Vzájomná úcta a tolerancia: Základ fungujúceho vzťahu.

Jarné upratovanie vo vzťahu: Dá sa obnoviť láska a vášeň?

Niektorým párom pomôže, iné privedie k radikálnemu rozhodnutiu - rozchodu. Vŕšenie špiny však nikomu nepomôže.

Hoci prvý jarný deň privítame až o pár dní, 20. marca, akčnejší jedinci už začínajú s jarným upratovaním. Nie vždy sa však musí týkať iba obydlia a záhrady. Podľa odborníkov nezaškodí, keď si upraceme aj vo vzťahoch. Ako nepremeškať ideálnu príležitosť a na čo sa zamerať? Dá sa vôbec „obnoviť“ voľakedajšia láska a vášeň?

Sínusoida

Žiaden vzťah nie je ideálny - každý má svoje lepšie i horšie časy, vrcholy i kritické chvíle. Ak sa nám podarí zvládnuť zaťažkávacie skúšky a prekonať krízy, partnerstvo sa stáva pevnejším a odolnejším.

Naopak, prehliadanie problémov sa môže skončiť poriadnou blamážou. Jedného dňa, spravidla, keď to budeme najmenej čakať, sa na nás vysype hŕba špinavej bielizne, s ktorou si už nebudeme vedieť rady. Následky môžu byť zničujúce - manželská alebo partnerská kríza, či dokonca rozpad vzťahu.

Odborníci pripomínajú, že nejde o zbytočné strašenie, a radia na veľké upratovanie vo vzťahu využiť prichádzajúcu jar. „Keby by som vedela, kam to zájde, respektíve, že to bývalý manžel myslel vážne, starala by som sa o neho skôr. Obaja sme však boli príliš zamestnaní prácou, k tomu deti a starosti okolo domu. Jeho ponosy som prehliadala,“ priznala v jednej z internetových diskusií na tému jarné upratovanie vo vzťahu tridsaťpäťročná Katarína.

Nevšímala si, keď jej manžel vyčítal, že sa už spolu ani nemilujú. „Absenciu sexu ospravedlňovala tým, že sú spolu už nejaký ten rok a nemusia vyčíňať ako tínedžeri. „Až keď mi na stole pristáli rozvodové papiere, došlo mi, že som náš vzťah zabila svojou nevšímavosťou,“ dodala.

Katarínin príbeh je podľa partnerského poradcu Aleša Kalinu jedným z mnohých. Ani jeho priebeh a záver neprekvapujú. „Počujeme to okolo seba stále - musíme na našom vzťahu zapracovať. Hoci o tom stále hovoríme, nikam to nevedie. Hneď na úvod však treba povedať, že sú vzťahy, ktoré má zmysel zachraňovať. A sú také, kde je akákoľvek práca a snaha o záchranu iba mrhaním času a energie,“ hovorí odborník z projektu mujvztah.cz.

Ako postupovať

Kedy má teda význam usilovať sa o záchranu a podstúpiť veľké upratovanie vo vzťahu a kedy je to zbytočné? „V prvom rade si treba odpovedať na otázku, čo vlastne od upratovania vo vzťahu očakávame. Zvážiť, do akej miery sa my sami podieľame na probléme,“ radí Kalina.

Odporúča pozrieť sa bez príkras na partnera, zvážiť jeho skutočnú hodnotu a zamyslieť sa nad tým, čo sa zmenilo a čo sa ešte môže zmeniť. Treba tiež pátrať po tom, prečo vzťah dospel do kritického bodu, čo s tým dokážeme urobiť a či sme vôbec ochotní podstúpiť zmenu. Keď poznáme odpovede na spomínané otázky, mal by nasledovať otvorený a úprimný rozhovor s partnerom.

Neznamená to však, že na neho vylejeme vedro špinavej vody, obviníme ho aj z toho, za čo nemôže, a budeme žiadať jednostrannú nápravu. Pri veľkom upratovaní treba postupovať systematicky a trpezlivo.

Ak si nevieme rady s nahromadenou „špinou“, súčasťou jarného upratovania môže byť návšteva psychológa, ktorý pomôže prekonať krízu a prispeje k ozdraveniu vzťahu.

Psychologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov pripomína, že cesta k úspechu spočíva aj v schopnosti počúvať druhú stranu a vcítiť sa do jej myslenia. Bez toho, aby sme zabudli na vlastný egoizmus, to nepôjde.

„Netreba sa báť byť otvorený a úprimne hovoriť, čo cítime a čo si myslíme. Hoci to nie je jednoduché, je to zároveň jediné, čo zaberie. A to isté musíme žiadať od partnera, inak sa nepohneme z miesta,“ dodáva.

Zároveň priznáva, že prípadná dohoda s partnerom na novom začiatku neznamená automaticky víťazstvo. Nestačí, že si niečo sľúbime, treba to aj plniť. A to z vlastného presvedčenia, bez donútenia.

„Človek nedokáže zmeniť svoju povahu, no môže ovplyvniť či dokonca zmeniť svoje správanie. Striktné stanovenie pravidiel a zmien je možné, hoci zvyčajne nemá dlhé trvanie,“ pripomína Laura Janáčková.

Ak sa jeden z partnerov podvoľuje novým pravidlám len zo strachu, že zostane sám, a de facto ustupuje tomu druhému, „poriadok“ dlho nevydrží. „Aby to fungovalo z dlhodobého hľadiska, treba najskôr nastoliť rovnocenný partnerský vzťah. Nevyhnutnou súčasťou reštartu, a to nielen jarného, je okrem komunikácie aj veľká dávka tolerancie a úcty k tomu druhému,“ zdôrazňuje.

Malé prekvapenia, veľké výsledky

Jarné upratovanie vo vzťahu nemusí mať vždy podobu radikálnej deratizácie. A nemusí nastúpiť len vtedy, keď nás neporiadok vytláča z bytu. Vyvetrať a vpustiť do vzťahu príjemný jarný vánok sa vyplatí aj vtedy, keď partnerstvo funguje navonok bezproblémovo.

„Darí sa vám každý týždeň zájsť na večeru alebo do kina? Máte spoločnú aktivitu a spoločných priateľov? Ak máte pocit, že upadáte do stereotypu, radšej si nájdite hoby, ktoré vás bude oboch baviť a bude mať pevné miesto vo vašom kalendári. To zabráni prekvapeniu v podobe zistenia, že každý z vás sa vybral vlastnou cestou a vzďaľujete sa od seba,“ upozorňuje Lenka Černá, ktorá sa špecializuje na riešenie partnerských a manželských kríz.

Z praxe vie, že veľa párov má šancu, no vzťah sa im rozpadne pre neschopnosť komunikovať. Často pritom ide o opakujúce sa banality. „Každý vzťah má svoje muchy a nikdy sa nestane, že partneri sa zhodnú vo všetkom na sto percent. Ak čelíte rozporom opakovane, je dobré s partnerom sa dohodnúť na mechanizme, ako budete postupovať pri riešení sporných momentov,“ radí Lenka Černá.

Príkladom sú spoločné financie, o ktorých použití môže mať každý z nás inú predstavu. V rámci jarného upratovania sa dá dohodnúť, na čom budeme šetriť, do čoho investujeme, kde strávime letnú dovolenku...

Možností je však oveľa viac. Rovnako, ako robíme revíziu v skrini, starostlivo prechádzame každý kus oblečenia, skúsme prejsť jednotlivé súčasti partnerského života. Zistíme, čo potrebuje oprášiť, obnoviť, opraviť, vylepšiť, zmeniť a prípadne i vyhodiť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní