Američanka čiernej pleti Zora Neale Hurstonová sa ako jedna z mála žien dostala do loga na domovskej stránke Google.

Je Google rasistický a sexistický? Obrázky v logu prehliadača pohoršili aktivistky

Diskusia o diskriminácii už zasiahla všekty sféry spoločenského života a neobišla ani internetové prehliadače. Aktivistky si vzali na mušku spoločnosť Google.

Diskriminuje ženy a iné rasy ako bielu. Toto tvrdia o najpoužívanejšom internetovom prehliadači aktivistky, ktorým sa nezdajú v poriadku situačné obrázky na domovskej stránke Google, zvané Doodle. Členky hnutia Spark si dali vypracovať analýzu za rok 2014, na základe ktorej tvrdia, že v logu boli pri významných udalostiach zobrazovaní najmä bieli muži.

Doodle je podľa nich moderným ekvivalentom pocty, aká sa osobnosti dostala v minulosti napríklad formou zobrazenia na poštovej známke. Google však neoslavuje významné ženy ani príslušníkov inej rasy.

Jedna Zora nestačí

V januári sa pritom ako Doodle v Spojených štátoch objavila afroamerická spisovateľka a antropologička Zora Neale Hurstonová. Práve to organizáciu podnietilo k tomu, aby vypracovala štatistiku. „Je to jeden z mála okamihov, keď Google venoval titulku čiernej žene. Je preň neobvyklé vzdávať poctu historickým ženským osobnostiam alebo inej rase,“ napísala na blogu jedna z aktivistiek Celeste Montaño.

Niekedy je Doodle univerzálny pre všetky krajiny, napríklad v prípade medzinárodných sviatkov. Často je však situačný obrázok vyhradený pre konkrétnu krajinu. Tak tomu bolo aj v prípade spisovateľky čiernej pleti Hurstonovej.

Čítajte viac:

Google oslavoval Jánošíkovo narodenie

Bieli muži vedú

Prvý Doodle na počesť jednotlivca sa objavil v roku 2001 a oslavoval maliara Claudea Moneta. Pravidelné obrázkové zmeny loga sa stali realitou až od roku 2010. „Všimli sme si, že po celý čas boli na domovskej stránke prehliadača najmä bieli muži. Ženy a iné rasy boli zriedkavosťou,“ dodávajú aktivistky a ponúkajú presné čísla.

V rokoch 2010 – 2013 si vyhľadávač pripomenul 445 jednotlivcov na rôznych domovských stránkach po celom svete. Z tohto počtu bolo 54 bielych žien, 19 iných farieb, 82 mužov inej rasy ako biela a až 275 belochov.

„Asi polovica farebných žien sa začalo objavovať v roku 2013, takže možno hovoriť aspoň o istom pokroku,“ hovoria predstaviteľky hnutia Spark. Zároveň upozorňujú, že v globálnom Doodle sa nevyskytla žiadna Ázijčanka, Latinoameričanka či domorodá žena.

Na ženách sa už pracuje

Organizácia už vyzvala predstaviteľov Google, aby prijali opatrenia a pomohli zmeniť túto „do očí bijúcu nerovnováhu“. Apeluje, aby firma dala priestor nielen ženám a iným rasám, ale aj ľuďom so zdravotným postihnutím a sexuálnym menšinám. Google uviedol, že už pracuje na zlepšení pomeru žien a mužov v Doodle.

„Historicky významné ženy boli zastúpené vo všetkých oblastiach – počnúc vedou a školstvom až po biznis a politiku. Veríme, že tento rok v logu Google budú zastúpené rovnako ako muži,“ povedal pre britský portál dailymail.co.uk šéf sekcie Doodle Rayn Germick.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní