Boháč Andrej Melničenko (na snímke s manželkou) si doprial jachtu, ktorá je kombináciou najnovších technológií a luxusu.

Hračka unudeného miliardára: Superjachta so sťažňami až do neba

Nová superjachta ruského miliardára Melničenka ohuruje rozmermi aj technickými inováciami.

Najväčšia súkromná plachetnica v dejinách. Aj takýto prívlastok prischol najnovšej hračke ruského miliardára Andreja Melničenka s jednoduchým názvom Sailing Yacht A, ktorá v týchto dňoch absolvovala prvú skúšobnú plavbu. Jedinečná loď má v skutočnosti týchto naj hneď niekoľko.

Jedinečná

Plavidlo je na míle vzdialené od plachetníc, aké poznáme z historických filmov a učebníc. Vlastne ide o luxusnú megajachtu, na akých sa po svetových moriach plavia najbohatší tohto sveta. Plachty používa na pohon iba sčasti, vrtule roztáča najmä hybridný dieselelektrický systém zložený zo štyroch motorov.

Okrem prepychu na Sailing Yacht A nájdete celý rad technických a technologických noviniek či sofistikovaných riešení. Ale poďme pekne po poriadku. Impozantné sú rozmery plavidla, ide o skutočného obra. Dlhé je 143 metrov a najväčšia šírka dosahuje 25 metrov.

Už týmito parametrami sa zaraďuje medzi najväčšie jachty sveta a je vôbec najväčšou súkromnou plachetnicou. Mohutnosť zvýrazňuje až osem palúb, aj preto sa hmotnosť lode pohybuje okolo 12 700 ton. Poriadna váha, však?

Konštruktéri pritom museli dbať na to, aby plavidlo nebolo príliš ťažké. Okrem ocele na výrobu trupu preto použili kompozity, ktorých základom sú uhlíkové vlákna. V tomto smere príkladom idú sťažne.

Všetky tri majú vyše sto metrov a po dokončení lode budú najvyššími samostatne stojacimi konštrukciami z kompozitov na svete. Len aby ste si ich ľahšie predstavili, vysoké sú zhruba ako 108-metrová budova Slovenskej televízie v Bratislave.

A ešte jedna zaujímavosť. Ak by ste zošili všetky plachty na sťažňoch, dokázali by ste nimi pokryť celé futbalové ihrisko!

Čítajte viac:

Najdrahšie jachty sveta: Tento luxus sa predstaví v Monaku

Originálne riešenia

Možno ešte viac než rozmery vyrážajú dych niektoré vychytávky a technické riešenia. Základ Melničenkovho obchodného impéria tvoria umelé hnojivá, uhlie či energetika, jachty sú skôr jeho koníček. Nie je však len ich pasívny používateľ. Snaží sa aktívne podieľať na tvorbe plavidiel, prinášať nové nápady, byť priekopník.

Keď pred niekoľkými rokmi uviedol na trh svoju motorovú jachtu za 260 miliónov eur, zaujal originálnym futuristickým tvarom aj viacerými technologickými novinkami. V nastúpenom trende pokračuje aj teraz. Najal si toho istého dizajnéra, Francúza Philippa Starcka, pod ktorého vedením v nemeckej lodenici Nobiskrug vyrástla naozaj pozoruhodná loď.

V dolnej časti jachty nájdete podvodnú vyhliadkovú miestnosť. Jej základ tvorí najväčšie zaoblené sklo na svete veľké 18 štvorcových metrov a ťažké 1,2 tony. Vyrobili ho v nemeckom Hamburgu a potom otestovali vo švajčiarskej Ženeve v 120-metrovej hĺbke, aby zistili, či zvládne tlak vody.

Futuristicky pôsobí aj kapitánsky mostík. Vybavený je najmodernejším systémom digitálnej kontroly s dotykovými senzormi. Posádke to umožní jediným pohybom prsta zdvihnúť plachty či spustiť kotvu.

Čítajte viac:

Pýchu Romana Abramoviča prekonal anonymný boháč

Riziková investícia

Cena jachty sa odhaduje na 350 až 400 miliónov eur. „Projekt je značným finančným rizikom, vyžadoval si veľké investície do výskumu a vývoja, aby sme zistili, či je vôbec uskutočniteľný,“ povedal pre denník Daily Mail hovorca ruského magnáta. „Ale ide o muža, ktorý vždy posúva hranice a uvažuje netradične, takže dokáže dosiahnuť niečo nové, vzrušujúce a nádherné.“

Odborníci odhadujú, že časť investovaných peňazí sa Melničenkovi vráti, keďže bude vlastniť licenciu na viaceré technológie použité na výstavbu lode. „Môžete si byť istí, že to bude významná loď,“ vzdal poklonu jachte aj Benjamin Maltby, ktorý sa považuje za autoritu vo svete superjácht.

Podľa neho môže mať z Rusovho projektu radosť aj zelená loby. Medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia dlhodobo patria veľké nákladné lode s dieselovým pohonom, ktoré vypúšťajú obrovské množstvá skleníkových plynov.

„Rusova jachta sa môže stať inšpiráciou pre majiteľov nákladných lodí,“ predpovedá odborník. „Ukazuje totiž, že plachty v kombinácii s najnovšími materiálmi a technológiami by mohli aspoň sčasti nahradiť dieselový pohon.“

Aj na Jadrane

Samozrejme, netreba si myslieť, že Melničenkov záujem o jachty súvisí len so snahou o pokrok vedy a techniky. Deviaty najbohatší Rus s odhadovaným majetkom 9,2 miliardy amerických dolárov mimoriadne dbá aj o svoje pohodlie a nestráni sa drobných okázalostí. Okrem jácht vlastní napríklad Boeing 737.

Keď nedávno so srbskou manželkou Sandrou oslavovali desiate výročie svadby, zorganizovali párty vo švajčiarskom prepychovom stredisku Svätý Móric, kde sa o zábavu postarala Kylie Minogue a Cher. Netreba preto pochybovať o tom, že aj na najnovšej jachte, ktorú dokončia v roku 2016, bude zabezpečený maximálny luxus.

Niektoré vymoženosti, ako je napríklad helipod, sú už na takýchto lodiach štandardnou výbavou. Na Melničenkovej jachte sa bude môcť ubytovať dvadsať hostí, o ktorých pohodlie sa postará 54-členná posádka. Apropo, srbská manželka.

Bývalá modelka a speváčka je síce rodená Belehradčanka, ale jej matka pochádza z chorvátskej Baškej Vody pri Makarskej. Zrejme aj preto dvojica pri svojich plavbách často zavíta na Jadran.

So spomínanou staršou jachtou futuristického vzhľadu naposledy kotvili pri Baškej Vode začiatkom septembra. Takže s trochou šťastia by loď Sailing Yacht A mohli na vlastné oči vidieť aj niektorí slovenskí dovolenkári.

Nákladný interiér

Interiérové detaily nie sú stále známe, keďže zariadenie vnútra lode bude trvať ešte celé mesiace. Predpokladá sa, že aj interiér bude kombináciou luxusu a najmodernejších technológií, ako je to v prípade Melničenkovej staršej lode Motor Yacht A, na obrázkoch. V žiadnom prípade to nebude lacná záležitosť.

„Zariadenie interiéru superjachty pohlcuje peniaze naozaj rýchlo. Cena sa spravidla pohybuje okolo desaťtisíc eur na štvorcový meter,“ vysvetlil denníku Daily Mail Benjamin Maltby.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].