Walli je na prvý pohľad obyčajná kožená peňaženka. V skutočnosti sa cez bluetooth dokáže spojiť s vaším smartfónom a ak sa s ním od peňaženky príliš vzdialite, okamžite vás na to upozorní.

Inteligentná peňaženka a ekoklimatizácia: Vychytávky blízkej budúcnosti

Predstavujeme niekoľko praktických gadgetov, ktoré sa budú dať kúpiť onedlho.

Prenosný minikávovar

Foto: MOJOE BREWING

Mojoe vyzerá na prvý pohľad ako termoska, v skutočnosti je to však prenosné espresso pre zaneprázdnených. Stačí doň naliať vodu, do integrovanej odmerky slúžiacej zároveň ako filter pridáte svoju obľúbenú kávu - alebo sypaný čaj - a celý prístroj zavriete. Keď máte na kávu chuť, stačí Mojoe aktivovať, to rýchlo zohreje vodu na teplotu tesne pod 100 stupňov a o chvíľku je káva hotová.

Prístroj pritom funguje s dobíjateľnou batériou, môžete ho pripojiť do zásuvky alebo s adaptérom aj do auta. Do predaja sa dostane v auguste, kompletná súprava aj s adaptérmi bude stáť okolo 150 až 170 dolárov, dá sa však dopredu objednať približne za polovicu.

Minifoťák pre astronómov

Foto: TINYMOS

Malý kompakt určený na fotenie vesmíru? To predsa musí byť hlúposť! Ale nie je. Volá sa Tiny1 a na Kickstarteri vyvolal doslova revolúciu - mal by totiž umožniť jednoducho robiť astrofotografie. Jeho senzory sú totiž upravené tak, aby boli schopné fotiť práve pri nedostatku svetla pri relatívne krátkej expozícii približne 30 sekúnd.

Zároveň využíva patentované kalibračné techniky na redukciu šumu. Možno ho jediným tlačidlom pripojiť prakticky k akémukoľvek objektívu alebo teleskopu bez nastavovaní. Má procesor BSI-CMOS, robí fotky s maximálnou veľkosťou 2 688 x 1 520 bodov a vybrať si možno formáty JPEG, RAW alebo TIFF, rýchlosť je 60 alebo 15 snímok za sekundu.

Súčasťou fotoaparátu sú rôzne utility - napríklad mapa nočnej oblohy. Cena foťáka by mala zostať výrazne pod 500-dolárovou hranicou. A aby sme nezabudli - má aj program na fotenie cez deň. Do predaja by sa mal dostať na prelome tohto a budúceho roku.

Lacná ekoklimatizácia

Foto: GEIZEER

Ide leto a zákonite stúpa predaj klimatizácií - zabudovaných aj mobilných. Tie sú však príliš drahé a náročné na spotrebu energie, nehovoriac o tom, že z nich niekam treba odvádzať kondenzovanú vodu. Ich alternatívou môže byť malé, lacné a prenosné zariadenie, ktoré dokáže znížiť teplotu v miestnosti aj na niekoľko hodín.

Využíva fén, ktorý vháňa dnu teplý vzduch, ten sa schladí špeciálnym chladiacim médiom zamrazeným v mrazničke - v zariadení vydrží niekoľko hodín.

Celý systém poháňajú batérie. Ide vlastne o miniatúrnu prenosnú klimatizáciu, ktorú by mal mať človek vo svojej blízkosti. V miestnosti s plochou 12 štvorcových metrov dokáže znížiť teplotu o tri stupne pri nákladoch necelý cent na jeden deň. Jej cena by mala byť okolo 85 dolárov. Do predaja by sa mala dostať na prelome augusta a septembra tohto roku.

3D tlačiareň pre smartfóny

Foto: OLO 3D

Prvá 3D minitlačiareň pre smartfóny sa volá OLO a je len o málo väčšia než mobil. Bude stáť len okolo 100 dolárov. Pritom dokáže vytlačiť priestorové objekty s rozmermi 76 x 128 x 52 milimetrov. Smartfón pri tlači musí byť k nej upevnený, preto funguje len s mobilmi s maximálnou veľkosťou 162 x 82 x 10 mm. Počas tlače musí byť telefón pripojený k nabíjačke a v leteckom režime.

Pokiaľ ide o rýchlosť tlače, napríklad s iPhonom 6 dokáže vytlačiť objekt vysoký 1 centimeter približne za 46 minút. Vzhľadom na použitú technológiu závisí kvalita tlače od rozlíšenia a kontrastu smartfónového displeja. Tlačiareň sa v Európe dostane do predaja v septembri a firma na ňu už dnes eviduje vyše 10-tisíc objednávok.

Inteligentná peňaženka

Walli je na prvý pohľad obyčajná kožená peňaženka. V skutočnosti sa cez bluetooth dokáže spojiť s vaším smartfónom a ak sa s ním od peňaženky príliš vzdialite, okamžite vás na to upozorní. To však nie je všetko. Peňaženka má aj „bezpečné priehradky“. To znamená, že vás upozorní na to, ak z nej bola vytiahnutá platobná karta alebo doklady a za zvolený čas sa nedostali naspäť.

A je tu aj ďalšia vychytávka. Peňaženku síce máte, ale neviete, kde je váš telefón. V tom prípade stačí na ňu dvakrát poklopať a na telefóne sa spustí hlasný alarm - a to aj v prípade, ak ho máte v tichom móde. Dokáže ho nájsť až do vzdialenosti 30 metrov. Batéria, ktorá v peňaženke je, vydrží bez dobíjania približne pol roka.

Dátový prenos medzi ňou a smartfónom je chránený tak, aby komunikáciu nemohli odchytiť hackeri. Do predaja by sa mala dostať už o pár dní, na Slovensko sa dá objednať približne za 100 dolárov.

Vianočné tipy na darček