Ženy to potrebujú počuť: Alebo aspoň čítať. Hillary Swanková a Gerard Butler v romantickom filme P. S. Milujem ťa.

Keď sa zvedavosť nevypláca: Na toto sa partnera radšej nepýtajte

Ak nechcete byť sklamaní alebo vyvolať konflikt, na niektoré veci sa partnera radšej nepýtajte.

Aj ten najidylickejší vzťah občas navštívi neistota. Možno ste práve v citlivejšej nálade, zasiahla vás žiarlivosť či poklesla sebadôvera a od partnera očakávate slovné dôkazy o jeho vrúcnej láske. Alebo si ich jednoducho vynucujete. „Partnerka sa ma neustále pýta, či ju milujem. Som s ňou, stojím pri nej, pomáham jej, tak načo mám neustále opakovať tie slová, ktoré mi v tej chvíli znejú ako frázy?“ povzdychne si Patrik. Otázok, ktoré môžu znepríjemniť spoločné chvíle, je oveľa viac. Kedy si radšej zahryznúť do jazyka?

Bez očakávania

„Žena potrebuje, aby jej muž opakovane dával najavo svoj záujem a oddanosť. Páni sa často mylne domnievajú, že ak spravili všetko, čo sa od nich očakáva, ona je spokojná a šťastná a mala by vedieť, že ju skutočne ľúbi. Lenže to nestačí,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík. Žena jednoducho potrebuje, aby ju partner aj slovne ubezpečoval o svojej láske. Platí to však aj obrátene. „Lásku treba vidieť, cítiť, ale aj počuť,“ pripomína odborník.

Ak vám otázka „Miluješ ma?“ lezie na nervy, skúste partnera predbehnúť a vyznať mu lásku vo chvíli, keď sa vám to žiada viac. A tí, ktorí majú sklony uisťovať sa touto otázkou o partnerovej oddanosti, nech začnú od seba. Povedzte tomu druhému, čo momentálne cítite, bez podmienok. Nečakajte, že v tej istej chvíli vám vyznanie vráti.

Neporovnávajte

„Ľúbil si niekoho tak ako mňa?“ Otázka, ktorá môže v minúte pochovať krásu akéhokoľvek okamihu. Skoro každý človek počas svojho života stretne viacerých ľudí, s ktorými prežíva intenzívny citový vzťah. Ak s niekým randí či žije dlhšie obdobie, je len známkou zrelosti, že toho človeka aj miluje a nie je s ním len z vypočítavosti či pre sex. Takže aj keby vám partner odpovedal, že nikdy nič také ako k vám necítil, môže a nemusí to byť pravda. Hlavne by ste mali nechať na svoju polovičku, nech to povie sám alebo sama a - od srdca. Spontánne vyjadrenie citov je oveľa hodnotnejšie ako vynútené. „Muži a ženy si často ani neuvedomujú, že majú rozdielne citové prežívanie. Potreba lásky a oddanosti a túžba po nich sú však na oboch stranách rovnako veľké,“ objasňuje Artúr Ivančík.

Lásku vedia dávať najavo obe pohlavia, ale často veľmi nevhodným spôsobom. „Stáva sa, že žena považuje za prejav lásky, keď sa nadmerne vypytuje alebo stará. Muža obvykle takéto správanie skôr zneistí a začne mať pocit, že partnerka sa ho snaží kontrolovať. Podobne muži dávajú najavo svoju lásku, ale často to robia tak, že partnerka nemá pocit opory a pochopenia. Napríklad, ak je žena nespokojná, muž považuje za prejav lásky a podpory, ak začne jej problémy zmenšovať, bagatelizovať. Alebo si ju vôbec nevšíma, lebo jej chce dať ,priestor‘, aby mala možnosť upokojiť sa a zvládnuť to sama. Tým, čo považuje za podporu, vyvoláva v žene pocit, že ju podceňuje, vôbec ju neľúbi a navyše si ju nevšíma,“ pripomína odborník. Nepochopenie potom často vedie ku kontraproduktívnemu ubezpečovaniu o partnerovej láske a oddanosti.

Julia Robertsová: Počúvala od filmových partnerov vyznania lásky. Ktovie, či jej ich šepká aj manžel Danny Moder po rokoch spolužitia.Foto: profimedia.sk

Neotvárajte minulosť

Jednou z najnevhodnejších otázok, pri ktorých zaváha muž i žena, je tá ohľadom počtu milencov či mileniek. Ideálne množstvo zrejme neexistuje, pretože každý je nastavený inak. Niekoho sklame malý počet pre nedostatok skúseností, iných zase odradí vysoké číslo. A v konečnom dôsledku - v období najväčšej zamilovanosti by každý z nás chcel skúseného partnera, ktorý sa však narodil len pre nás a nič iné a lepšie nikdy nepoznal ani poznať nechce. Lenže realita je iná…

„Otázka na počet partnerov je citlivá téma. V láske by sa mal vzájomne prežívať a akceptovať iba skutkový stav. Minulosť je minulosť, na tej nikto nič nezmení,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík. Neodporúča sa pýtať ani odpovedať na túto otázku. „Akokoľvek úprimná odpoveď sa totiž môže v kritickej situácii vrátiť ako nepríjemná výčitka. Najvhodnejšou odpoveďou na neodbytné a zvedavé otázky tohto typu môže byť konštatovanie, že bývalí partneri sú vašou minulosťou a nechcete ju už nikdy viac otvárať a bytostnou prítomnosťou je on, respektíve ona,“ vysvetľuje.

Po sexe radšej mlčte

S mileneckou minulosťou súvisí aj ďalšia sporná otázka, ktorú zväčša kladú predstavitelia silnejšieho pohlavia: „Mala si lepšieho ako ja?“ Nuž, väčšina mužov, ktorí zažili nejaký úspech u žien, sa síce tvári sebavedome, ale mnohí potrebujú práve utvrdenie o svojich mileneckých kvalitách. Nič muža nezneistí tak ako predstava, že niekto iný má väčší penis, lepšiu výdrž či techniku.

„Sexuálne nároky partnerov môžu byť veľmi rozdielne. Každý z nich má iné očakávania, iné skúsenosti, iné potreby,“ pripomína Artúr Ivančík. To však nič nemení na tom, že láska a silná fyzická príťažlivosť menia konkrétny milostný akt na ten najvzrušujúcejší - často bez ohľadu na partnerove proporcie či zručnosti.

„Ľudská sexualita je mocná hybná sila, jej spojenie s láskou však prekonáva akékoľvek iné pocity a očakávania. Tam žiadny iný pocit a zážitok azda nie je schopný konkurencie,“ zdôrazňuje odborník. Preto spokojné prikývnutie hlavou alebo súhlas je najvhodnejšou odpoveďou na spomínanú otázku. „Samozrejme, najlepšou voľbou je po sexe aspoň chvíľu mlčať, pred sexom sa, naopak, v správnom momente môžete podeliť o svoje tajné túžby a potreby,“ dodáva.

Ľudia však nie sú citliví len na svoje posteľné výkony, ale aj na fyzické proporcie. Neraz potrebujú milenci uistenie od toho druhého, že ich prednosti - či už tvar a veľkosť mužskej pýchy, alebo ženino poprsie či zadok - tomu druhému vyhovujú. Ideálne je, ak máte pri sebe partnera, ktorý dokáže oceniť a pochváliť. Vynucovať si odpovede na tieto otázky nemusí priniesť želanú odpoveď.

„Ak vás predsa len premôže zvedavosť, vhodnejšie je spýtať sa so správnou dávkou humoru a v správnej chvíli svojho partnera, či by bol ochotný prispieť trebárs na plastiku poprsia. Každej žene však prajem počuť odpoveď - Ľúbim ťa takú, aká si,“ pripomína Artúr Ivančík.


  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].