Široký výber: Na Slovensku už nie je problém dostať sa k akejkoľvek hudbe, na výber sú služby Spotify, na obrázku, Deezer, Orange Hudba a najnovšie aj Hudba Google Play.

Hudba od Googlu: Nová služba ponúka 20 miliónov skladieb a bezplatné online úložisko

Miliónové hudobné archívy, ponúkajúce prakticky čokoľvek od úplného mainstreamu až po underground a lokálne začínajúce skupiny. Všetko je dostupné buď zdarma, alebo iba za minimálny mesačný poplatok.

Pred pár týždňami prišla na Slovensko populárna hudobná streamovacia služba Spotify a krátko nato nabral nový dych aj Deezer - pomohlo mu spojenie s Telekomom.

Obe tieto služby ponúkajú možnosť využívať ich hudobné archívy bezplatne alebo s menším mesačným paušálom, za ktorý predplatitelia dostanú vyššiu prenosovú kvalitu, zbavia sa reklám a môžu obľúbené kapely počúvať na rôznych zariadeniach aj offline, teda bez priameho pripojenia na internet. Teraz im však prichádza veľký a dlhoočakávaný konkurent - Hudba Google Play.

Milióny piesní a cloudové úložisko

Ak by sme ju mali stručne predstaviť, tak jej používatelia získajú prístup k hudobnému archívu s 20 miliónmi skladieb, silné zastúpenie má aj slovenská produkcia, napríklad Desmod, Horkýže Slíže, Richard Müller, Zuzana Smatanová, Jana Kirschner, Majk Spirit a mnohí ďalší. Z nich si môžu čokoľvek vybrať a online nakúpiť.

Netreba však nakupovať všetko, pretože s mesačným predplatným získate prístup k svetovej knižnici, ktorú možno počúvať neobmedzene, vybrané pesničky označiť a mať k nim prístup aj offline, teda keď nie ste pripojení na internet.

Cena predplatného je stanovená tak, aby Hudba Google Play Naplno bola naozaj konkurencieschopná - mesačné je 5,49 eura, pričom do 30. apríla môže ktokoľvek využiť zvýhodnenú ponuku a získať predplatné ešte o euro lacnejšie.

Navyše, prvých tridsať dní využívania služby je pre všetkých nových používateľov bezplatné, aby si ju mohli nezáväzne vyskúšať. Hudba Google Play má však aj ďalšiu dôležitú funkciu, podobnú populárnej službe iTunes Match, ktorú ponúka Apple - je to možnosť využívať cloudové úložisko, v rámci ktorého možno nahrať vlastnú súkromnú hudobnú zbierku v rozsahu až dvadsaťtisíc skladieb, uložiť si ju zadarmo online a mať k nej prístup z rôznych svojich zariadení fungujúcich krížom cez platformy. Tá je dokonca k dispozícii zdarma všetkým používateľom Hudby Google Play.

Platformy a formáty

A keď sme už pri zariadeniach a platformách, buďme konkrétnejší. Hudba Google Play je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android v online obchode Google Play, v Apple Store a cez webové rozhranie play.google.com. Zvolený album a playlisty piesní si používatelia môžu označiť a mať ich k dispozícii, aj keď sú offline.

Zakúpenú hudbu na Google Play možno tiež stiahnuť vo formáte MP3 do počítača alebo do iTunes knižnice. Pri nahrávaní vlastných skladieb do online úložiska sú podporované rôzne formáty.

„V súčasnosti sú to MP3, AAC, WMA a FLAC. Iné súbory ako formátu MP3 sa konvertujú lokálne používateľom na MP3 s prenosovou rýchlosťou 320 kbps pred nahrávaním,“ povedal nám pri príležitosti spustenia služby Michal Zachar, marketingový manažér Google Slovensko.

„Ak nie je možné prenášať skladby pôvodnou prenosovou rýchlosťou - v dôsledku pomalého internetového pripojenia -, automaticky sa prispôsobí na ďalšiu najbližšiu možnú rýchlosť, aby sa zachovala maximálna kvalita pre danú šírku pásma a aby bolo aj naďalej možné prehrávať skladby bez prerušenia aj cez pomalšie internetové pripojenie.“

Pre fanúšikov aj pre muzikantov

V rámci služby Naplno možno vytvárať interaktívne playlisty - takzvané rádiá - podobne ako napríklad v Spotify - podľa vybranej skladby alebo interpreta, ľubovoľne dopĺňať a vymazávať pesničky zo zoznamu.

Takisto je možné prezerať si odporúčania hudobných expertov, vyhľadávať skladby podľa žánru a pomocou funkcie „Okamžité počúvanie“ umožňuje zapnúť si hudbu, ktorú používateľovi služba ponúkne na základe jeho obľúbených a predtým vypočutých skladieb a albumov.

Pre kapely je zaujímavá možnosť využiť Hudbu Google Play na priamy predaj svojej tvorby. Môžu tak urobiť prostredníctvom platformy Google Play Artist Hub, kde si jednoducho vytvoria profil, nahrajú súbory s hudbou, nastavia si cenu a predávajú. Súčasťou služby je aj štandardné zabezpečenie ochrany autorských práv.

Koniec pôstu

Vyzerá to tak, že po rokoch hudobného pôstu a často komplikovanejšieho zháňania hudby najmä z okrajových žánrov prichádza pravý opak - za krátky čas na Slovensko prišlo Spotify, Deezer, netreba zabúdať ani na Orange hudbu a momentálne je najnovším prírastkom Hudba Google Play.

Všetky majú miliónové hudobné archívy, ponúkajúce prakticky čokoľvek od úplného mainstreamu až po underground a lokálne začínajúce skupiny. Všetko je dostupné buď zdarma, alebo iba za minimálny mesačný poplatok. Teraz záleží už iba na vkuse každého, pretože výber je obrovský.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].