Kam cestujú Slováci najčastejšie na dovolenku? Chorvátsko to veru nie je

Keď nám premiérové teplé lúče slnka vytiahnu prvé pehy na nose, skrsne v hlave myšlienka, kam v lete na dovolenku. Zo stále viac Slovákov sa stávajú „self-made“ cestovatelia, ktorí nepotrebujú cestovku a svoj voľný čas v zahraničí si zorganizujú sami.

Relax

Nízkonákladové aerolinky, internetové aplikácie na vybavenie ubytovania, cestovateľské blogy s tipmi ako cestovať za pár šupov spôsobujú rozmach tzv. „self-made“ cestovateľov, ktorí si naplánujú celú dovolenku z pohodlia gauča a podľa svojich predstáv.

Túlavé topánky Slovákov

„Fenomén menom Ryanair, Wizzair, booking.com, airbnb.com a mnohé ďalšie z nás postupne robia „self-made“ cestovateľov, ktorí nepotrebujú sprostredkovateľa,“ hovorí Michal Šuran zo spoločnosti Market Locator SK, ktorá na základe populačnej analýzy z mobilných telefónov odpovedá na otázku: Do ktorých kútov sveta smerujú túlavé nohy Slovákov najčastejšie?„Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov,“ vysvetlil Šuran.

Už viete, kam vyrazíte v lete?
Už viete, kam vyrazíte v lete?
Profimedia.sk

Z analýzy vyšlo, že túlavé topánky slovenských turistov v uplynulej letnej a zimnej sezóne 2016/2017 najčastejšie smerovali do strednej a východnej Európy (63 %), západnej Európy (31 %) a na treťom mieste do krajín Blízkeho východu (2 %), kde najviac zabodovalo Turecko a Spojené Arabské Emiráty s hlavným mestom Dubaj.

Market Locator

Obyvatelia hlavného mesta dovolenkujú najviac

Cestovateľské preferencie Slovákov sa líšia aj podľa krajov, kde bývajú. Najväčší cestovatelia sú obyvatelia Bratislavského kraja (21,84 %) a naopak najmenej cestujú obyvatelia Trenčianskeho kraja (8,58 %).

Čo sa týka obľúbených destinácií Slovákov, na minimálne 7-dňovú dovolenku išli našinci počas uplynulej turistickej sezóny najčastejšie k susedom – bratom Čechom. Nasleduje Rakúsko, Maďarsko a Nemecko a až potom sú tradičnejšie letné destinácie ako Chorvátsko a Taliansko. Letná dovolenka tak nemusí byť vždy spojená len s morom.

Market Locator

Nákupy aj lyžovačka

A dôvod, prečo najviac opúšťame svoju rodnú hrudu? Najobľúbenejšie sú jednodňové výlety za nákupmi a služobné cesty. „Každé 10 vycestovanie je za prácou prípadne študovaním v zahraničí,“ doplnil Šuran.

Exotiku v zime veľmi nevyhľadávame, naopak populárne sú týždňové lyžovačky v zahraničí a týždňové dovolenky.

Market Locator

Letisko s 8-ročným rekordom v počte cestujúcich

Cestovateľský trend potvrdzuje aj najnovší údaj z bratislavského letiska. Letiskom M. R. Štefánika v Bratislava prešlo v apríli 2017 najviac cestujúcich za posledných 8 rokov. „Vo štvrtom mesiaci tohto roka vybavilo spolu na prílete a odlete 120 323 osôb, ešte o percento viac ako vlani v apríli. Je to najvyšší počet cestujúcich od roku 2010,“ uviedla hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Počas prvých štyroch mesiacov roka 2017 letisko vybavilo na prílete a odlete spolu 418 493 cestujúcich, čo je rovnaký počet ako za to isté obdobie vlani.

„Medzi TOP 5 najobľúbenejších destinácií patrili počas prvých mesiacov tohto roka odlety do destinácií Londýn-Stansted, Dublin, Moskva-Vnukovo, Miláno-Bergamo a Berlín a prílety z nich,“ doplnila Ševčíková.

Relax
  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.