Je vidieť z vesmíru Čínsky múr? Najväčšie mýty, ktoré sa stali faktami

Mount Everest nie je najvyšším vrchom sveta, káva nedehydratuje a chameleóny neprispôsobujú farbu prostrediu.

Vedeli ste, že mnohé tvrdenia, ktoré sa všeobecne prezentovali ako fakty, sú v skutočnosti len mýty? Tu je niekoľko z nich.

1. Veľký čínsky múr je vidieť z vesmíru

Astronauti misií Apollo potvrdili, že legendárnu stavbu z kozmu nie je možné rozoznať. Videli Zem iba ako guľu s modro-bielou mramorovou textúrou.

2. Mount Everest je najvyšší vrch na svete

Iba oficiálne. Viacerí odborníci sa zhodujú, že technicky to tak nie je. Kým vrchol 8 848-metrového Mount Everestu sa nachádza v najvyššej nadmorskej výške, havajský vulkán Mauna Kea (4 205 m n. m.) meria od základne po vrchol viac. Pointa je v tom, že základňa sa nachádza päťtisíc metrov pod hladinou mora.

3. Chameleón mení farbu, aby splynul s prostredím

V skutočnosti tieto plazy menia sfarbenie v závislosti od nálady, teploty a svetla. Okolie ako také farbu ich kože nijako neovplyvňuje.

4. Jeden ľudský rok sa rovná sedem psích

Platí to v niektorých prípadoch, no rozhodne to nemožno aplikovať na všetky psy. Závisí od veľkosti jedinca aj od plemena.

5. Vtáčatká po kontakte s človekom matka odmietne

Vtáky majú taký slabý čuch, že vo väčšine prípadov nie sú schopné rozoznať pach svojho mláďaťa od človeka.

6. Tučniaky sú verné jednému partnerovi

Väčšinou sú tieto rodinné symboly zvieracej ríše monogamné a verné, no napríklad v prípade tučniaka cisárskeho to platí len jednu sezónu. Nasledujúci rok si s najväčšou pravdepodobnosťou nájde na párenie iného partnera.

7. Ľudia používajú len 10 percent mozgu

Odhliadnuc od jedincov, ktorí ho nepoužívajú vôbec, neurológovia tvrdia, že ide o mýtus. Používame prakticky všetky časti mozgu a väčšina z nich je stále aktívna.

8. Rôzne časti jazyka vnímajú inú chuť

Vedci toto tvrdenie už vyvrátili. Podľa nového výskumu chuťové vnemy pochádzajú zo všetkých oblastí jazyka, hoci je pravda, že jednotlivé časti sú na niektoré chute citlivejšie.

9. Ľudia majú päť zmyslov

Tradične sa spomína iba „učebnicových“ päť hlavných zmyslov – zrak, čuch, sluch, chuť a hmat. Väčšina vedcov sa zhoduje, že ich je minimálne deväť a niektorí hovoria dokonca o čísle 21.

10. Telesné teplo strácate najrýchlejšie cez hlavu

Je to mýtus, ide skôr o to, že teplo uniká neodokrytou časťou tela. Keby ste nemali nohavice, strácali by ste ho cez pokožku nôh.

11. Nechty rastú aj po smrti

Možno ste si niekedy všimli, že nechty mŕtvych ľudí sú dlhšie. V skutočnosti ide o optický klam. Dehydratácia tela po smrti spôsobuje stiahnutie kože okolo vlasovej časti a nechtov. Preto sa zdajú výraznejšie a dlhšie. Všetky tkanivá vyžadujú na udržanie svojej funkcie energiu. Akýkoľvek mechanizmus sa po smrti zastaví.

12. Vitamín C lieči prechladnutie

Pri chrípke sa často odporúča zvýšiť dávku vitamínu C, no časť odborníkov tvrdí, že v skutočnosti dôkaz o účinnosti céčka na liečbu prechladnutia neexistuje. Oveľa dôležitejšie je komplexne posilňovať imunitný systém.

13. Kofeín vás dehydratuje

Hoci kofeínové nápoje môžu mať mierny močopudný účinok, rozhodne vám z nich nehrozí riziko dehydratácie.

14. Vikingovia nosili prilby s rohmi

Môže i nemusí to byť pravda. Podľa historikov sa v skutočnosti nenašiel žiaden dôkaz toho, že by Vikingovia nosili rohaté helmy.

15. Zakázané ovocie v Biblii je jablko

Biblická kniha Genezis sa o jablku vôbec nezmieňuje. Hovorí iba o pojme „ovocie“.

Vianočné tipy na darček