Soška v sklenej vitríne sa krúti okolo vlastnej osi.

Kliatba faraónov? Soška egyptského boha podsvetia sa otáča vo vitríne

Legendárna Tutanchamónova kliatba sa údajne podpísala pod viac ako dvadsať ľudských životov. Múzejných kurátorov však teraz straší "prekliatie Neb-Senu". Ním nazvali pohyb starovekého predmetu v zamknutej sklenej vitríne.

Milovníci egyptských záhad sa môžu opájať najzvláštnejším tajomstvom ostatných desaťročí. Postarala sa oň 4000-ročná soška egyptského boha mŕtvych Ozirisa, ktorá je od roku 1933 uložená v Manchesterskom múzeu. Artefakt vysoký 25 centimetrov v priebehu niekoľkých dní zmenil svoju polohu, píše portál dailymail.co.uk. Konkrétne – otočil sa o 180 stupňov.

Stráži pokoj múmie

Pohyb sošky zachytili bezpečnostné kamery. „Všimol som si, že bola pootočená. Pripadalo mi to zvláštne, keďže som jediný, kto má kľúč od vitríny,“ krúti hlavou kurátor múzea Campbell Price a dodáva: „Dal som ju do pôvodnej polohy, no na druhý deň bola otočená znovu.“

Hoci racionalisti pochybovačne krútia hlavou, milovníci staroegyptskej mágie majú svoje vysvetlenie. „V starovekom Egypte sa verilo, že v prípade poškodenia múmie bude soška uložená v hrobke pôsobiť ako akési alternatívne posmrtné plavidlo pre ducha zosnulého. Možno to je príčinou pohybu,“ zamýšľa sa Price.

Točí sa cez deň

Video zo záznamu priemyselných kamier zachytáva, ako sa soška v priebehu troch dní otáča v protismere. Zdá sa, že k pohybu dochádza iba za denného svetla.

Fyzici však záhadu pripisujú racionálnejšiemu dôvodu ako pomste faraónov. Nestabilitu sošky na sklenenom podklade vraj môžu spôsobovať vibrácie z pohybu návštevníkov múzea. „Rovnaké fyzikálne podmienky tu boli aj predtým. Soška sa však od roku 1933 nikdy nehýbala. Prečo to robí teraz a ešte v takom dokonalom kruhu?“ kladie si otázku kurátor Price.

Pozrite si video


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní