Dvorí iba v divadle?: Viktor Vincze sa po štyroch rokoch rozišiel s priateľkou Evou, vraj bude chvíľu single.

Kedy na rande? Po rozchode si doprajte pokoj, mozog je nevyrovnaný

Po bolestivom rozchode sa nevrhajte do nového vzťahu. Najprv si vyčistite hlavu, inak ste odsúdení na neúspech.

Láska nie je vždy večná a rozchod je veľmi citlivá záležitosť najmä pre partnerov, ktorí majú deti. Brať zoznámenie s niekým novým ako náplasť na čerstvo zlomené srdce alebo ako univerzálne riešenie problémov v porozchodovej fáze je veľký risk. Prečo to tak nefunguje? A kedy je vlastne dobré začať sa znovu zoznamovať?

Nevyrovnaný mozog!

Rozchodom sa končí jedna životná etapa, ale zároveň sa začína iná. Veľa ľudí sa pustí do nového vzťahu po rozchode až príliš skoro, či už preto, že to tak chceli, alebo to vyplynulo z nejakej životnej situácie. Neuvedomujú si však, že ich mozog je nevyrovnaný, ešte si nezvykol na zmenu po rozchode, na odlúčenie a na koniec vzťahu. „Naše myšlienky sa ešte môžu neustále točiť okolo bývalého partnera. Mozog nás začne tlačiť aj do situácií, v ktorých premýšľame, čo by v tejto chvíli náš bývalý partner robil, čo by povedal, na čo teraz myslí,“ vysvetľuje skúsený vzťahový kouč Karel Chába.

Za týchto okolností nový vzťah po rozchode nemôže mať veľkú hodnotu. „V poradni sa však stretávam s množstvom ľudí, ktorí sa po rozchode necítili dobre, ale túžili hneď po novom vzťahu. Preto sa doň vrhli bez toho, aby popremýšľali o tom, či už nastala správna chvíľa. Po pár dňoch alebo týždňoch väčšinou zistili, že im nový vzťah nevyhovuje, a s partnerom sa rozišli. Urobili to ešte niekoľkokrát. Až potom si uvedomili, že sa stále nespamätali z pôvodného rozchodu.“

Čas, kedy začať nový vzťah, je u každého individuálny. Na jednej strane sú ľudia, ktorí sa rozídu po vzájomnej dohode slušne a dobre, môžu byť hneď priateľmi. Na druhej strane sú ľudia, ktorí rozchod prežívajú veľmi bolestne a trvá im dlho, než sa z tejto nepríjemnej situácie dostanú. Ako teda spoznáme, že sme pripravení na nový vzťah? „Je to jednoduché, cítime sa v pohode, máme radosť zo života a tešíme sa z každodenných vecí. Nemyslíme na bývalého partnera ani neprežívame v súvislosti s ním žiadne negatívne emócie. Ak sme sa práve s niekým zoznámili a naša pozornosť je zameraná len na daného človeka, neporovnávame ho s bývalým partnerom a nevracajú sa nám na neho myšlienky, je to ideálna chvíľa, keď môžeme naše zoznámenie rozvinúť do nového partnerského vzťahu,“ radí vzťahový kouč Karel Chába.

Dajte si čas

Po rozchode teda jednoznačne potrebujeme psychickú rehabilitáciu a nie vybíjať klin klinom. „To hlavné je povedať si na začiatok, že si to vyžaduje čas - je to ten najlepší liek. Niekomu to môže trvať týždeň, iným mesiac, ale i rok alebo viac,“ tvrdí 35-ročná čerstvo rozvedená Katka. Od „randenia“ si chce dať dlhšiu pauzu. Súhlasí s ňou i 24-ročná Jana: „Zo začiatku sa každý zlostí, je to prirodzené. Myslím si, že by si človek mal odpočinúť od flirtovania a nadväzovania nových kontaktov, minimálne kým sa z toho psychicky nevyseká. Byť pár týždňov či mesiacov „sólo“ neuškodí.“

Má mladšiu: Manželstvo Sveťa Malachovského sa ocitlo v troskách. Skladateľku Ľubicu Malachovskú-Čekovskú to šokovalo.FOTO: Orange

Podľa jedného z najpopulárnejších českých psychológov súčasnosti Jeronýma Klimeša by si mali ľudia v takejto situácii pripomenúť zásadu, ktorú longobardský kráľ Liutprand nariaďoval svojim poddaným už v roku 728 - dať si rok vzťahovú pauzu a dodržiavať akýsi vdovský čas. O nový vzťah by sme sa podľa renomovaného odborníka na partnerské vzťahy mali pokúšať až po tom, keď odznie takzvaná reaktívna depresia. „Skutočne je najlepšie dať si aspoň polročnú až ročnú pauzu na regeneráciu z predchádzajúceho vzťahu. Za porušovanie ,vdovského‘ času sa platí tým, že budete mať v hlave galimatiáš - napríklad krátke citové výpadky partnerky, ktorej pri milovaní naskakuje na myseľ bývalý, alebo naopak, partnerka sa bude zlostiť, že s ňou jej nový partner síce spí, ale občas ju osloví menom bývalej,“ vysvetľuje Jeroným Klimeš a dodáva: „Nielenže netreba skákať zo vzťahu do vzťahu, ale rovnako dôležité je nevstupovať do vzťahu s niekým, kto sa práve rozišiel.“ Vzťahy sa totiž fyzicky končia oveľa skôr, než sa skončia psychicky. Psychika má navyše veľkú zotrvačnosť, takže medzi tým, kedy partner „umrie“ fyzicky a kedy psychicky, je veľká disproporcia.

Čo by však človek počas tejto vynútenej pauzy mal robiť, prípadne čomu by sa mal vyhýbať, aby bol pripravený na ďalší vzťah? „Nerobte chybné úkony, ktoré rozchod zbytočne preťahujú. Psychika si totiž beží svojou rýchlosťou a svojimi zákonitosťami a netreba ju špeciálne ovplyvňovať - nič sa nedá urýchliť. Rozchod sa však dá poriadne rozvŕtať, takže depresie sa môžu nielen pretiahnuť, ale aj prehĺbiť,“ varuje psychológ Jeroným Klimeš.

Vzťahová rehabilitácia

Podľa súčasných prieskumov je rozvod či rozchod tretím najviac stresujúcim zážitkom každého z nás. Zároveň znamená výzvu využiť ho na to, aby sme vzťahovo „vyrástli“ a rehabilitovali sa. „Mnohí z mojich klientov trávia celé mesiace bolestivým premýšľaním, prečo vlastne k rozchodu došlo. Chcú pochopiť, prečo svojho partnera či partnerku stratili či ho museli opustiť, a myšlienky tohto typu im nedávajú spať. Dôležitejšie je uvedomiť si, že rozchod bol len vyústením dlhodobých nezrovnalostí, ktoré spoločne s partnerom nedokázali vyriešiť,“ tvrdí Tomáš Novák, ktorý už 45 rokov pôsobí ako poradca v oblasti medziľudských vzťahov so špecializáciou na manželské, rozvodové a porozvodové poradenstvo. Podľa skúseného odborníka, nech už bola príčina rozpadu partnerstva akákoľvek, je koniec a do starých vôd nie je dobré sa vracať. „Základom je vyčistiť si byt. Všetko, čo by nám bývalý vzťah pripomínalo, musí ísť preč. Nebude to rozhodne ľahké, ale je to nutné, aby sme sa mohli zas cítiť lepšie,“ radí Tomáš Novák.

Podľa neho je mimoriadne dôležité naplánovať si tiež budúce aktivity. „Majte aspoň päťkrát týždenne nejakú aktivitu okrem práce a pobytu doma. Skúste nové koníčky, na ktoré ste nemali čas. Začnite konečne behať, chodiť tancovať, čokoľvek,“ radí Novák. Bez nového prístupu sa teda situácia nezlepší. A keď už príde čas na prvé „seriózne“ rande - bude to zložitejšie než iné stretnutia? „Žiadny recept vám asi nepoviem, ale muž by rozhodne nemal byť na stretnutí zúfalec, ktorý sa doprosuje, žobroní o lásku. Žena by k tomu mala pridať úsmev a sebavedomie,“ dodáva poradca Novák.

Vianočné tipy na darček