zemskú príťažlivosť. Foto: internet

Pre Olega by to nebol prvý konflikt so strážcami zákona. Koncom minulého roku ho spolu s kameramanom zadržala strážna služba jedného z mrakodrapov v Toronte. Obišiel relatívne dobre. Za výtržnosť musel zaplatiť 5000 dolárov a kameraman prišiel o svoju výbavu.

Centrum hráčov so smrťou

Ako dopadne vyšetrovanie posledného Olegovho predstavenia nevedno, pretože Rus je dávno doma, kde ho policajti nemôžu zatknúť. Otázna je aj spolupráca obyvateľov s bezpečnostnými zložkami, keďže si už na podobné výstrelky chtiac či nechtiac zvykli. Pre množstvo výškových budov sa totiž práve v Hongkongu sústreďuje mnoho podobných hazardérov. Dokonca tu existuje komunita mladých kaskadérov.

Ani zakladateľ miestnej mládežníckej organizácie Joseph Wan nevníma tieto aktivity vyslovene negatívne. V rozhovore pre čínsky denník priznáva, že takzvaný "rooftoping" v Hongkongu je potenciálne nebezpečný, ale nemyslí si, že podobné videá automaticky podnecujú mladých ľudí, aby kaskadérov napodobňovali. K zákonnosti takýchto exhibícií sa odmietol vyjadriť.

Saltá v štyristometrovej výške

Dvadsaťpäťročný Oleg Šerstiačenko sa narodil v Jekaterinburgu na ruskej Sibíri. Po skončení univerzity sa usadil v Moskve a profesionálne sa venuje fotografii a videoprodukcii.

„Už v dvanástich som sníval o tom, že sa stanem niekým výnimočným, človekom ktorý sa vypracuje a dokáže svoju hodnotu," píše Oleg na svojej webstránke.

internet

Oleg Cricket: Tvrdí že strach strach nikdy nepocítil. Foto: internet

Počas nasledujúcich rokov sa poctivo držal svojho predsavzatia. V šestnástich trénoval gymnastiku, akrobaciu, bojové umenia a skúšal prvé kaskadérske kúsky. Dnes je doslova internetovou celebritou, ktorá si asi najviac fanúšikov získala saltami na okraji strechy mrakodrapu Princess Tower v Dubaji, vo výške viac než štyristo metrov.

„Je to samozrejme adrenalín, ale nebojím sa. Každý môj pohyb je precízny a opatrný," povedal pre Daily Mail. „Som jednoducho šoumen, ktorý chce dobyť svet..."


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].