Kolobežkovanie baví aj chlapov: Justin Bieber. Angelina Jolie: Slávna herečka si nedávno zajazdila spolu s dcérou.

Kolobežkový ošiaľ: Do obľúbeného kolieskového pomocníka sa zamiloval aj Karel Gott!

Detská zábavka láka čoraz viac dospelých vrátane svetových celebrít. Nie náhodou.

Kedysi bola výlučne orientovaná na deti, dnes sa na nej premávajú ľudia všetkých vekových kategórií. Čím si kolobežka získala toľko pozornosti a čo je na nej také atraktívne? „Ponúka prirodzený pohyb na vzduchu a jazda na nej je menej bolestivá ako jazda na bicykli či beh. Je to vynikajúce približovadlo do mesta, navyše skladné,“ stručne zhŕňa výhody tejto športovej aktivity Honza Vlášek z českého kolobežkového portálu, ktorý jazdí pre radosť i súťažne.

Kolobežkovanie baví aj chlapcov. Na fotke Hugh Jackman. Foto: Profimedia.sk

Pre pekný zadok a stehná

Aj keď jazda na kolobežke na prvý pohľad pôsobí ako príjemná zábavná aktivita, dáva zabrať takmer celému telu. Vydáte toľko energie ako pri aerobiku či behu. Bavíte sa a zároveň príjemným spôsobom formujete postavu. „Človek pri kolobežkovaní zapája takmer všetky svalové partie na tele, predovšetkým lýtka, predné a zadné stehná, sedací sval, ale aj chrbtové a prsné svaly a ruky,“ vymenúva Honza Vlášek. Kto si kolobežkovanie vyskúšal, vie, že praváci sa najčastejšie odrážajú ľavou nohou a ľaváci pravou.

Do tohto pohybu sa zapájajú bedrové kĺby, kolená i členky a svaly sú zaťažované podobne ako pri behu. Viac únavy zrejme pocítite v druhej nohe, ktorou stojíte na kolobežke a opakovane vykonávate pohyb do mierneho podrepu. „Nezabudnite striedať nohy a zvoľte správnu techniku jazdy,“ upozorňuje odborník. Pomôžu vám videá na internete. Zároveň pripomína, že i na kolobežke by mal mať človek ochranu hlavy, lebo aj na tejto dvojkolesovej hračke môžete ľahko prísť k úrazu - stačí chvíľka nepozornosti či nerovnosť na ceste.

Honza Vlášek: Človek pri kolobežkovaní zapája takmer všetky svalové partie. Foto: archív

Bez otlakov

Na kolobežke môže jazdiť naozaj každý a netreba na to špeciálny tréning, talent či inštruktora. Ak nie ste vášnivý cyklista, ale chcete si dopriať pohyb na dvoch kolesách, kolobežka ponúka oproti bicyklovaniu niekoľko výhod. „Nie je to taký monotónny pohyb, zapájate oveľa viac svalov a nemáte problémy s chrbtovým svalstvom,“ porovnáva Honza Vlášek. A ten zadok!

Nielenže ho pri kolobežkovaní pekne posilníte, ale zároveň ho šetríte. Na rozdiel od bicykla vás nebude tlačiť sedadlo, z ktorého môže pekelne rozbolieť celý zadok i kostrč. A nevýhody oproti obľúbenému bicyklovaniu? Samozrejme, nájdu sa. „Je to hlavne rýchlosť - kolobežkovanie je o tretinu pomalšie. A zároveň o tretinu namáhavejšie ako bicyklovanie,“ dodáva skúsený kolobežkár.

Anketa

Využívate kolobežku pri športových či voľnočasových aktivitách?

ÁNO 45% NIE 55%Celkový počet hlasujúcich: 31

Ktorá je najlepšia?

Ak si chcete splniť detský sen alebo vás jednoducho nadchol nový trend, stačí si vybrať vhodnú kolobežku. Ako? „Vyskúšajte si, čo vám najlepšie sadne - v obchode, nie v e-shope,“ hovorí Honza Vlášek. Najdôležitejšie je zvážiť, kde a kedy budete kolobežku najčastejšie využívať - či len na zábavu, alebo aj na turistiku či prepravu. Podľa toho vám skúsený špecialista v obchode pomôže vybrať tú najvhodnejšiu.

Na výber máte detské kolobežky aj kolobežky pre dospelých. Dbajte na to, aby mala vaša nová kamarátka dostatočne vysoké kormidlá, kvalitné brzdy a stabilnú konštrukciu. Veľkosti kolies sa pohybujú od desať až po sedemdesiat centimetrov. Do mesta sú vhodnejšie kolobežky s menšími kolesami, do prírody s väčšími. V ponuke sú aj kolobežky s nafukovacími kolesami. Všetky kolobežky majú brzdy - buď nožnú, ktorá trením brzdí zadné koleso, alebo klasické predné brzdy ako na bicykloch.

Na teréne záleží: Do hôr sa hodia skôr väčšie kolesá. Foto: profimedia.sk

Staňte sa opäť deťmi!

Pre kolobežku sa často nadchnú rodičia malých detí. „Kupovala som ju štvorročnému synovi a neodolala som ani ja! Zbožňujem tento druh pohybu a navyše môžem aktívne tráviť čas spolu so svojím dieťaťom,“ opisuje Lea. Aj mnohé známe osobnosti podľahli čaru tejto jazdy na dvoch kolieskach. Dlhé roky pútal pozornosť na kolobežke spevák a tanečník Jiří Korn. K 75. narodeninám dostal od svojej manželky Ivany kolobežku i spevák Karel Gott a spolu so svojou rodinou ju hneď otestoval.

V zahraničí mnohé celebrity tiež občas vymenia luxusné fára za malé dvojkolesové približovadlo: napríklad v uliciach New Yorku sa na ňom preháňa hviezda filmu X-Men herec Hugh Jackman. „My sa už s dievčatami pomaly inak ako na kolobežkách nepresúvame. Je to zábavné a oveľa rýchlejšie. Nechápem, ako som mohla doteraz fungovať bez kolobežky,“ smeje sa herečka Kristína Farkašová. „Splnila som si vlastne taký detský kolobežkový sen. Keď fičím na kolobežke, mám pocit, že som sa vrátila do detstva a to je neuveriteľne príjemné a dodáva mi to pocit slobody. A navyše, vždy keď takto tri kolobežkujúce niekoho stretneme, usmeje sa na nás. Je úplne jasné, že tá kolobežková nálada sa šíri veľmi rýchlo,“ opísala nám známa mama dvojičiek.