Bobby Womack spieval aj so skupinou Gorillaz.

Hviezdy sú späť: Fenomenálne kapely vydávajú nové pesničky, inšpiráciou im je prezident

Sú kapely, ktoré fanúšikom dávkujú svoju hudbu v malých množstvách. Postupne dávajú do éteru skladby, ktoré sú v rádiách hrané ešte niekoľko rokov a valcujú celosvetové rebríčky.

Potom sa na nejaké obdobie odmlčia, či už za účelom čerpať inšpiráciu, alebo tvrdo pracovať na ďalšej nahrávke. Latku dvíhajú každou skladbou čoraz vyššie, a preto je pochopiteľné, že kritici a fanúšikovia každým ďalším kúskom z ich pera či hudobného nástroja čakajú ďalší skvost. Veľkým kapelám je najnovšie inšpiráciou samotný americký prezident. S termínom blížiacej sa oficiálnej inaugurácie Donalda Trumpa vydávajú piesne s očividným politickým podtónom. Nie len konštatujúcim, ale neboja sa známeho multimilionára nazvať šovinistom, primitívom, ktorý má v rukách neobmedzenú moc, či materialistom, ktorý hľadí len na peniaze.

Dlho očakávaný comeback

Hudobné zoskupenie Gorillaz, ktorého frontmanom je Damon Albarn, okrem iného spevák britpopovej skupiny Blur, sa odmlčalo na dlhých šesť rokov. Medzi ich najžiarivejšie momenty patrí najmä koncert z najväčšieho britského festivalu Glastonbury, kde im hosťoval rapper Snoop Dog a kde si kapela pozvala aj inštrumentálny orchester. Na Pyramídovom stagei predviedli nezabudnuteľnú šou. Už pred troma rokmi avizovali, že pracujú na novom albume, avšak najnovší singel, ktorý publikovali bez avizovania, je čerstvá záležitosť, na ktorej pracovali pravdepodobne až od zvolenia Trumpa do úradu. Pieseň sa volá Hallelujah Money.

Ohniví Arcade Fire

Ďalšou kapelou, ktorá cítila potrebu odprezentovať sa anti-Donaldtrumpovskou hudbou sú Briti, ktorí vystupujú už niekoľko rokov pod názvom Arcade Fire. Pieseň bola uvedená online len pred pár hodinami, na Youtube je ešte nedohľadateľná. Dôkazom toho, že zložiť silnú zapamätateľnú hudbu je dlhodobý proces je aj fakt, že už minulý rok na jednom americkom festivale požiadal spevák publikum, aby im hlasovo zadžemovalo do hudobného podmazu, ktorý kapela počas vystúpenia načrtla. Teraz vyšlo najavo, že to bolo hudobné pozadie najnovšej piesne, s ktorou šli von ešte pred Trumpovou inauguráciou. Pieseň sa volá I give you power.

Nesklamali

Ďalšia americká roková kapela, ktorá sa rozhodla mierne spolitizovať svoju hudbu, respektíve vyjadriť sa k súčasnej politickej klíme, je Green Day. Hudobníci už dávno nie sú predstaviteľmi teenegerskej punkovej hudby, ale vyzretí rockoví muzikanti, ktorí si v svojich textoch dovoľujú vyjadrovať názor na skutočne zložitú situáciu, ktorá rozdeľuje minimálne Ameriku. Na vyjadrenie nesúhlasu s demokraticky zvoleným prezidentom Spojených štátov amerických pustili von skladbu s názvom Trubled Times.

Vianočné tipy na darček