Jadranská Malorka: Tento chorvátsky ostrov konkuruje perle Stredomoria

Málo známy chorvátsky ostrov Lošinj sa stáva atrakciou Jadranu. Mohol by čoskoro konkurovať aj španielskej Malorke.

Čím je španielska Malorka pre milovníkov Stredomoria, tým by sa čoskoro mohol stať na Jadrane chorvátsky ostrov Lošinj. Hotelový reťazec Jadranka investoval peniaze niekoľkých oligarchov a v destinácii vybudoval a zrekonštruoval množstvo hotelov a luxusných víl, ktoré majú prilákať aj náročnejších návštevníkov.

Cieľom investorov je premeniť lokalitu na „najvzrušujúcejší dovolenkový rezort v Európe“. Odvážne plány počítajú s 18-jamkovým golfovým ihriskom a dokonca s medzinárodným letiskom.

Miestni netaja nadšenie. Mnohých zamestnáva hotelový reťazec a sú presvedčení o tom, že nastal čas veľkých príležitostí.

Čítajte viac:

Za nádherou netreba chodiť ďaleko: Najkrajšie pláže v Stredomorí

Chorvátsky kus Talianska

Hoci ostrov Lošinj za popularitou ostatných chorvátskych lokalít trochu zaostáva, cestovný ruch tam prekvitá od 19. storočia. Európski aristokrati si sem chodili liečiť dýchacie cesty. Dýchaviční Habsburgovci boli pravidelnými návštevníkmi; rakúsky arcivojvoda Karol Štefan mal na ostrove zimný palác.

Turisti sa tu budú cítiť tak trochu ako na Apeninskom polostrove, na ostrove totiž žije veľa Talianov. Miestni žartujú, že je to preto, lebo závidia Chorvátom tyrkysové more. Faktom však je, že Lošinj bol v medzivojnovom období súčasťou Talianska a na ostrove jej dodnes častým pozdravom „ciao“.

Čítajte viac:

Po stopách Corleonovcov: Na Sicílii fičí mafiánska turistika

Malý veľký hráč

Prístavné mestá Veli Lošinj a Mali Lošinj pripomínajú talianske sídla San Remo a Portofino. Zaujímavý je paradox ukrytý v ich názve. Metropola Malý Lošinj je jedným z najväčších ostrovných miest na Jadrane, kým Veľký Lošinj je v porovnaní s ním nepatrný, má však o to zaujímavejšiu minulosť.

Stavali sa tu drahé lode z borovicového dreva pre Benátčanov a zrejme aj pre Turkov. Pýchou mesta je bazilika svätého Antona, ktorá ukrýva niekoľko barokových oltárov a Madonnu od talianskeho maliara Bartolomea Vivariniho.

Ak sa vám nechce vylihovať na pláži alebo vysedávať v hoteli, môžete sa vybrať loďou na výlet po súostroví. „Lošinj ešte bude veľkým hráčom vo svete cestovania,“ predpovedá ostrovu portál britského denníka Daily Mail.

Vianočné tipy na darček