Je to naozaj o chémii! Tu je 5 SPÔSOBOV, ktorými láska ovplyvňuje náš mozog

Keď hovoríme o láske, chytáme sa za srdce, ale láska je v skutočnosti v našej hlave. Vedci majú celkom slušnú predstavu o tom, čo sa vtedy deje v našom mozgu.

Láska ho zaplaví chemikáliami a hormónmi, ktoré nám spôsobujú pocity radosti, príťažlivosti a pripútaniu k niekomu. Toto je päť spôsobov, ktorými láska ovplyvňuje náš mozog.

Láska pracuje ako liek, ktorý by sme všetci potrebovali, ale zatiaľ ho nikto nevymyslel

Predstavte si tabletku, ktorá vám dokáže znížiť fyzickú bolesť, depresiu a zároveň efektívne rozšíriť cievy. Existuje, ale nekúpite ju v lekárni. Musí sa jednoducho objaviť. Podľa toho, čo robí láska s našim telom ju rozdelili na tri fázy. Túženie, príťažlivosť a pripútanie sa. Počas prvej fázy hormóny zaplavujú naše telo pocitom intenzívnej túžby. Adrenalín a noradrenalín spôsobia, že sa nám rozbúši srdce a spotia ruky, zatiaľ čo dopamín v mozgu vytvára pocit eufórie. Mozog počas tejto fázy uvoľňuje dopamín veľmi často.

Pracuje ako drogy

Stačí len vidieť niekoho atraktívneho a už sa vám aktivuje tá istá časť mozgu, ktorú dokážu prebudiť opioidy, napríklad morfín. Vtedy cítime menej fyzickú bolesť. Vedci tiež prišli na to, že zaľúbencom sa zvyšuje prietok krvi do niektorých častí mozgu, ktoré volajú aj centrá potešenia. Ukázala to magnetická rezonancia, ktorá dokáže odhaliť tých, ktorí sa zahľadeli do niekoho iného. Láska tiež znižuje v mozgu hladinu serotonínu. Tento hormón môže za to, že nevidíte v počiatočných fázach vzťahu na partnerovi chyby. Je to fáza, ktorú neurovedci volajú príťažlivosť. Ale aj tá sa raz skončí.

Keď je hormónov menej

Po dlhšom čase vo vzťahu si telo vybuduje toleranciu k hormónom šťastia a vtedy nastáva posledná fáza pripútanosti. Hormóny oxytocín a vazopresín prenikajú do mozgu a vytvárajú pocit pohody a bezpečia. Táto fáza trvá najdlhšie zo všetkých.

Vianočné tipy na darček