Kedysi makal na stavbe ako murár. Dnes je milionár, ktorý má zachrániť svetový box pred úpadkom

Život ponúka zaujímavé kľučky. Pred ôsmimi rokmi Anthony Joshua skončil po bitke na chvíľu za mrežami. Keď sa dostal von, musel nosiť elektronický náramok na kontrolu pohybu.

Relax

Pred šiestimi rokmi ho za prekročenú rýchlosť a balíček marihuany v taške britská federácia načas suspendovala a súd mu okrem podmienky naparil sto hodín verejnoprospešných prác. Dnes je všetko inak. O 27-ročnom vyučenom murárovi z anglického Watfordu s nigérijskými koreňmi sa hovorí ako o spasiteľovi boxu. „Box už pomaly umieral, no Joshua ho zachránil. Presne takého vzrušujúceho šampióna tento šport potrebuje,“ komentoval nedávne víťazstvo Brita v ťažkej hmotnosti nad ukrajinským šampiónom Vladimirom Kličkom Dana White, prezident americkej spoločnosti UFC, ktorá organizuje čoraz populárnejšie zápasy v zmiešaných bojových umeniach. Priameho konkurenta boxu. Ešte nedávno čerstvého pästiarskeho profesionálneho majstra sveta poznalo pár zasvätených.

Anthony Joshua kedysi makal na stavbe ako murár, dnes je milionár, ktorý má zachrániť svetový box pred úpadkom
Anthony Joshua kedysi makal na stavbe ako murár, dnes je milionár, ktorý má zachrániť svetový box pred úpadkom
profimedia.sk

„Teraz je vo Veľkej Británii slávnejší než David Beckham. Jeho potenciál je oveľa väčší,“ sebavedome tvrdí jeho promotér Eddie Hearn. Dá sa predpokladať, že k firmám ako Jaguar Landrover, Under Armour, Beats By Dre či Sky Sport, ktorým už Joshua robí reklamu, veľmi rýchlo pribudnú ďalšie.

Súboj džentlmenov

Možno Hearn preháňa, to promotéri zvyknú, no ak sa box ešte pred pár týždňami strachoval, či ho súboje v klietke nevytlačia z titulných stránok, po nádhernom pästiarskom divadle pred 90-tisíc divákmi na londýnskom štadióne už toľko nemusí.

A to napriek tomu, že Vladimir Kličko sa po piatej prehre v kariére už možno medzi povrazmi nikdy neobjaví. Zmluva, podľa ktorej si obaja borci rozdelili za zápas zhodne 15 miliónov libier, síce obsahuje aj klauzulu o odvete, no ktovie, či ju už bývalý ukrajinský majster sveta využije. „Dajte mi pár dní, než sa dám dokopy. Potom sa rozhodnem,“ odbil novinárov po zápase, aký svetový box už veľmi potreboval. Na jeho predchádzajúci duel z novembra 2015 v düsseldorfskej Esprit Arene s ďalším Britom Tysonom Furym sa síce dalo pozerať, no množstvu fanúšikov boxu prekáža, ako sa Fury mimo ringu správa.

Conor McGregor: Súboj hviezdy UFC s boxerským šampiónom Floydom Mayweatherom sa pripravuje už dlhší čas. Projekt sa však zatiaľ nedarí dotiahnuť do konca.
Conor McGregor: Súboj hviezdy UFC s boxerským šampiónom Floydom Mayweatherom sa pripravuje už dlhší čas. Projekt sa však zatiaľ nedarí dotiahnuť do konca.
profimedia.sk

Uráža ostatných boxerov, vystatuje sa, no na rozdiel od Klička kráča od jedného problému k druhému. Alkohol, kokaín, psychické problémy, nadváha, pokusy o samovraždu - to všetko donútilo Furyho uvoľniť boxerský trón v najťažšej hmotnosti v profesionálnom ringu. Šancu vystriedať ho na tróne dostal práve Joshua a využil ju.

Bola to síce už jeho 19. výhra v profiringu po sebe, no nikdy v kariére ešte taký dlhý zápas neabsolvoval. Nikdy predtým ho ani nemuseli počítať, no zvládol to a napokon v jedenástom kole získal to, po čom túžil. Na rozdiel od Furyho ešte v ringu vyzdvihol Kličkove kvality. Aj od chvastania mal poriadne ďaleko. Je to jednoducho iný charakter. „Nie som dokonalý, ale snažím sa. V tomto športe je charakter dôležitý. Musíte si veriť. Vyhral som vďaka usilovnosti a vôli,“ konštatoval po zápase Joshua. „Tentoraz proti sebe boxovali dvaja džentlmeni,“ odplatil mu rytiersky prístup Kličko.

Olympijský podvod?

Anthony je synom nigérijskej matky a britského otca s írskymi koreňmi. Narodil sa síce vo Watforde, no kým sa z neho stal školák, vyrastal v Nigérii. K boxu ho v severolondýnskom klube Finchley ABC zlákal bratranec, až keď mal osemnásť. Dovtedy hral futbal, koketoval s atletikou. Už po troch rokoch v ringu začal vyhrávať.

Ďalší súper?: Joshuu by mohol na jeseň vyzvať Američan Deontay Wilder.
Ďalší súper?: Joshuu by mohol na jeseň vyzvať Američan Deontay Wilder.
profimedia.sk

„Nie pre peniaze, lákali ma medaily,“ priznáva Anthony. Prvý pokus mu ešte nevyšiel. Agresívny rumunský boxer Mihai Nistor mu na európskom šampionáte v tureckej Ankare v júni 2011 nedal žiadnu šancu, no o rok z majstrovstiev sveta v azerbajdžanskom Baku si už domov viezol striebro. A skalp olympijského víťaza aj svetového šampióna Taliana Roberta Cammarella. O rok si to s Talianom rozdali znovu.

V olympijskom finále v Londýne v kategórii nad 91 kilogramov, v súboji, o ktorom sa ešte dlho hovorilo. Po dvoch kolách mal Talian jasnú prevahu, no Joshua v tom treťom, záverečnom bojoval ako lev a bodovo sa na favorita dotiahol. A rozhodcovia určili za víťaza jeho. Hoci vo dvoch kolách z troch ťahal za kratší koniec.

S matkou Yetou: Anthony ju miluje, ale vyslovene jej zakázal pozerať sa na jeho zápasy.
S matkou Yetou: Anthony ju miluje, ale vyslovene jej zakázal pozerať sa na jeho zápasy.
profimedia.sk

„Výhoda domáceho prostredia,“ lakonicky aj ironicky tvrdli boxerskí experti. Aj preto, že Anthony mal údajne vypadnúť už v prvom kole s Kubáncom Erislandyom Savónom, synovcom trojnásobného olympijského šampióna Felixa Savóna. Rozhodcovia však Joshuu podržali aj vtedy, Brit vyhral 17 : 16. Namiesto hanby prišlo zlato a po Novom roku aj štátne vyznamenanie Rad britského impéria. Za služby boxu.

Syna má, priateľku nie

To už bol Joshua profesionálom. Práve sa udomácňoval v byte, ktorý kúpil pre seba a matku na severe Londýna. Za 174-tisíc libier. Dnes je z neho aj otec, malý JJ (Joseph Joshua) má 18 mesiacov. No Anthony je stále slobodný. Matku svojho dieťaťa Nicole však zabezpečil.

Dokonca jej kúpil na severe Londýna dom za pol milióna. Žije však sám. Spájali ho so speváčkou Ritou Ora či s modelkou Carou Delevingneovou, no ani k jednej sa dnes oficiálne nepriznáva. Už to však vraj nie je ten bláznivý Joshua, čo kedysi. „Väzenie ma zmenilo. Donútilo ma uvedomiť si zodpovednosť, vyrásť,“ priznal sa britskému bulváru. „Jedno však viem určite. To, čo som urobil a čo ma dostalo za mreže, už nikdy v živote nezopakujem. To si môžete byť istí,“ pokračoval nový britský hrdina. „Možno som aj rád, že sa to stalo, lebo odvtedy žijem inak,“ dodal muž, ktorého aprílový londýnsky duel s Kličkom lámal v Nemecku, vo Veľkej Británii aj v USA rekordy platených televíznych kanálov. Len tretí raz v histórii sa stalo, že obe konkurenčné americké televízne stanice HBO a Showtime kúpili spomínaný boxerský zápas.

Najskôr to bol duel Lennoxa Lewisa s Mikom Tysonom v roku 2002 a pred dvomi rokmi bitka Filipínčana Mannyho Pacquiaoa s Floydom Mayweatherom. Joshua má po ňom naozaj všetky karty v rukách. „Žiadny iný zápas sa tak dobre nepredával ako tento,“ pripustil pre britský Daily Telegraph Kličkov manažér Bernd Boente. Ak Joshua dodrží sľuby a pôjde boxovať aj do Afriky, tak ako kedysi Muhammad Ali či George Foreman, stane sa ešte populárnejším.

Conor McGregor: Súboj hviezdy UFC s boxerským šampiónom Floydom Mayweatherom sa pripravuje už dlhší čas. Projekt sa však zatiaľ nedarí dotiahnuť do konca.
Conor McGregor: Súboj hviezdy UFC s boxerským šampiónom Floydom Mayweatherom sa pripravuje už dlhší čas. Projekt sa však zatiaľ nedarí dotiahnuť do konca.
profimedia.sk

Na prácu murára v okolí Watfordu môže definitívne zabudnúť. Hoci, ako hovorí, boli to pekné časy. „Dobre ma platili, robili sme vonku, čo sa mi páčilo. Aj som uvažoval, že skúsim založiť si vlastnú firmu, no potom som sa s mamou presťahoval do Londýna. Keďže som tam nemal príliš veľa kamarátov, začal som boxovať. Z nudy,“ priznáva Anthony.

Matku v ringu nechce

Vo voľnom čase počúva rap a hrá šach, aby si zlepšil taktiku boja. Stovku podľa svojho manažéra stále zabehne pod 11 sekúnd. A sníva, že raz pôjde na drink s Barackom Obamom. „Som na neho taká hrdá, hoci si stále kladiem otázku, prečo si vybral práve box,“ pýta sa jeho mama Yeta. Anthony ju miluje, no v hľadisku veľmi nerád vidí. „Matka by nemala sledovať synovu bitku v ringu. Výslovne som jej to zakázal,“ tvrdí. Zážitok vo Wembley si však nenechala ujsť. A zobrala aj Anthonyho malého syna Josepha.

Desať rokov na vrchole?

Kto bude jeho ďalším súperom? Ak sa Kličko nezmôže na odvetu, mohol by ním byť ďalší džentlmen z ringu - Deontay Wilder. Američan vstupujúci do ringu vždy s maskou. Agresívny bitkár, no len medzi povrazmi. Mimo nich je z neho iný človek. S dobrým srdcom. Keď sa ako 19-ročný študent dozvedel, že bude otcom, no zistil, že dcéra sa narodí s rázštepom chrbtice, odmietol spolu s milovanou Jessicou návrh na potrat.

Dal sa na box práve preto, aby dcérke zabezpečil čo najviac peňazí na liečbu. Dcéra Naieya sa má dobre, okrem nej má Deontay troch potomkov. Nech už to bude ktokoľvek, skôr ako na jeseň sa Joshua biť nebude. „Zaslúži si pár mesiacov oddych a potom by sa mohol pokúsiť držať sa aspoň desať rokov na vrchole,“ tvrdil jeho manažér Eddie Hearn pre denník The Guardian. Boxerskí funkcionári by sa určite tešili. Najmä keď im UFC a bitky v klietke marketingovo tvrdo šliapu na päty. Box sa však podľa servera therichest.com so zápasmi zmiešaných bojových umení nemôže porovnávať.

„Má históriu, vyžaduje si viac plánovania, neleží sa pri ňom počas súbojov na zemi a tak by sme mohli pokračovať,“ píše denník.

Má UFC strach?

Možno si to šéfovia UFC uvedomujú. Aj preto vymysleli spoločný duel hviezdy z klietky Conora McGregora s hviezdou ringu Floydom Mayweatherom. Už dlho sa o ňom špekuluje, no termín zatiaľ známy nie je. A možno ani nebude. „Naozaj ho chce UFC zorganizovať?“ pýta sa viceprezident spoločnosti Showtime Sports Mike Espinoza. „Ak sa neuskutoční do konca tohto roka, ľudí to prestane baviť,“ dodáva. Možno sa UFC len bojí prípadnej prehry svojho koňa. Imidžu relatívne stále nového športu by prehra McGregora určite nepomohla. Na druhej strane, za jediný súboj by McGregor zarobil viac ako za celý minulý rok. „Dostal by toľko, že by už do klietky nikdy viac nemusel. A toho sa možno všetci boja,“ zašpekuloval si Espinoza. Jeden termín už existoval, jún 2017, no nepotvrdili ho. Kým sa dohodnú, ak k tomu vôbec dôjde, zostane na výslní práve Anthony Joshua.

Ak ho však ako prvý vyzve práve porazený Kličko, bude musieť boxovať. Pár dní po súboji sa ako možné dejisko odvety začalo skloňovať pekinské Vtáčie hniezdo, štadión, ktorý hostil olympiádu v roku 2008. „Je to možné. Znie to lepšie ako Amerika. Môj otec Barry tam raz hral snooker,“ okomentoval posledné správy Joshuov manažér Hearn.

Relax