Strážcovia: Chránia posledné ľudské mesto na Zemi.

Konzolová hra Destiny: Drahšia ako najväčšie hollywoodske trháky!

Do propagácie hry Destiny išlo podstatne viac peňazí ako do jej vývoja. Investície sa tvorcom vrátili už počas prvého dňa jej oficiálneho predaja.

Pol miliardy dolárov je na prvý pohľad obrovská suma. Toľko nestáli ani najvýpravnejšie filmy v histórii - teda Avatar s rozpočtom 425 miliónov dolárov a Piráti Karibiku: Na konci sveta, ktorého produkcia si musela vystačiť „len“ s niečo vyše tristo miliónmi. Preto investovať takú obrovskú sumu do vývoja hry, ktorá má predsa len užší okruh záujemcov, vyzerá ako číre bláznovstvo.

Rekordná hra

No možno ešte väčší šok je, že investované peniaze sa jej tvorcom vrátili už počas prvého dňa jej oficiálneho predaja. Takto hra dosiahla hneď pri svojom uvedení druhý významný rekord. Nielenže sa stala najdrahšou vyrobenou hrou, ale zároveň aj hrou s najlepším štartom predaja v celej histórii počítačového herného priemyslu.

Aby sme však boli konkrétni - jej distribútor, spoločnosť Activision, oznámila, že hneď v prvý deň do obchodov vyexpedovala kópie v hodnote päťsto miliónov dolárov, pričom sa odhaduje, že v úvodný deň si ju kúpilo približne deväť miliónov záujemcov.

Nie je to možno až také šokujúce, keď si uvedomíme, že už počas betatestovania si ju vyskúšalo takmer päť miliónov hráčov a stala sa najviac vopred objednávanou hrou v dejinách herného priemyslu. Mimochodom, je to jej ďalší, doteraz nespomenutý rekord.

Pre konzoly

A čím vlastne tak zaujala? Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o akčnú sci-fi hru, respektíve „strieľačku“, hranú z pohľadu prvého strelca. Pre tento typ hier sa vžilo aj označenie FPS, za ktorým stojí anglické spojenie First Person Shooter. Určite mnohých oslovil aj silný tím stojaci za jej vývojom.

Ide o štúdio Bungie, ktoré má na svojom konte jeden z najlegendárnejších herných projektov - stvorilo drsný svet série Halo. Škoda len, že hra je aktuálne dostupná len pre konzoly, konkrétne pre PlayStation 3 a 4, Xbox One a Xbox 360, takže majitelia počítačov na ňu zatiaľ musia zabudnúť. Aj keď jej tvorcovia úplne nevylúčili, že ju upravia aj pre túto platformu.

Úspech by ju na to predurčoval. Hra na desať rokov: Destiny je koncipovaná podobne ako Warcraft alebo, aby sme načreli aj do trochu iného súdka, nemenej slávni The Sims.

V praxi to znamená, že si kúpite hru, ktorú možno hrať bez ďalších dodatočných nákladov, no postupne budú vychádzať jej rozšírenia, ktoré budú rozvíjať buď novú dejovú líniu, alebo obsiahnu nové mapy s celkom novými časťami sveta. Tie už budú, samozrejme, spoplatnené, takže autori očakávajú, že aj po vydaní základu bude prostredníctvom predaja rozšírení generovať nemalé zisky ešte niekoľko rokov.

Prvé z nich - The Dark Below a House of Wolves - by mali prísť do predaja ešte v tomto roku, zrejme sa dostanú na predvianočný trh. Samozrejme, zároveň vychádza množstvo iných vecí vrátane rôznych exkluzívnych a zberateľských vydaní hry.

Hovorí sa, že distribučná spoločnosť Activision uzavrela s vývojármi zo štúdia Bungie až desaťročnú zmluvu - tak dlho by mali pracovať na jej ďalších rozšíreniach.

A to je jeden z hlavných motívov ospravedlňujúcich obrovské náklady na vývoj a marketing - čím viac ľudí si kúpi základnú verziu, tým viac zisku možno očakávať v ďalších rokoch. Preto sa na marketingu nijako nešetrilo.

Hollywoodsky režisér

Býva zvykom, že tvorcovia hier sa snažia vzbudiť záujem hráčov prostredníctvom trailerov - niekoľkominútových videí ukazujúcich možnosti hry a jej prostredie tak, aby čo najviac zaujali. V prípade Destiny vyšiel nielen takýto trailer či dokonca niekoľko, ale tvorcovia pridali hraný.

Jeho réžiu zverejnili hollywoodskemu režisérovi Josephovi Kosinskému, ktorý má na konte známe sci-fi filmy Tron: Dedičstvo (Tron: Legacy) či Nevedomí (Oblivion), čo je taktiež vedecko-fantastický film z minulého roku, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Tom Cruise. Je dosť možné, že časom sa Destiny dočká aj filmového spracovania tak, ako to bolo v prípade iných známych hier, napríklad Doomu alebo série Resident Evil. To je však iba špekulácia a hudba vzdialenej budúcnosti.

Mýtická sci-fi

Aby sme však nezabudli na to najpodstatnejšie - o čom Destiny je? Odohráva sa v postapokalyptickom svete, v ktorom prežila len hŕstka ľudí. Tvorcovia o nej hovoria, že je mýtickou science-fiction hrou, v ktorej sa miešajú prvky vedeckej- fantastiky, fantasy a dokonca aj mystiky.

Vo vzdialenej budúcnosti navštívila Zem cudzia vesmírna loď Cestovateľ, ktorá ľudstvu pomohla kolonizovať najbližšie planéty a začala jeho zlatý kozmický vek. Ten však nemal dlhé trvanie, Cestovateľ mal totiž starovekého temného nepriateľa, ktorý ho pri Zemi vypátral a planétu takmer zničil.

Nikto presne nevedel, čo sa v posledných okamihoch stalo, prežilo však minimum ľudí. Dvaja z nich - Exos a Awoken - objavili Cestovateľa na obežnej dráhe, avšak nehybného a tichého. V jeho ochrannom poli sa ľuďom podarilo vybudovať ich posledné mesto a zviedli mnoho vojen v snahe o jeho udržanie. Tak sa zrodili Strážcovia.

Hráč sa stáva jedným z nich, jeho úlohou je nielen chrániť posledné bezpečné mesto na planéte, ale zároveň odhaliť veľké tajomstvá súvisiace s minulosťou a tragickými udalosťami.

Popritom sa naučí ovládať niektoré mocné schopnosti Cestovateľa, pomocou ktorých možno poraziť nepriateľa, odhaliť pozostatky kolonizácie planét počas Zlatého veku a priniesť ľudstvu novú nádej a perspektívu do budúcnosti.

V akcii

Hráč tak môže spraviť sám a hrať hru výlučne po vlastnej osi v offline móde alebo sa môže pokúsiť o záchranu ľudstva v spolupráci s ostatnými hráčmi prostredníctvom multiplayera, čo je asi rozmer, ktorý hre typu Destiny a next-gen konzolovým hrám najviac sedí.

Uvidíme, ako sa v najbližších mesiacoch Destiny presadí a či sa naozaj stane nielen jednou z najdrahších, ale aj najslávnejších hier. Prvé reakcie sú zatiaľ pomerne zmiešané, to je však zapríčinené aj extrémne vysokými očakávaniami, ktoré vyvolala naozaj agresívna marketingová kampaň spojená s jej uvedením.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní