Veľké datacentrá: Routery v mnohých z nich museli byť updatované/ upgradované na to, aby sa zamedzilo javu nazvanému BGPokalypsa.

Internet v ohrození: Na svete je fenomén menom BGPokalypsa

Globálnu sieť začali náhle sužovať nečakané a dlhotrvajúce výpadky, škody sa rátajú v miliónoch.

V posledných týždňoch sa vyskytlo množstvo správ o náhlych veľkých spomaleniach internetu a vypadávajúcom spojení. Dialo sa tak aj predtým, no len občas, išlo zväčša o chvíľkové problémy spôsobené reštartom nejakého routera alebo inou technickou poruchou.

Intenzita takýchto prerušení spojenia však v poslednom období výrazne vzrástla, objavili sa dlhodobé výpadky internetu alebo v lepšom prípade jeho výrazné spomalenie v globálnej rovine. Vyzerá to tak, akoby internet kolaboval.

BGPocalypsa

Pred pár dňami takýto nečakaný a obrovský výpadok úplne znemožnil prevádzku najväčšej svetovej aukčnej spoločnosti eBay a niekoľkých ďalších významných serverov. A vraj je to len začiatok, problémy môžu narastať. V súvislosti s týmto zvláštnym javom sa dokonca objavilo nové slovo - BGPokalypsa.

Novotvar je odvodený od slova apokalypsa a skratky BGP, ktorá označuje Border Gateway Protokoly, ktoré sú jadrom celého problému. Znie to trochu komplikovane, preto sa pokúsime podstatu problému maximálne zjednodušiť. Každá súčasť internetu môže byť označená ako zariadenie, server alebo router.

Smartfón, ktorým sa prihlásite na internet, je zariadenie, web Pluska.sk je server a veci, ktoré zabezpečia medzi nimi dátový tok, sa volajú routery. Jednoduchý router má väčšina ľudí aj doma, slúži na prenášanie dát medzi vašou domácou sieťou a internetom.

Oveľa komplikovanejšie routery sú však vo veľkých datacentrách v kostrovej sieti, kde zabezpečujú chod globálneho internetu. Tie pracujú so stovkami gigabitov dát za sekundu, musia byť v činnosti nonstop na to, aby sprostredkovali tok dát k ďalším kostrovým routerom po celom svete.

Cesta dát

Každý z nich obsahuje smerovaciu tabuľku - mapu - celého internetu. Keď vaše dáta dorazia k takémuto routeru, ten rozhodne po overení v „mape internetu“, kam ich následne pošle tak, aby čo najrýchlejšie dorazili do cieľa. Cestou môžu prechádzať cez mnoho takýchto routerov a každý z nich využíva smerovaciu tabuľku na nájdenie tej najlepšej trasy.

Celý tento proces sa nazýva Border Gateway Protocol (BGP) a mapa internetu sa nazýva BGP tabuľka, zjednodušene, smerovacia tabuľka. Ak na trase nastane nejaký problém, napríklad výpadok spojenia, príslušný kostrový router o tom okamžite upovedomí všetky ostatné a vo všetkých sa okamžite aktualizuje smerovacia BGP tabuľka.

Takto majú všetky stále aktuálnu mapu internetu. Problém je však v tom, že mnohým dôležitým routerom dochádza pamäť na uchovávanie kompletnej mapy, majú v nej totiž priestor len na niečo vyše pol milióna možných ciest. Je to tak preto, lebo spoločnosti, ktoré ich vyrábajú, si mysleli, že rozvoj internetu bude pomalší a taký obrovský počet možných ciest bude stačiť na veľmi dlhý čas.

Pred pár dňami to však práve prestalo platiť. Prejavilo sa to tým, že niektoré routery skolabovali, iné jednoducho nové cesty ignorovali a od internetu bolo odrezaných niekoľko dôležitých serverov. Sieť sa tak dočasne stala oveľa menej stabilnou a tento jav môže nejaký čas pretrvávať.

Rizikové obdobie

Dobrá správa je, že o probléme BGPokalypsy sa už nejaký čas vie a napríklad spoločnosť CISCO v máji svojich klientov varovala, že niektoré ich routery môžu prestať fungovať. V súčasnosti sa však čoraz viac routerov blíži k svojej hranici nastavenej približne na 524-tisíc ciest, čo môže vraj naďalej viesť k čoraz častejším výpadkom.

Pozitívne je, že väčšina kostrových routerov na dôležitých križovatkách, ktorých výpadok môže spôsobiť problémy globálneho rázu, už bola aktualizovaná a hardvérovo vylepšená. Stále je však v prevádzke obrovské množstvo starých, pri ktorých je tento problém vážny.

Je pravdepodobné, že k extrémnym komplikáciám by nemalo v najbližších mesiacoch dochádzať, no môže sa objaviť nezvykle veľa menších. Ak vás postihnú a náhle sa ocitnete bez prístupu ku globálnej sieti alebo k vašim obľúbeným webom, problém je známy - jednou z najpravdepodobnejších príčin je BGPokalypsa.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní