Zaujať za každú cenu: Vďaka netradičnej forme obleteli tieto inzeráty na inak bežné automobily celý internet – zadarmo.

Kyberinzercia: Zdroj výborných tovarov z druhej ruky, ale aj zábavy

Ponúkam sexuálne služby za pomoc na stavbe domu vo Švedlári, okres Gelnica. Alebo ponúkam orálny aj análny sex za stavebný materiál. Volajte na telefónne číslo alebo príďte rovno na adresu - píše v inzeráte mladá žena, ktorej možno do domu zateká a nemá v blízkosti chlapa schopného akcie.

Šokujúci inzerát vrátane niekoľkých erotických fotografií obletel v roku 2012 internet a prihlásilo sa naň vraj až tristo motivovaných stavbárov. Napokon však vysvitlo, že slečna nepotrebovala pomôcť so stavbou, ale s nevyrovnaným expriateľom, ktorého pustila k vode a on sa jej formou inzerátu pomstil.

Pribalím ženu

Na internete vraj predáte a kúpite úplne všetko. Zoženiete domácich miláčikov, nábytok, elektroniku, ručne vyrobené predmety aj jedlo. Okrem oficiálnych predajcov to ponúkajú prostredníctvom internetových stránok aj bežní Slováci. Pod rukou zoženiete nielen tovary zánovné, ale aj značne použité. Ničím neobvyklým nie sú inzeráty na obnosené oblečenie, ošúchané kožené sedačky, pokreslené kuchynské stoly, zastaranú elektrotechniku s vytlačenými tlačidlami či pálené tehly zo zbúraného domu.

„Predám alebo darujem Fiat Multiplu. Predávam z dôvodu, že ju žena kúpila bez môjho vedomia a ja sa za to hanbím, veď by ma za ňu kolegovia v robote vysmiali. Normálne som neveril očiam, čo za grc to kúpila a ja som ju dobre zdrbal, že ako to myslí. Prípadne vymením za iné auto, cenu akceptujem. Proste sa za to auto hanbím, nič škaredšie som nikdy nevidel a to už kadečo sa mi dostavilo do cesty. Cena: 500 eur,“ inzeruje na internete zúfalý manžel.

Možno sa inšpiroval odvážnym motoristom, ktorý ponúkol na predaj svoj Mercedes a okrem tradičného opisu a fotografií priložil k inzerátu aj fotky svojej manželky na kapote auta. „Za malý doplatok si môžete zobrať k autu aj moju ženu. Varí, perie, žehlí, upratuje, hrá na klavíri a je posadnutá sexom. Málo žere, akurát drží diétu,“ zabáva inzerent a dodáva, že by pristúpil aj na výmenu „36-ročnej pipky, za dve 18-ročné“. Aj takto sa dá zaujať.

Podobnú taktiku zvolil aj Dominik, ktorý sa chcel zbaviť nabúranej Felicie. Jeho rozsiahly inzerát plný šplechov si všimli slovenské médiá, a tak niet pochýb, že nového majiteľa pre auto našiel. „V technickom má auto napísaných 75 koní, ale to sú skôr takí My Little Pony plus, jeden sedí za volantom a tretí v kine. Zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov za hodinu nikdy,“ zabáva Dominik, podľa ktorého s autom jazdil iba „krátke trasy do obchodu a naspäť“.

Trochu rozobratý interiér a opätky odtlačené na strope však znižujú cenu auta. Tá je pevne určená na 500 eur a žiadne vyjednávanie majiteľ nepripúšťa: „Na ponuky ‚Dám ti za ňu 700‘ nereagujem.“ A ak by vás stále na kúpu nenahovoril, ako bonus k autu dostanete cukrík, ktorý nešťastnému majiteľovi padol za sklo a on ho už nevedel nájsť.

Susedia a nový život vecí

Okrem tradičných inzertných webových stránok sa Slováci zapájajú aj do života Susedskej burzy. Ide o facebookovú stránku, ktorá združuje už viac ako 60-tisíc používateľov. Podľa administrátorov je jej „misiou pomáhať si a dávať veciam nový život“. Z času na čas sa tu objavia aj inzeráty a dražby, ktoré sa z bežných medzí vymykajú. Neprekvapí vás iba artikel, ale aj cena, ktorú sú susedia zaň ochotní zaplatiť.

Vo februári tohto roku si nový šťastný majiteľ vydražil stoosemdesiatcentimetrovú pánsku lesklú figurínu tmavomodrej farby takmer za 50 eur. „Ponúkali cez nás napríklad aj niekoľko kusov archívnych škatuliek cigariet značky Mars a Detva. Ich vek zaručoval, že ide už len o zberateľské kusy,“ spomína Katarína Kretter, jedna z administrátorov Susedskej burzy. „Lesklý poskladaný toaletný papier z čias socializmu ponúkli v aukcii a jeho cena sa vyšplhala k závratným 42 €,“ prekvapuje.

Historické, ba až zberateľské kúsky sa v inzerátoch objavujú so železnou pravidelnosťou. „Dávam do aukcie starú práčku SLATINKA, kábel navštívila myška. Vyvolávacia cena 5 eur. Prihadzovanie po 1 eure. Koniec aukcie zajtra,“ ponúkol na facebookovej stránke Peter. Práčku, ktorú vyrábali ešte začiatkom deväťdesiatych rokov, našiel vraj na povale. A zodpovedal tomu aj jej stav. Prehrdzavené kovové teleso, sem-tam popraskané, sem-tam obité, kde-tu pavučinka, zaprášená všade. Namiesto očakávanej aukcie však vyvolala nostalgiu či odporúčania.

„Ak môžem niečo povedať, my ju máme doma a je neskutočná! Kvalita! Má svoje roky, ale šliape ako hodinky,“ odporúča Kristína. Pred tridsiatimi rokmi sa ešte „kazítka“ do spotrebičov neinštalovali. Susedia však vedia nielen poradiť, ale predávajúceho aj poriadne skritizovať. „Kto asi kúpi taký šrot?“ pýta sa kriticky jeden. „Babička vie, že to predávaš?“

Na reakcie, ktoré sa dražby priamo netýkajú, reagujú administrátori. Komentár zmažú, pri opakovanom porušení nespratného suseda zo skupiny aj vyhodia. K podobným negatívnym reakciám neprichádza často. „Je obdivuhodné, že pri počte členov, ktorý zodpovedá obyvateľom mesta veľkého takmer ako Trnava, veľká väčšina pravidlá dodržiava,“ tvrdí administrátorka Katarína. Napokon sa aj pre starú práčku kupec našiel a za šesť eur pocestuje cez kus Slovenska.

Pamätným inzerátom bola ponuka jedného z členov, ktorý dražil seba ako spoločníka na večeru. „Vo virtuálnom priestore burzy sa medzi dámami oňho strhla bitka, keď však prišlo k účasti, výherkyňa stratila guráž a na večeru nešla,“ smeje sa.

Stierače na ponorku aj portrét Mečiara

Na vešiaku visí pásikavé mikroténové vrecko. Ktosi naň fixkou napísal veľkú desiatku a pod ňu meno azda najslávnejšieho argentínskeho futbalistu súčasnosti Lionela Messiho. „Argentínsky nízkorozpočtový dres Messiho. Veľmi zachovaný, kvalitný a nenosený,“ píše do Susedskej burzy Ladislav. V dražbe si za nenosené vrecko pýta až 100 eur, prihadzovať môžete po eure. „S dlhými rukávmi by nebol, prosím?“ pýta sa v komentároch Katka.

Ani ostatní diskutujúci sa nenechajú zahanbiť a za nepremokavý kúsok do šatníka ponúkajú svoje vzácne majetky na výmenu. Od bublinky z vodováhy cez drevené želiezko zo skla, medzery z rebríka až po stierače na ponorku. Napokon všetko uzatvára otázka - „Na ktorom stupni to mám prať?“ Podľa pravidiel Susedskej burzy treba úspešný inzerát po predaji vymazať. A keďže tam už dres slávneho Argentínčana na vešiaku „nevisí“, usudzujeme, že si našiel šťastného majiteľa.

Ponúkať použité veci na internete môže byť aj super biznis. „Predám originál Rytmusovo špáradlo z klipu Fenomén vo výbornom stave. Ručne vyrobené z tvrdého bukového dreva. Cena 1 000 eur. Špekulanti nevolať, hovnám neodpovedám,“ píše v inzeráte istý Patrik. Ďalší neznámy inzerent Róbert zase predáva cez bazárovú stránku celé Slovensko: „Predám výhodný pozemok v centre Európy s výmerou 49 036 štvorcových kilometrov za výhodnú cenu.“ Či by mohol Róbert takto zadefinovaným pozemkom disponovať, sa môžeme iba domnievať.

Kupovať použité výrobky má svoje riziká, no aj výhody. „Kúpim škatuľku od iPhone 6, cena do 20 eur. Chcem na Vianoce nasrať syna,“ píše Jožko z Bratislavy. Podobne skvelým darčekom je zarámovaný portrét bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. „Pri upratovaní som narazila na tento hodnotný obrázok. Čisto nevhodný dar k manželovým minuloročným narodeninám. Darujem za odvoz,“ píše Mária. Vraj ho našla v manželskej posteli, kde na ňom rok a pol spala.

Dostala z neho „kultúrny šok“ a zrejme jej dokonca rozvrátil manželstvo, pretože manžel sa rozhodol postupne spávať v obývačke. Portrét vyvolal obrovský záujem a do hodiny sa oň hlásili desiatky záujemcov. „Odkiaľ ste? Ja mám taký maličký archív plný magorov. A úplne by to zapadlo do kontextu,“ reaguje Vojto. „Bude to mať cenu, keď to bude skutočne visieť,“ uštipačne podotýka Emil. „Je to aktuálne?“ pýta sa jeden z používateľov, no hneď ho uzemňuje druhý: „Dúfam, že to už nikdy nebude aktuálne!“ Diskusiu napokon uzavrel Filip: „Bodaj by sa všetci politici dali darovať za odvoz.“

Edománia

Vedeli ste, že v súčasnosti je jedným z najobľúbenejších akváriových živočíchov na Slovensku mlok mexický? Môže za to edománia, ktorú sa podarilo nechcene spustiť jednému zo susedov. Na stránkach skupiny totiž žiadal pomoc pre svojho mloka Eda, ktorému sa poškodilo už druhé akvárium. Fotky usmievajúcej sa vodnej príšerky s dýchacím ústrojenstvom mimo tela, okamžite vyvolali poriadny rozruch – stovky lajkov a komentárov. Mnohí používatelia hneď ponúkli za odvoz svoje staršie akváriá.

Desiatky sa však chovom nevšedného mloka inšpirovali. Edo má dnes už aj fanúšikovskú stránku s necelou tisíckou podporovateľov. „Je veľmi zvedavý, každý pohyb v izbe ho zaujíma a dokonca reaguje na ľudí. Ak sa mu niekto nepáči, zašije sa za skaly a nevylezie, pokiaľ dotyčná osoba neodíde,“ píše o Edovi majiteľ, ktorý prostredníctvom stránky radí záujemcom, ktorí by s chovom Edových bratov a sestier chceli začať.

Internetové bazárové portály a stránky tak nie sú priestor iba na predaj. Z rozprávania prevádzkovateľa Susedskej burzy je zrejmé, že aj vďaka nim si ľudia môžu navzájom pomáhať, napríklad zverejnením informácie o nájdených dokladoch, kľúčoch, taškách či iných predmetoch. „Napriek tomu, že sa neusilujeme o prevádzkovanie charitatívneho portálu, Susedská burza má často i altruistický rozmer,“ teší sa Katarína Kretter. Susedia často svoj majetok nepredávajú, ale darujú či ponúknu len za cenu poštovného.

K ľuďom v núdzi sa už takto dostali desiatky starších funkčných spotrebičov, bazén pre deti v krízovom centre, zbierka skladačiek puzzle pre autistického chlapca, ktorý ich miluje, alebo mnohé iné. „V zime člen Susedskej burzy vymyslel výzvu na zber ovocia a mikulášskych balíčkov a spolu s niekoľkými ďalšími členmi zamaskovaní za Mikuláša, čerta a anjela priniesli mikulášske balíčky deťom do nemocníc. Susedia spolu vyzbierali viac než šesťsto mikulášskych balíčkov a päťdesiatpäť kíl ovocia,“ chváli nezištnú pomoc Katarína.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].