Hrajte o letenky do Eilatu!

Chýba vám farebnosť Červeného mora a stále slnečné počasie na dovolenke, ale bojíte sa ísť do nestabilných krajín, ktoré zachvátila arabská jar či nepodarené prevraty? Namierte si to na juh Izraela, do púštneho mesta Eilat.

Turistov tu nemusia strážiť vojaci so samopalmi a ešte si môžete zaplávať so slobodnými delfínmi, ktoré nik netýra skákaním cez kruhy.

Žiaden cirkus

Azda najväčšou atrakciou Eilatu sú delfíny. Krásne vodné cicavce žijú v zátoke pár minút jazdy od centra mesta. O päťčlennú rodinu sa ľudia starajú len sčasti. Keďže v Izraeli je zakázané zneužívanie zvierat, nečakajte žiadne nacvičené tančeky či skákanie cez kruhy. Delfíny sú tu slobodné a dokonca aj jedlo si lovia sami.

Areál s názvom Dolpjin reef síce vyzerá uzavretý, ale nie je. Bariéra je len na hladine, aby do teritória nevplávali lode. Delfíny môžu slobodne vyplávať a pohybovať sa, kde chcú. „Zakladatelia sem doviezli delfíny z delfinárií v Čiernom mori a v podstate ich zachránili. Teraz tu žijú ich potomkovia,“ vraví návštevníkom jeden z pracovníkov, ktorí sa zhrčili na pontónoch.

Prednášku o delfínoch počúvame s nohami vo vode a čakáme, či ku nám priplávajú bližšie. „Nie vždy prídu, je to len na nich či sa chcú pozrieť na ľudí, alebo sa radšej budú hrať a naháňať malé rybky,“ hovorí sympatický mladík zvedavým turistom.

Ako ľudia

Hoci s týmito nádhernými tvormi môžete za poplatok šnorchlovať či sa potápať, nedovolia vám sa delfínov dotýkať. „V priebehu rokov sme si uvedomili, že dotyk je pre delfíny veľmi intímna súkromná vec, rovnako ako pre nás pre ľudí. Majú radi hladkanie a škrabkanie, ale majú to radi od priateľov a príbuzných, nie od cudzincov,“ vysvetľuje inštruktorka šnorchlovania s delfínmi Inbar Feredaru.

Samotnému šnorchlovaniu predchádza podpísanie zdravotnej spôsobilosti a inštruktáž. Myslia aj na návštevníkov s okuliarmi, pre tých majú dioptrické potápačské okuliare. Ostatní dostanú šnorchlovacie celotvárové masky.

Na začiatok sa naučíte základné potápačské znaky, navlečú vás do neoprénu a šup do vody. K delfínom púšťajú len skupinky plavcov, vždy po troch. Musíte sa dokonca držať, stredný plavec dostane rukávy s popruhmi, za ktoré sa ho ostatní držia. Voľnú ruku musia mať krajní plavci na páse, aby sa nedotkli delfína. Je to nielen z úcty k delfínom, ale aj kvôli bezpečnosti, aby na dotyk nezareagovali neprimerane. Po krátkom odskúšaní si pravidiel na verejnej pláži nás inštruktori berú k delfínom.

Usmievaví

Šnorchlovanie trvá asi 15 minút. V krištáľovo čistej vode vidno množstvo farebných rýb, ale aj koraly či morských ježkov. Plávame ďalej k ohraničeniu Dolphin reef, keď sa objavujú delfíny. Vďaka charakteristickým črtám pôsobia akoby sa usmievali a pozorne si nás obzerajú. Nás si dobre poobzerali až tri deflíny. Potom sa však vrhli na pracovníkov, ktorí na nás dávali pozor ako potápači. Nadšene si od nich nechali škrabkať bruchá. Potom sme ich asi omrzeli a rozhodli sa vrátiť na more. To už sa však našich 15 minút končilo a tak sme aj my odplávalu k brehu.

Stretutie s voľne žijúcimi delfínmi je mimoriadne silný zážitok a tak človeka ľahko prepadne závisť voči tým, ktorí v Dolphin reef pracujú a sú s týmito vzácnymi tvormu každý deň. „Toto je moja kancelária na vode, je to najlepšie kancelária na celom svete,“ smeje sa Inbar, keď odchádzame. Delfíny očividne miluje a ony ju.

V areáli je však okrem delfínov aj relaxačná zóna s troma rôzne slanými bazénmi. Celá je postavená tak, že máte pocit, akoby ste boli v džungli. Vo vode hrá príjemná hudba a okrem klasického máčania sa môžete absolvovať aj jemnú masáž. Vtedy si vás vezme masérka, pod kolená a hlavu vám položí nadnášajúci vankúšik. Pol alebo trištvrte hodinová masáž je veľmi uvoľňujúca, ale vďaka tomu, že úplne stratíte prehľad o čase ubehne ani sa nenazdáte.

POZOR SÚŤAŽ!!! Hrajte o letenky do Eilatu!

Priamo z Bratislavy začína už od 30.októbra lietať do izraelského Eilatu linka spoločnosti Ryanair. Do populárneho letoviska sa budete môcť dopraviť každý štvrtok a nedeľu. Eilat je niekedy prezývaný aj izraelské Miami. Celoročne je tam mimoriadne priaznivé počasie.

Ryanair ponúka našim čitateľom možnosť vyhrať letenky do Eilatu.

Stačí, ak si pozorne prečítate článok a správne odpoviete na otázku a dostanete sa do žrebovania.

Môžu delfíny z Eilatu voľne loviť na mori?

Odpovedať môžete do piatku 21.októbra 2016.

Svoje odpovede posielajte na email: [email protected]