Japonská firma prestala vyrábať videokazety. Najprv ich nahradili DVDečka, potom USBečka, Čo bude ďalšie?

Koniec jednej éry. Videokazety dostali stopku, prestali sa vyrábať

v závode Funai Electric zišiel tento týždeň z výrobného pásu posledný videorekordér na svete.

Zažili sme to takmer všetci. Pred érou DVD prehrávačov si aj slovenské rodiny uchovávali spomienky na videokazetách. „Nahrávala som si seriály, ktoré som nestíhala pre prácu pozerať v telke. Vtedy sme nemali internet, nemohli sme si v archíve pozrieť všetko, čo dávali v nevhodný čas. Ak sme nechceli zmeškať časť obľúbenej telenovely, nastavila som video tak, aby mi na kazetu diel nahralo,“ spomína dôchodkyňa Elenka.

Pravdou je, že video a audio trh prežili v 90-tych rokoch boom, ktorý sa vyvíjal v ďalších rokoch nesmierne rýchlo. Dopyt po kazetách klesol na minimum, a práve preto sa subdodávateľ, ktorý dodával komponenty na výrobu kaziet pre Funai Electric, rozhodol výrobu stopnúť.

Kazety sa začali vyrábať v Japonsku v roku 1976 a viac ako 20 rokov dominovali na trhu po celom svete. Spomínaná japonská firma vyrobila minulý rok 750 000 videorekordérov. Na začiatku storočia to bolo neporovnateľných 15 miliónov.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček