Jedlá lásky: Správne príchute vám môžu výrazne okoreniť sexuálny život a zvýšiť sexuálny apetít

Čo majú spoločné Erika Barkolová s Gigi Hadidovou, so Selenou Gomezovou či s Darou Rolins? Všetky tieto ženy vedia, že sexuálny apetít každého chlapa sa začína už v kuchyni.

Preto svojim mužom do jedálneho lístka veľmi nápadito primiešavajú rôzne afrodiziaká s cieľom okoreniť bežnú rutinu v posteli.

Zeler aj zázvor

Moderátorka Erika Barkolová verí zeleru. Táto nie príliš vábna koreňová zelenina vraj dokáže divy s mužskou potenciou. Supermodelka Gigi Hadidová, ale aj speváčka Selena Gomezová stavili na zázvor. Ten má schopnosť navnadiť a zahriať nielen celé telo, ale hlavne sexuálne orgány, stimuluje potenciu a výdrž.

Zmyselná a sexi Dara Rolins má toho ešte oveľa viac v talóne, čo sa týka skúseností v kuchyni, aj keď na to vôbec nevyzerá. Rada svojej polovičke varí; dokonca vydala kuchársku knihu, ktorá sa stala sprievodcom jej afrodiziakálnych zážitkov. Speváčka je presvedčená, že ak má človek fantáziu, varenie ho zákonite musí baviť, pretože ponúka množstvo vôní, korenín, variantov, kam všade sa dá „uletieť“.

Gigi Hadidová: Modelka sa dokáže blysnúť nielen na svetových mólach, ale aj v kuchyni.
Gigi Hadidová: Modelka sa dokáže blysnúť nielen na svetových mólach, ale aj v kuchyni.
profimedia

Vítané povzbudenie

Slovo afrodiziakum, teda látka povzbudzujúca pohlavný pud, potenciu, výkonnosť pri sexe, má korene v starom Grécku. Odvodené je od mena bohyne lásky Afrodity, ktorá podľa bájov a povestí očarila každého muža. Najnovšie výskumy pritom naznačujú, že čoraz viac ľudí afrodiziakum naozaj potrebuje. Podľa výsledkov štúdie vedcov z amerického Massachusetts vyše päťdesiat percent mužov vo veku od 40 do 70 rokov priznalo problémy s erekciou. Čo sa týka Slovenska, poruchu erekcie potvrdil každý druhý muž vo veku od 35 až 65 rokov. Celkovo na svete tento problém trápi viac než 120 miliónov chlapov.

Ale nielen mužské pokolenie potrebuje rôzne formy sexuálneho povzbudenia - či už afrodiziaká, alebo čokoľvek iné. Ženy trápia také sexuálne problémy ako neschopnosť dosiahnuť orgazmus, znížená potencia, bolesti pri pohlavnom styku. Podľa výskumov asi päť percent žien necíti žiadne sexuálne vzrušenie, deväť percent nikdy v živote nedosiahlo orgazmus, len sedemnásť percent žien potvrdilo, že zatiaľ netrpeli žiadnou sexuálnou poruchou. A pritom by možno mohla pomôcť aj tak prirodzená a základná vec, ako je správna výživa.

Len s mierou

Špecialista na sexuológiu, gynekológiu a pôrodníctvo Dezider Timko z Liptovského Mikuláša hovorí, že jedlo a vhodný nápoj k tomu sú naozaj excelentná predohra. „Na plné obrátky pracujú všetky zmysly. Ale pozor, o aký druh nápoja ide, lebo opitý vínom letí nabok, pivom na chrbát, pálenkou na nos.“ Z alkoholických nápojov podľa neho dokázateľne vyhráva víno, hlavne šumivé. „Uvoľňuje prípadné napätie a podporuje fantáziu. Kalištek tvrdého alkoholu detto. A oba nápoje pôsobia močopudne, čiže nastáva prekrvenie pohlavných orgánov,“ vysvetľuje odborník.

„Svoje robí aj oxid uhličitý. Podobne pôsobí kofeín. Ale všetko s mierou! Pivo sme akosi vyradili, lebo kto pije pivo penivé, má… lenivé. Teda alkoholické nápoje ozaj iba s mierou.“ varuje.Ktoré sú podľa neho vhodné jedlá pôsobiace pozitívne na sexuálne povzbudenie? Všetky tie, ktoré obsahujú vo svojom základe zinok, hovorí. „Je nápomocný pri tvorbe mužského hormónu, napríklad mnohokrát opomínaná špargľa,“ radí. „Ďalej jedlá obsahujúce selén, vitamín B, vitamín A a zabudnúť netreba na omega-3 mastné kyseliny.“

Selena Gomezová: Keď ide o afrodiziakum, stavia na zázvor.
Selena Gomezová: Keď ide o afrodiziakum, stavia na zázvor.
profimedia

Dezider Timko uvádza, v čom sa toto všetko nachádza. „Veľa týchto látok obsahujú ustrice, naše záhradné jahody, perfektná je pravá čokoláda, ale pozor - len naozaj kvalitná. No a potom ženšen. Ten je vraj úplný zázrak v stravovaní.“ Odborník tiež schvaľuje zázvor, ktorý dodáva telu teplo a životne dôležitý elixír, ďalej ostré jedlá s feferónkami, čili či inými papričkami.

„Obsahujú kapsaicín, ten aktivuje endorfín - hormón šťastia,“ vysvetľuje. Kofeín v káve a čili zasa zrýchľujú pulz, čím sa zvyšuje prekrvenie. „Netreba zabúdať na cibuľu a cesnak. Lenže čo potom so zápachom z úst?“ dodáva Dezider Timko. „Pistácie už v dávnoveku nesmeli chýbať na stole ako predohra pred kvalitným sexom. Takže každému podľa chuti a finančných možností.“

Odborník pripomína, že muž je ako malé dieťa. Keď je hladný, je nervózny a jasne to dáva najavo. „Nie síce plačom, ale je podráždený. Za prípravu akéhokoľvek jedla sa partnerke vie naozaj náležite odvďačiť.“ Takže nielen peniaze a dobrý sex, ale aj domáce práce a samotné varenie sú dôležité pre spokojný partnerský život.

Vianočné tipy na darček