Friends with benefits: Sexuálni partneri, do ktorých nemusíte „investovať“ city. A platí to aj naopak.

Kamarátstvo s výhodami: Akí ľudia ho vyhľadávajú?

Až v polovici devätnásteho storočia začali romantickí básnici tvrdiť, že sex bez lásky nie je dokonalý. Predtým ľudia nazerali na vzťahy triezvejšie, hovorí sexuologička Danica Caisová.

Kedysi sa pomer muža a ženy založený len na sexuálnom uspokojení nazýval jednoducho milenecký. Posledné roky sa teší obľube termín „kamaráti s výhodami“, prebraný z anglického friends with benefits.

Nezáväzný typ vzťahu, ktorý vyhľadávajú najmä mladí ľudia do tridsať rokov, má aj vďaka hollywoodskej produkcii snímok Ide len o sex či Hlavne nezáväzne početných zástancov. Napokon, prečo si neužiť sexuálne radovánky bez citovej investície, keď to vyhovuje obom stranám?

Ozývajú sa však aj hlasy z opačného frontu - používanie pojmu kamarát je podľa nich zavádzajúce. S kamarátmi prežívame veľa osobných vecí, ale sex to zväčša nie je. Alebo je to naozaj bonus?

Pomôže zvádzanie

„Až v polovici devätnásteho storočia začali romantickí básnici tvrdiť, že sex bez lásky a citov nie je dokonalý. Predtým ľudia na vzťahy nazerali oveľa triezvejšie. Kedysi žena ponúkla mužovi sex ako prejav dobrej vôle,“ hovorí sexuologička Danica Caisová. Lenže stopäťdesiat rokov je dlhý čas.

„Ženy sa emancipovali, sex si chcú a vedia užívať,“ dodáva odborníčka. Ale pozor - okrem toho, že túžia po uspokojivom sexe, majú aj romantickú predstavu o zamilovanosti. Preto dámy vyhľadávajú výlučne sexuálne vzťahy o čosi menej než muži, hoci aj v tejto oblasti sa situácia postupne mení.

Štúdie z amerických univerzít ukazujú, že skúsenosti s nezáväzným sexom má čoraz viac mladých ľudí, chlapcov i dievčat. Väčšina mužov by si však netrúfla o sex požiadať kamarátku, s ktorou prežívajú celkom iné situácie než tie posteľné. Lovia v baroch a na internete a mladšie ročníky si už nad pomalým zvádzaním hlavu nelámu.

Sociálne siete sú plné inzerátov typu „Hľadám si kamarátku a milenku v jednom“. A občas aj zaberú. Nežné pohlavie vie oceniť úprimnosť, na druhej strane sa však nezaobíde bez vzrušujúcej predohry.

„Muži majú radi rozmanitosť a niektorí radi vyhľadávajú sex s minimálnymi investíciami. Vedia si medzi ženami nájsť takú, ktorá nebude robiť veľké okolky. Aj keď ju objavia, musia dodržať určitú postupnosť. Dvoriť jej, hovoriť jej, že je pekná a príťažlivá,“ upozorňuje Caisová. Nemusí to pritom trvať dlho, no muž si nemôže prisadnúť k nej a povedať, že s ňou chce mať sex.

„Aj keď chlap mieri na genitálie, mal by svoje pohnútky zabaliť do pozlátky zvádzania. Žena to od neho očakáva aj v prípade, že tiež vyhľadáva len nezáväzný sex. Našťastie, väčšina mužov to vie, takže sa až tak explicitne sexu nedomáha a ide na to opatrnejšie - dvorením,“ pripomína odborníčka.

Radšej sexi kamoš ako frajer

Donedávna bol veľký problém s nazeraním na ženy, ktoré v istej fáze svojho života vyhľadávali len posteľné vzťahy. Situácia sa však zmenila a mnohí muži ocenia práve eroticky založené dámy bez citovej angažovanosti.

„Kedysi sa ženy vydávali v dvadsiatke, dnes až po tridsiatke. Niektoré sú v štádiu, že ešte netúžia po trvalom vzťahu, ale chcú uspokojiť svoje potreby. Musia sa teda postarať o to, aby sex mali,“ hovorí Caisová.

Dokonca aj na Facebooku vznikla slovenská skupina s názvom „Načo frajera? Stačí kamarát s výhodami“, ktorá má takmer päťtisíc členov. Alebo členiek? V každom prípade emancipácia žien postupuje rýchlo. Na rozdiel od mužov nežnejšie pohlavie skôr siahne po niekom, koho pozná.

Friends with benefits preto vyhovujú dámam, ktoré na nezáväzný sex potrebujú niekoho, koho majú čiastočne otestovaného. Petra v internetovej diskusii priznáva, že jej kamošom na sex sa stal bývalý partner. „V bežných situáciách ani v názoroch na život sme si nerozumeli, ale sex s ním bol fantastický. Tak prečo si ho nedopriať aj po rozchode? Už nič neriešime, iba si užívame. Keď si jeden z nás nájde tú správnu polovičku, skončíme,“ dodáva.

„Podstatné je, čo si o takejto výpomoci myslia zúčastnení. A keď v tom nevidia žiaden problém a navyše nikomu neubližujú, tak niet čo riešiť. Nech si užívajú, a čo? Poznajú sa navzájom dosť dobre, aby si dôverovali a v sexe predsa ide o to, že si ho môžeš naplno užiť, ak partnerovi dôveruješ, poznáš ho a vyhovujete si,“ pritakáva kamarátstvu s výhodami Andrea.

Kamarátsky vzťah s bonusom v podobe sexu si pochvaľuje aj Tibor. „Nie je to nič neprirodzené. Keď som nemal priateľku, užíval som si s kamarátkou. Bola sama s dieťaťom, rozumeli sme si, preskočila erotická iskra a začali sme spolu aj spávať. Žiadne city sme neriešili, hoci sme sa stretávali niekoľkokrát do týždňa,“ opisuje.

Po roku sexuálna vášeň vyprchala a plynule prešli do kamarátstva bez výhod. Tibor však priznáva, že už zďaleka nie sú takí dobrí priatelia, ako boli predtým, než si začali sexuálne vypomáhať.

Disciplína a citový chlad

Mnohí citovo založení ľudia nad moderným ponímaním mileneckého vzťahu krútia hlavou. „Ak ma dievčina fyzicky priťahuje a spím s ňou, je moja milenka. Kamarátstvo či priateľstvo je niečo čisté a vzácne - aj ak je medzi mužom a ženou. Mal som v živote zopár dobrých kamarátok, ale nikdy som s nimi nespal,“ rozhorčuje sa Juraj.

Ak si sexuálnu rozkoš doprajú dvaja zadaní ľudia, ktorí chcú len ozvláštniť svoj oficiálny vzťah, dokážu vzájomné stretnutia založené len na sexe zvládnuť aj bez citovej traumy. Inak je to v prípade, že intímnym kamarátom nič nebráni v tom, aby spolu fungovali aj ako partneri.

„Ženy sa môžu časom zamilovať a muži zase začínajú žiarliť. Mal som taký vzťah a po čase som si všimol, že hoci som si s tou ženou v žiadanom prípade nevedel predstaviť život, začínal som mať majetnícke sklony,“ priznáva Peter.

Ak kamarátsko-milenecký vzťah vyhovuje obom zúčastneným, darmo budú ľudia s morálnymi zásadami namietať. Rozhodne však tento pomer nie je pre každého.

„Aby sme mohli mať sex bez lásky, musíme byť veľmi disciplinovaní a povahovo svojrázni, teda citovo plochí. Takéto vzťahy vyhľadávajú ľudia, ktorí neprekypujú hĺbkou citov, a teda nie sú pre každého,“ uzatvára sexuologička.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní