„Zelený sex“: Neznamená milovanie v prírode, ale využívanie erotických pomôcok bez chemických prísad.

Kondómy z rastlín a jedlé lubrikanty: Bio letí už aj pri sexe

Sexuálne pomôcky s označením bio a eko kopírujú populárny trend v potravinárstve či odevnom priemysle. Za „zelený“ vibrátor či sadomaso bič si však priplatíte.

Chcete byť „in“ a žiť s pocitom, že čosi robíte nielen pre svoje zdravie, ale i planétu. Ak nemáte hlboko do vrecka, jednou z možností je siahnuť po produktoch s označením bio alebo eko.

Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že ide o tovar určený výlučne fanatickým ochrancom prírody a zanieteným odporcom konzumu, no opak je pravda.

Výrobky s populárnym označením bio a eko, ktoré by sa dali voľne preložiť ako návrat k prírode, respektíve vyrobené s rešpektom k prírode, oslovujú čoraz viac ľudí využívajúcich všetky vymoženosti dvadsiateho prvého storočia bez ambícií aktívne bojovať za záchranu planéty a ľudstva.

Jednoducho, bio sa dnes nosí, čo sa odzrkadľuje aj na cene. Zaujímavé, hoci logické vzhľadom na rastúci záujem, je, že „zelený trend“ sa netýka iba potravín, oblečenia či kozmetiky, ale aj nášho intímneho života.

Nejde však o presadzovanie sexuálnych radovánok po dvojdňovom neumývaní, s týždňovým strniskom, chĺpkami v podpazuší a na nohách, bez predchádzajúceho použitia dezodorantu či sex v šope so senom, v lese, na holiach či grúňoch. „Zelený sex“ len odmieta chemické prísady.

Čo si žiada trh?

Pravda je, že žiť v súlade s prírodou a vlastným telom je nielen moderné, ale aj zodpovedné. Otázne je, čo má ekologické myslenie a blaho planéty spoločné so sexom. V prvom rade platí, že z oboch možno mať dobrý pocit.

Aj keď v našich končinách je pojem biosex novinka, v západnej Európe a Amerike ho už pár rokov dôverne poznajú nielen predajcovia erotických pomôcok, ale aj ich zákazníci. Napokon, prečo by mali ľudia uprednostňujúci biostravu a biokozmetiku hrešiť vo svojom intímnom živote používaním produktov chemického priemyslu, ktoré sú vraj nezriedka príčinou rôznych alergií, astmy alebo neplodnosti.

Keďže záujem o bio- a ekoprodukty rastie a ceny sú viac ako priaznivé, čoraz viac sexshopov sa pridáva k „zelenému trendu“ a zo svojej ponuky vyraďuje neekologický, či dokonca neeticky vyrobený tovar.

Zákazníkom, ktorí myslia na životné prostredie, odmietajú detskú prácu alebo len vyznávajú moderný životný štýl, ponúkajú sexuálne pomôcky v biokvalite alebo minimálne vyrobené bez chemikálií. Na Slovensku ide skôr o výnimky, keďže záujem je malý, no cez internet sa dá objednať tovar z ktoréhokoľvek kúta planéty.

Pestrá ponuka

Keďže prívrženci bio nie sú, čo sa týka sexu, žiadni začiatočníci, „zeleného“ tovaru pribúda. Napríklad vibrátor vyrobený s použitím ftalátov (druh zmäkčovadla umelej hmoty - pozn. redakcie) je dnes už takmer nepredajný. Zákazníci dávajú prednosť výrobkom z lekárskeho silikónu, zo skla, z dreva, antikora a ocele.

Nie každý vibrátor však musí mať označenie bio, zvyšujúce jeho cenu. Predajcovia upozorňujú, že vibrátory dovážané z Japonska a USA, kde sa ftaláty nesmú používať, v zásade spĺňajú požiadavky zástancov bioproduktov. Popularite sa teší i guma na sadomaso bičíky, ktorú dodávajú ekofarmári.

Niektorí klienti volia pomôcky vyrobené z recyklovaných duší z pneumatík. Dámy nedajú dopustiť na biotampóny. V kurze sú tiež vegánske kondómy, ktoré sú na rozdiel od tých latexových vyrobené iba z rastlín a neobsahujú kravský kazeín. Triezvejšie uvažujúci jedinci a ekológovia však v tejto súvislosti pripomínajú, že väčšina populácie pomôže prírode už len tým, keď nebude kondómy po použití splachovať do záchoda.

Vibrátormi, bičmi či prezervatívmi sa však ponuka ani zďaleka nekončí. Keďže základom biofilozofie je používať všetko na prírodnej báze, romantici by mali zabudnúť na tradičné sviečky z parafínu, ktorý vzniká pri spracovaní ropy. Rovnaký účel splnia sviece vyrobené z ekologicky šetrných materiálov, ako je napríklad sója, včelí vosk alebo palmový olej.

Nijaká modrá pilula

Čo je však horšie, rozlúčiť sa treba aj so všetkými chemickými podpornými prostriedkami na erekciu. Povolené sú iba prírodné afrodiziaká, jedlá a nápoje s povzbudzujúcimi účinkami či masážne a vonné oleje, ktoré pomôžu navodiť tú správnu atmosféru. Ich účinok však nikto negarantuje. Navyše, predstava, ako sa pred sexom napájate litrami zázvorového čaju, asi nevyzerá lákavo.

Opomenúť nemožno ani sprchovacie biogély určené na hygienu pred sexom a po ňom. Hitom sú prípravky zo šalvie, z harmančeka alebo iných bylinných extraktov.

Zohnať sa dajú i biopeny na holenie ochlpenia v intímnych partiách. Klasikou v rámci biosexu sú lubrikačné gély. Ich zloženie je vraj natoľko „čisté“, že ich možno jesť, hoci predajcovia to nikomu nedporúčajú. Napokon, prečo aj? Lubrikačné biogély sa predávajú v recyklovaných obaloch určených na opakované využitie.

Jediné, s čím si zatiaľ priaznivci „zeleného sexu“ nateraz nedokážu so stopercentnou istotou poradiť, je ochrana proti nechcenému otehotneniu. Antikoncepcia v pilulkách rozhodne nie je ekologický produkt, takže jedinou možnosťou je spoliehať sa na výpočet plodných a neplodných dní alebo prerušovanú súlož, respektíve použiť biokondóm.

Každý z menovaných variantov však môže zlyhať. Pre našincov stále platí, že pri výbere tovaru rozhoduje cena. A tá je v prípade všetkých produktov s označením bio nepomerne vyššia ako v prípade tradičného tovaru.

Zákazníkov preferujúcich erotické biopomôcky však bude aj v našich končinách zrejme pribúdať. Podľa jedného z medzinárodných výskumov totiž viac ako polovica Slovákov deklaruje cielený záujem o ekologicky šetrné výrobky. Ostatným vraj chýba dôvod, prečo by to mali robiť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní