Častejšie ako muži: Stresovou inkontinenciou moču trpí na Slovensku viac ako 300-tisíc žien, ale len každá štvrtá až piata žena vyhľadá pomoc.

Intímne omladenie: Mnohým ženám znepríjemňujú sexuálny život skryté problémy, pomôcť môže laser

Po pôrode nastávajú v tele ženy zmeny, ktoré môžu narušiť jej intímny aj každodenný život. Záťaž, ktorej bola pošva vystavená, u niektorých dám zanechá stopy v podobe uvoľnených pošvových stien a s tým súvisiacich nepríjemných následkov.

„Spočiatku som dúfala, že po čase budem fungovať ako predtým,“ spomína Tamara. „Ale aj dva roky po pôrode sa objavovali problémy, ktoré mi znepríjemňovali sexuálny život: niečo bolo iné, s manželom sme nepociťovali pri styku takú rozkoš ako predtým a trápil ma aj únik moču pri prudšom pohybe,“ opisuje svoje ťažkosti 36-ročná žena. Našťastie, odborníci po-znajú riešenie.

Komplexy navyše

Aj keď sa o operáciách vagíny, jej zmenšení či inej úprave posledné roky hovorilo nahlas najmä v súvislosti s pornopriemyslom, dnes je situácia iná. Dámy si už menej zakrývajú oči pred chúlostivými problémami. Nie z rozmaru. Kvôli vlastnému zdraviu a lepšiemu fungovaniu. Nárokujú si plnohodnotný intímny život. Bez nepríjemných pocitov, strachu, hanby, komplexov. Chcú byť fit a atraktívne „zvonka i zvnútra“, netrpieť zníženým sebavedomím.

Ľubica Hammerová: Gynekologička uvádza, že ženy už otvorenejšie hovoria o chúlostivých problémoch.
Ľubica Hammerová: Gynekologička uvádza, že ženy už otvorenejšie hovoria o chúlostivých problémoch.
Foto: archív Ľ. H.

„Uvoľnenie vaginálnych stien alebo vaginálny relaxačný syndróm je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny asociovaná s preťažením vaginálneho kanála počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Prináša diskomfort v pohlavnom živote oboch partnerov,“vysvetľuje gynekologička Ľubica Hammerová.

S pribúdajúcim vekom ženám ubúda kolagén, mení sa hladina hormónov a stenčujú sa aj steny slizníc v pošve. Dochádza k ochabnutiu a následne k ďalším problémom. Už si nevedia milovanie s partnerom vychutnať naplno: príliš uvoľnené steny pošvy, suchá sliznica - vaginálna atrofia či únik moču môžu narušiť aj tie najromantickejšie chvíle.

Stačí zakašľanie

Mimovoľný a nedobrovoľný únik moču poukazuje na organickú alebo funkčnú poruchu dolných močových ciest. „V praxi sa rozlišujú dve najčastejšie sa vyskytujúce formy - stresová a urgentná, prípadne tak-zvaná zmiešaná inkontinencia kombinujúca obe formy,“ opisuje gynekologička.

Stresová forma inkontinencie je mimovoľný únik moču spojený s fyzickými aktivitami a následným zvýšením vnútrobrušného tlaku. Stačí zakašľanie, kýchnutie či len spontánny smiech a dostaví sa nepríjemný sprievodca. „Keď sa u mňa objavili tieto problémy, veľmi to obmedzovalo moje správanie. Začala som sa kontrolovať, bola som nervózna, stále som mala obavy, že zrazu budem dolu mokrá,“ povzdychne si Tamara.

Urgentná forma inkontinencie je náhly, silný a neovládateľný pocit nutkania na močenie spojený s následným únikom moču. Platí, že s vyšším vekom rastie výskyt niektorej formy inkontinencie moču.

Inkontinencia moču sa objavuje u žien trikrát častejšie ako u mužov. „Je to problém, ktorý trápi ľudí aj v mladšom veku. Predpokladá sa, že stresovou inkontinenciou moču trpí na Slovensku viac ako 300-tisíc žien, ale len každá piata žena vyhľadá odbornú pomoc,“ dodáva Ľubica Hammerová.

Hanbia sa

Samotná téma inkontinencie moču je chúlostivá a nie je ešte úplne bežné rozprávať sa o nej. Ťažko sa s touto nepríjemnosťou zdôveruje priateľke aj partnerovi. Lenže zbytočne trpieť nie je namieste. Preto by ste sa tomuto problému nemali vyhýbať ani na gynekologickej prehliadke. „Je pozitívne, že v dnešnej modernej dobe ľahko dostupných informácií rastie povedomie žien aj o tejto doteraz marginalizovanej téme a čoraz viac ich prichádza priamo so žiadosťou o pomoc pri úniku moču,“ hovorí Ľubica Hammerová.

Ako za mlada

Pri problémoch s uvoľnením pošvových stien alebo pri ľahkej či strednej forme inkontinencie moču odborníci ponúkajú viaceré riešenia - farmakologickú a chirurgickú liečbu, úpravu životosprávy, cviky na posilňovanie svalstva panvového dna. „Modernou konzervatívnou metódou je neinvazívna laserová rejuvenizácia pošvy s cieľom posilniť svalstvo prednej pošvovej steny,“ dodáva gynekologička Ľubica Hammerová.

Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon a môže byť spojený s krátkodobým nepríjemným pocitom tepla vo vagíne, ktorý vymizne bezprostredne po ukončení ošetrenia. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu, ale nevykonáva sa počas menštruácie, gravidity a neodporúča sa ani počas dojčenia. „Samotné ošetrenie trvá približne dvadsať minút a bezprostredne po ošetrení žena odchádza domov a vracia sa k bežnej dennej aktivite,“ približuje lekárka. Ako rýchlo dokáže po tomto zákroku opäť fungovať aj v partnerskom vzťahu? „Vhodná je sedemdňová sexuálna abstinencia a dvadsaťštyri hodín po ošetrení sa odporúča vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite,“ upresňuje gynekologička.

„Moje problémy vymizli, navyše som pri milovaní už netrpela suchosťou,“ pochvaľuje si Tamara. Účinnosť metódy je dvanásť až osemnásť mesiacov, ale každý deň prežitý bez strachu a komplexov stojí za to.


VIDEO Plus 7 Dní