Oymyakon, Rusko

Je vám horúco? Pozrite sa, kde sú najchladnejšie miesta na svete

Aktuálne sú top spoločenskou témou horúčavy, zvlášť, keď sa nekúpete v mori, ale chodíte do práce vyhriatou betónovou džungľou. Potom, čo si prečítate, koľko stupňov Celzia je na najchladnejších miestach sveta, sa vám však súčasné teplo nebude zdať až také neznesiteľné.

Stanica Vostok, Antarktída

Ako píše Telepgraph, Vostok sa nachádza blízko južného geomagnetického pólu vo výške 3500 metro nad morom. 21. júla 1983 tu namerali rekordných mínus 89,2 stupňov Celzia, čo bola vtedy najnižšia nameraná teplota vzduchu na svete.

Eureka, Kanada

Výskumná základňa na ostrove Ellesmere býva označovaná za najchladnejšie obývané miesto na svete. Priemerná ročná teplota je tu mínus 20 stupňov, v zime až mínus 40. V lete je tu síce teplejšie, no napriek tomu, ortuť teplomera nikdy nevystúpila nad 20,9 stupňov Celzia, čo je teplota, ktorú tu namerali 14. júla 2009.

Oymyakon, Rusko

Dedina v Jakutskej republike leží asi 350 kilometrov južne od polárneho kruhu. V roku 1933 tu namerali 68 stupňov pod nulou. Vodu musia dovážať transportné tankery, prirodzená voda je tu totiž všetka zamrznutá.

Denali, Aljaška

Vrch Denali, skôr nazývaný Mount McKinley, je najvyššou horou Severnej Ameriky. Celkovo je národný park považovaný za najchladnejšie pohorie na svete. Rekordných -73 stupňov Celzia tu namerali v roku 1913 vo výške 4600 metrov nad morom.

Ulanbátar, Mongolsko

Hlavné mesto Mongolskej republiky je najchladnejším hlavným mestom sveta vôbec. Leží vo výške 1300 metrov nad morom a v januári tu býva okolo mínus 16 stupňov Celzia, ale zohriať sa môžete v početných múzeách.

Tak čo, ešte je vám teplo?


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].