Chladnička vo Vlachove

Hrobka ako chladnička? Jednu nájdete aj kúsok od Betliara

Prídete domov zo supermarketu a skoro celý nákup vyložíte do chladničky. Ale čo urobili napríklad s divinou po veľkých grófskych poľovačkách v devätnástom storočí?

Boli to nielen časy honosných poľovačiek, ale aj nadšenia z objavov v Egypte. A aj autori stavieb sa nechali inšpirovať práve Egyptom. Tak vo Vlachove, neďaleko andrássyovského kaštieľa, vyrástla aj táto „hrobka“. Na dnešných fotografiách by ste už márne hľadali štyri sfingy a honosný vstupný portál, sú preč. Inak sa nezmenilo skoro nič.

„Je to ľadovňa, akú v prvej polovici devätnásteho storočia mávali takmer pri každom šľachtickom sídle, aj keď nie až takúto honosnú. Slúžila práve na skladovanie potravín. Na slame mali naukladaný ľad a v priestore potraviny, ktoré im tam vydržali aj niekoľko týždňov,“ hovorí kunsthistorička Edita Kušnierová.

„Vstup do vlachovskej ľadovne však pripomínal vstup do mastaby, egyptskej hrobky, akú si postavil každý zámožnejší Egypťan, ktorý na rozdiel od faraóna nemal na pyramídu. Keď sa však na objekt pozriete, vidíte, že aj táto ľadovňa je vlastne pyramída. Nuž a sfingy k pohrebnej egyptskej architektúre patrili tiež. Tu ich reprezentovali štyri štylizované sochy žien s vysokými gréckymi účesmi, ktoré ležali pred vstupom do ľadovne a držali v rukách strapce hrozna.“

A odkiaľ vieme, ako táto hrobkochladnička kedysi vyzerala? Ak sa vyberiete do kaštieľa v Betliari, môžete si pozrieť obraz, ktorý olejovými farbami namaľoval na plátno mladý gróf Emanuel Andrássy okolo roku 1840, keď ešte žil v rodnom kaštieli vo Vlachove.

No a keď už budete v Betliari, dobre sa v parku pozrite na stenu za veľkým vodopádom. Tam sa skrývala ďalšia andrássyovská chladnička.


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].