Žitný ostrov ponúka okrem bohatých zásob podzemnej vody, aj mnohé iné výhody či atrakcie.

Kam cez víkend? Spoznajte krásy Žitného ostrova!

Žitný ostrov ponúka okrem bohatých zásob podzemnej vody, aj mnohé iné výhody či atrakcie. Môžete obdivovať krásne historické objekty, romantické zákutia prírody, kochať sa výhľadom z výletnej lode či dopriať si relax v termálnom kúpalisku. Vyberte sa na výlet Žitným ostrovom spolu s nami.

Nedobytná Ferdinandova brána Starej pevnosti v Komárne

Národná kultúrna pamiatka - Stará Pevnosť prekvapí návštevníkov zrekonštruovanou Ferdinandovou bránou. Môžete na nej vidieť pamätnú tabuľu na priečelí, kde sú erb a nápis Ferdinand I. rímsky cisár. V roku 2011 sa dokončila aj rekonštrukcia celého vstupu do Starej Pevnosti. Výstavbu pevnosti nariadil v roku 1541 rímsko-nemecký cisár Ferdinand I. Habsburský, preto brána dostala meno po ňom. Bola úplne prvou bastiónovou pevnosťou postavenou mimo Talianska. Stavať ju začali v roku 1546 a dokončili ju v roku 1557. Pevnosť mala slúžiť ako obrana proti nájazdom Turkov, ktorým sa ju nikdy nepodarilo dobyť. Aj v roku 1594 ju obliehali Turci pod vedením Sulejmana, no bez úspechu.

Národná kultúrna pamiatka - Stará Pevnosť prekvapí  návštevníkov zrekonštruovanou Ferdinandovou bránou.
Národná kultúrna pamiatka - Stará Pevnosť prekvapí návštevníkov zrekonštruovanou Ferdinandovou bránou.
Foto: Archív

V lone prírody: Vodný mlyn v Jelke

Vodný mlyn v Jelke sa nachádza v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja. Obnovený mlyn, ktorý pôvodne patril Jozefovi Némethovi, je v súčasnosti sprístupnený verejnosti. Pozoruhodná technická pamiatka na juhozápadnom Slovensku je prístupná prašnou poľnou cestou z výpadovej cesty z obce smerom na Dunajskú Stredu. Najstarší doklad o mlyne pochádza z roku 1894. Mlyn sa pôvodne skladal z dvoch stavaných lodí, ktoré v strede spájalo mohutné mlynské koleso. Dominantnú časť mlyna tvorí mlynica, technologické zariadenie mlyna pozostáva z hnacej, prevodovej a pracovnej t.j. mlecej súpravy. Od roku 1983 je mlyn zaevidovaný v Štátnom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok na Slovensku.

Vodný mlyn v Jelke sa nachádza v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja.
Vodný mlyn v Jelke sa nachádza v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja.
Foto: Archív

Vyhliadková plavba medzi brehmi dvoch miest

Vyhliadková plavba zbližuje Komárno so svojimi návštevníkmi. Všetko to, čo je zo súše neviditeľné sa jej pomocou stáva viditeľným, alebo poskytne nový pohľad na už známe miesta. Počas vyše hodinovej cesty uvidíte severné Komárno aj južné Komárom z doteraz nepoznanej stránky.

Vyhliadková plavba zbližuje Komárno so svojimi návštevníkmi.
Vyhliadková plavba zbližuje Komárno so svojimi návštevníkmi.
Foto: Archív

Krásy oboch miest a pamätihodnosti budete objavovať priamo z paluby. Výlet sa končí pri Monoštorskej pevnosti, no krásy, ktoré ste si pozrieť nestihli, vás neminú pri spiatočnej ceste.

Zaslúžený relax pre všetkých

Po náročnom dni či víkende si doprajte aj potrebný relax v termálnom kúpalisko Thermalpark Dunajská Streda. V srdci Žitného ostrova si môžete dopriať jesenný wellness pobyt, oddýchnuť si v priestoroch nového hotela s rovnomenným názvom Thermalpark alebo využiť bohaté možnosti saunového či masážneho sveta. Užite si víkend plný radosti, pamiatok a prírody a doprajte si výlet, ktorý vás povzbudí i nabije energiou.

V srdci Žitného ostrova si môžete dopriať jesenný wellness pobyt
V srdci Žitného ostrova si môžete dopriať jesenný wellness pobyt
Foto: archív


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní