Sloboda pohybu: S flyboardom sa po krátkom tréningu dajú robiť všelijaké kúsky.

Hry na delfína: S flyboardom môžete levitovať nad vodou

Predstavujeme vám štyri extrémne zábavky, ktoré si razia cestu do pozornosti milovníkov vzrušenia a nebezpečenstva.

Zalietať si s orlami, šplhať sa pomocou trampolíny po vysokých múroch, surfovať bez pomoci vysokánskych vĺn či hrať sa s využitím vodných dýz na delfíny. To je len pár adrenalínových radovánok, ktoré dnes ponúka svet extrémneho športu.

S využitím revolučných nápadov je čoraz pestrejší. Samozrejme, aj nákladnejší. Napríklad cena flyboardu sa vyrovná cene ojazdeného auta, jetsurf je ešte drahší. Predstavujeme vám štyri extrémne zábavky, ktoré si razia cestu do pozornosti milovníkov vzrušenia a nebezpečenstva.

Flyboarding - v role delfína

Príťažlivé video s čudesným prístrojom, vďaka ktorému sa človek môže vžiť do úlohy delfína skáčuceho nad vodnou hladinou, už na Youtube videlo takmer desať miliónov ľudí. Vynález Marseillčana Frankyho Zapatu nie je lacný - vyjde zhruba na 4 500 eur. No samotné sledovanie odvážlivcov je pôžitok.

Stroj funguje vďaka dýzam pripevneným na nohy. Dýzy nasávajú vodu z vodného skútra cez obrovské hadice dlhé osemnásť metrov. Tlak, ktorý pri jej vystrekovaní vzniká, umožňuje jazdcom pohyb hore nad hladinu. Až do výšky deviatich metrov. Jazdec má možnosť stabilizácie letu. Len čo sa naučí „výťah“, ako sa prudkému vzostupu nad hladinu hovorí, prichádza jedinečný pocit levitácie.

Základ je nebáť sa vody ani výšok. Polhodinová jazda v Česku na Žernoseckom jazere neďaleko Litoměríc stojí 2 400 korún. Štvrťhodinka lietania na bratislavských Zlatých pieskoch po úvodnej inštruktáži vyjde na 45 eur. „Na trénovanie máme len jeden kus, no zopár kusov sme už aj predali. Do Chorvátska, ba aj na loď do Monaka,“ prezrádza prevádzkovateľ v bratislavskom areáli Wakelake Richard Koloszi.

„Stačí desať minút a pôjde vám to,“ láka ľudí Franky Zapata, ktorý sa už predajom flyboardov živí. Prvý predstavil pred dvoma rokmi, na túto sezónu ponúka vylepšený model. „Je to ako topánky na prúdový pohon,“ pridáva svoj názor Jay Figgart, ktorý túto atrakciu ponúka na Floride. Momentálne je to tam hit číslo jeden.

Povinná výbava: Na flyboard potrebujete aj skúter. Inak si nad hladinou nezalietate. Foto: profimedia.sk

Parahawking - let s dravcami

Totálny výstrelok, momentálne prevádzkovaný len v Nepále. Kombinuje paraglajding so sokoliarstvom. Umožňuje vžiť sa na chvíľu do kože sokola, supa či orla a sledovať tieto úchvatné dravce v ich prirodzenom prostredí. Využívajú sa len cvičené a zachránené vtáky. S divými by to bolo príliš veľké riziko.

Nápad skrsol v hlave britského sokoliara Scotta Masona. Pred jedenástimi rokmi brázdil nepálske výšiny, aby lepšie porozumel vtákom. Pri spadnutom strome zbadal dve mláďatá haje tmavej, ktoré práve prišli o domov. Pôvodne ich chcel vycvičiť len na to, aby mu pomohli s orientáciou vo vzdušných prúdoch.

Stúpavé prúdy teplého vzduchu a klesavé studeného vzduchu, ktoré spôsobuje nerovnaká teplota zemského povrchu, dokážu paraglajderov riadne potrápiť. Nie každý si s turbulenciou dokáže poradiť. Dravce s tým vo vzduchu problém nemajú. Vždy nájdu ideálnu cestu.

„Skvele to zvládajú napríklad supy. Dokážu pri lete ušetriť kopu energie. Ak by si let vyžadoval veľkú námahu, odmietajú letieť,“ vysvetlil Mason pre server weather.com. Neskôr mu nestačilo využívať ich len na hľadanie ideálnej vzdušnej cesty. Snažil sa čoraz viac vžiť do ich vnímania sveta nad zemským povrchom. Pozorovať svet ich očami. Dravce pri ľuďoch vo vzduchu okrem výcviku drží aj upevnená potrava na pleci pilota.

Radosť z Masonovho počínania musia mať aj ochranári. Scott už pár dravcov, ktorých počet rapídne klesá, takýmto spôsobom zachránil. Turistom sa parahawking ponúka ako jedinečná atrakcia. Navyše, z každého komerčného letu odvádzajú prevádzkovatelia tohto adrenalínového športu časť do fondu na záchranu dravých vtákov.

Ako vták: Parahawking je nevšedný zážitok. Ak si trúfate a zamierite do Nepálu. Foto: parahawking.com

Trampoline wall - skoky na stenu

Zabudnite na klasické skoky na trampolíne. Šport, ktorý je od roku 2000 súčasťou olympijských hier, je podľa nadšencov jeho novej odnože až príliš nudný zošnurovanými pravidlami. „Hore a dolu, to ma má baviť? Tu je človek slobodný, môže skúšať nové triky, dopriať si krátky oddych, ak potrebuje. A najmä, neplatia tu žiadne pravidlá,“ cituje cbsnews.com kanadského atléta Chrisa Purdyho.

Nepotrebujete na to veľa. Stačí pristaviť trampolínu k umelej stene či betónovému múru, na ktorý pri dobrom odraze dokážete vyskočiť. A potom vystrájať do sýtosti. Kanaďan Julien Roberge je nadšený propagátor novej zábavky. „Počas skákania sa cítite rovnako ako na normálnej trampolíne, no je to oveľa príťažlivejšie,“ tvrdí.

Človek sa pri odrážaní a pristávaní na pevnej prekážke naučí orientácii vo vzduchu, po osvojení základných letových pohybov môže pridávať nové a nové kúsky. „Ak viete, ako sa lieta, je to pre vás ideálna disciplína,“ komentoval nový druh skákania majiteľ newyorského cirkusu Cypher Zero.

V Las Vegas vznikla vlani pre tento šport špeciálna telocvičňa. Majiteľ Jeff Jay musel po čase pre veľký záujem pristaviť ďalšiu stenu a najať dvoch nových učiteľov. Pohybové aktivity, na ktoré sa v rámci prípravy na vystúpenia sústredili svetoznámi artisti Cirque du Soleil, boli zrazu prístupné aj amatérom. Riziko zranenia nie je až také vysoké.

Vyštudovaný programátor Roberge by tento šport rád videl aj na extrémnych X-Games. Minimálne ako ukážkový. Vymyslel už aj bodovací systém za predvedené figúry, no zatiaľ s ním neprerazil. Ako druh cvičenia je to však podarený nápad.

Jetsurf - doska s motorom

Načo brázdiť svet a hľadať miesta s ideálnymi vlnami. Ide to aj bez nich. Nahradí ich dvojtaktný spaľovací motor namontovaný v surfe, s ktorým je možné brázdiť vodné plochy rýchlosťou až 55 kilometrov za hodinu. Balansovať možno prostredníctvom lanka uchyteného o jeho prednú časť. Lamanšský prieliv s ním zvládnete za polhodinku - chváli stroj britský bulvár.

Nápad skrsol pred piatimi rokmi počas dovolenky v hlave brnianskeho dizajnéra formuly 1 Martina Šulu. S pomocou kolegov potom už len dopiloval detaily. Jetsurf je z karbónu, váži asi pätnásť kilogramov a štartuje sa podobne ako motorka. Za hodinu spáli jeden a pol litra benzínu.

Dvaapolitrová nádrž garantuje aj pri plnom výkone zábavu na hodinu a pol. Hmotnostný limit je sto kíl, tí bucľatejší majú smolu. Jetsurfy sa vyrábajú ručne, dvadsať kusov za rok, a je na ne dlhý poradovník. Cena začiatočníckych modelov sa začína na úrovni deväťtisíc eur.

Jetsurfing má už aj vlastné preteky. Konajú sa dva razy do roka - na Brnianskej priehrade a v Rusku, kde je o túto novinku najväčší záujem. Novinka zaujala aj inde, no niektorých nepresvedčila. „Loď je istejšia,“ glosoval na nete jeden z britských čitateľov.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].