Folkloristi v Opatovej nad Váhom dievčatá poriadne pooblievali.

Kuriózne šibačky Slovákov: Nad týmito veľkonočnými príhodami sa budete pučiť od smiechu

Veľká noc – čas hodovania, polievania a korbáčovania. Nie vždy skončí len prezlečením si mokrých šiat, či opicou. Vybrali sme najkurióznejšie veľkonočné poistné udalosti Slovákov.

Všeobecne býva Veľkonočný pondelok veselý, niekedy však kúpačka a šibačka vypáli ináč, než by si jej aktéri predstavovali. Svoje o tom vedia poisťovne, ktoré vo svojich štatistikách našli aj poriadne kuriózne prípady, ktoré vymyslí len život, s odstupom času sa javia ako vtipné príhody, k čomu prispieva práve to, že sa stali počas „plnenia“ veľkonočných tradícií. Vybrali sme tie najkomickejšie.

Mládenci v krojoch šibú a oblievajú dievčatá počas tradičnej veľkonočnej oblievačky v Trenčianskej Teplej.
Mládenci v krojoch šibú a oblievajú dievčatá počas tradičnej veľkonočnej oblievačky v Trenčianskej Teplej.
TASR

Podľa cudzincov násilie na ženách

Čo sa stane, keď náruživému kúpačovi stojí v ceste sliepka? Nuž, musí ísť z cesty. „Pri naháňaní dievčat v snahe ich vyšibať, sa klient potkol o sliepku a zlomil si prst na ruke,“ opísala jednu z netradičných šibačiek hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Jedna z najkurióznejších šibačkových príhod sa podľa hovorkyne stala Slovákom počas veľkonočnej dovolenky v Thajsku. Tunajší, ale aj iní zahraniční turisti nemali pochopenie pre Slováka, ktorý sa rozhodol vyšibať svoju partnerku rovno na pláži. Okolo sa slniaci náš „milý“ zvyk nepoznali a na kúpača zavolali rovno mužov zákona. „Mysleli si, že ide o násilie na žene,“ vysvetľuje Ksenzsighová. Poisťovňa tak musela zabezpečiť slovenskému kúpačovi advokátske a tlmočnícke služby, aby mohol vysvetliť, že takáto symbolická bitka, je u nás nielenže legálna, ale ženy by bez nej neboli celý rok zdravé.

Veľkonočné tradície v obci Prečín v Považskobystrickom okrese sa neobmedzujú iba na Veľkonočný pondelok.
Veľkonočné tradície v obci Prečín v Považskobystrickom okrese sa neobmedzujú iba na Veľkonočný pondelok.
TASR

Fén, voda a alkohol

„Dcéra nášho klienta si po odchode šibačov vysúšala mokré vlasy fénom. V tom ale vtrhli do bytu ďalší šibači, fén pozabudla vypnúť a položila ho na okraj umývadla. Keď ju šibači začali opäť polievať, zasiahli vodou aj fén – ten vybuchol a plameň podpálil záclonu,“ prezradil hovorca Generali poisťovne Milan Janásik.

Veľkonočný pondelok si zväčša užívajú muži, ktorí už od rána chodia od známych k známym. A ako by to bolo, keby ich v každej domácnosti poriadne nepohostili. A tak sa stáva, že už v čase obeda sú chlapi poriadne podgurážení.

Vskutku inovatívny nápad ako prepraviť veľké množstvo vody na oblievačku skrsol v hlave mierne podnapitého šibača. Keďže sa mu nechcelo po vodu jednostaj vracať, naplnil dve vedrá vodou a následne si ich prevesil cez riadidlá bicykla. Problém však nastal, keď mal na bicykel nasadnúť a prejsť cez úzku bráničku, ktorú mu držala jeho manželka,“ opisuje udalosť špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz Helena Kanderková. Už asi šípite, že sa kúpačovi s nápadom hodným Pata a Mata nepodarilo udržať priamy kurz. S celým bicyklom sa prevrátil na ženu, ktorá podľa hovorkyne utrpela fraktúru pravej ruky a tiež veľkonočný kúpeľ grátis.

Občerstvenie pre kupačov.
Občerstvenie pre kupačov.
TASR

Baranček na uhoľ

Neodmysliteľnými súčasťou Veľkej noci sú kraslice či pečené barančeky. Aj pri naoko neškodnej produkcii týchto sviatočných symbolov môže dôjsť k nehodám. Podľa Kanderkovej napríklad dedko pomáhal s fúkaním vajíčok vnučke a bol taký aktívny, že sa mu z toho zatočila hlava, spadol zo stoličky a pri páde si zlomil zápästie.

Iná klienta ich poisťovne počas pečenia barančeka nastavila na rúre časovač a odbehla si natrhať bahniatka. Časovač zlyhal a baranček zhorel na uhoľ. Našťastie, si to odniesla len zničená rúra.

Veľkonočný baranček.
Veľkonočný baranček.
Laura Witteková

  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.