Filmová romantika: Všetci si pamätáme Lásku cez internet s Meg Ryanovou a Tomom Hanksom.

Láska cez internet nie je ako z filmu: Aj najobľúbenejšie zoznamky obsadili zvrhlíci

Hrôza na zoznamkách! Mnohí si na internete liečia komplexy alebo hľadajú zvrhlosti.

Na zoznámenie s partnerom cez internet sa aj v minulosti niektorí ľudia pozerali cez prsty: tento neosobný priestor predsa nedáva šancu na preskočenie povestnej iskry, mysleli si. Napriek tomu sú dnes mnohé páry šťastne usadené v manželstve práve vďaka možnostiam virtuálneho priestoru.

Svoju lásku na Pokeci našiel napríklad hokejový brankár Ján Lašák. Práve internet a komunikácia s hádzanárkou Andreou mu spríjemňovali život počas pobytu v USA a nakoniec svoj vzťah spečatili manželským sľubom.

Kedysi to bolo iné: S manželkou Andreou sa na sociálnej sieti zoznámil hokejový brankár Ján Lašák počas pobytu v USA. Po trinástich rokoch sa rozviedli. Foto: Michal Smrčok

O popularitu takéhoto typu zoznámenia sa postaral aj film Láska cez internet v hlavnej úlohe s Meg Ryanovou a Tomom Hanksom. Odvtedy sa však situácia zmenila - v spoločnosti i na sociálnych sieťach.

„Mám pocit, že zoznamky sa stali miestom pre zvrhlíkov a zadaných, ktorí si chcú spestriť stereotyp,“ povzdychne si Laura. Môže byť teda virtuálny priestor miestom na seriózne zoznámenie a začiatkom perspektívneho vzťahu?

Zoznamky sú v kurze

„S priateľom všetkým hovoríme, že sme sa zoznámili na tenise. V skutočnosti to bolo na Pokeci, ale hanbíme sa to priznať,“ smeje sa Eva. „Obaja sme tam mali veľa zaujímavých zážitkov, kým sme sa pred rokom nestretli naživo po dvojmesačnej virtuálnej komunikácii. Okamžite sme vedeli, že je to iné než s ostatnými,“ priznáva.

„Zoznamovanie cez internet už pomerne dlhý čas nie je žiadne tabu. Svet kontaktom na zoznamkách fandí, sú fenoménom dnešnej doby,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík.

„Ak však túžite po vážnom partnerskom vzťahu, vyberajte zoznamku starostlivo. Virtuálny svet je svojou anonymitou automaticky aj raj pre pochybné indivíduá a miesto pre ľudí hľadajúcich iba spestrenie intímneho života,“ upozorňuje.

Chcú platiť i zakliať

Tridsaťšesťročná Laura, rozvedená mama dvoch detí, má naozaj pikantné skúsenosti so zoznamovaním na sociálnych sieťach. „Veľa času venujem práci a deťom, takže nemám veľa príležitostí na zoznamovanie. Preto som to skúsila cez internet,“ opisuje svoju situáciu. Najčastejšie sa jej ozývajú ženáči, ktorí zdôrazňujú diskrétnosť.

„Ja však nemám potrebu skrývať sa s niekým. Som slobodná. A komunikácia s nimi je často trápna, lebo zatajujú pravé mená, najradšej by miesto nich posielali IT kódy,“ smeje sa.

Ďalšiu kategóriu záujemcov o zrelé ženy tvoria dvadsiatnici. „Mnohí z nich sú skoro deti. Ale láka ich sex so staršou,“ dodáva. Spomenie ešte bizarnejší prípad. Jeden štyridsiatnik na zoznamke od Laury požadoval, aby ho zakliala, nech mu narastú chlpy. Iný ju zase lámal na sex za finančnú odmenu.

Po vydaní knihy Päťdesiat odtieňov sivej sa vo virtuálnom svete začalo objavovať viac „dominantných mužov“, hľadajúcich svoju Anastaziu, teda ženu, ktorá by im bola vo všetkom po vôli. Mnohí z nich boli skôr zakomplexovaní jedinci, majúci v reálnom živote problém nájsť si partnerku, trpiaci majetníckymi sklonmi či žiarlivosťou.

„Stalo sa mi, že ma muž pred stretnutím šokoval poznámkou, že nie je zase až taký dokonalý ako Christian Grey. Pritom sme sa predtým o ničom takom ani o tej knihe nebavili. Iný ma zase nazval svojou Anastaziou,“ spomína Denisa, ktorá paradoxne nie je fanúšičkou spomínanej knihy.

Na diaľku: Aj moderátorka Barbora Rakovská spoznala svojho partnera na internete. S hudobníkom Tomim Popovičom si písali tri mesiace, kým sa im podarilo stretnúť naživo. Foto: Michal Smrčok

Posadnutí svojou pýchou

Mnohé dámy by vedeli rozprávať, čím všetkým ich predstavitelia silnejšieho pohlavia vedia pobaviť. Azda najčastejším javom je zasielanie fotiek - namiesto snímky tváre príde od neznámeho obrázok penisu.

„Alebo napíše, že má dvadsaťtricentimetrový nástroj a hľadá niekoho, kto by bol ochotný s takým ísť,“ opisuje ďalej Laura. Nedávno ju zaujal muž, ktorý sa správal pomerne príjemne, volal ju do sauny a do prírody.

„Potom mi poslal heslo do albumu fotiek a tam mal len obrázky svojho stoporeného penisu. Toto robia muži s veľkou obľubou - máš si pozrieť ich fotky a tam len ich úd,“ krúti hlavou.

Na stránke amateri.sk si dokonca žena môže vybrať partnera práve podľa dĺžky a tvaru mužskej pýchy. „Svet je viac zvrhlý, než si viete predstaviť,“ dodáva znechutene finančníčka. „U muža veľkú rolu zohrávajú zrakové podnety a tak má nastavené aj vnímanie vlastného tela. Niektorí podľa tejto schémy posudzujú i vnímanie ženy a uvažujú o svojom prirodzení ako o určitom objekte hodnom fascinácie. Samozrejme, to ide ruka v ruke s určitou dávkou exhibicionizmu,“ objasňuje odborník potrebu niektorých pánov ukazovať svoje prirodzenie.

„Ženy sa predsa len potrebujú myšlienkovo aj emočne viac naladiť. U mužov v prvom rade hľadajú charizmu, šarm, pocit istoty. Pre pánov by preto komunikácia na zoznamkách mala byť skôr výzvou, ako osloviť a zaujať slovami, činmi, vtipom, nie len mužnosťou,“ dodáva Ivančík.

Buďte na tej správnej

Najdôležitejšie je ujasniť si, čo vlastne od zoznámenia na sociálnych sieťach a zoznamovacích weboch očakávate. Vzťah? Sex? Nezáväzný flirt či priateľstvo?

„Ak si odpoviete aspoň trochu úprimne, môžete tak pomerne úspešne predísť zbytočnému sklamaniu,“ upozorňuje Artúr Ivančík. Láskyplný vzťah založený na duševnej i fyzickej spriaznenosti a dôvere zrejme nenájdete na stránkach ako amateri.sk a podobných, ktoré sú zamerané skôr na uspokojenie fyzických potrieb.

Aj tie najobľúbenejšie, ako Pokec či Badoo, už zväčša obsadili tí, ktorí hľadajú vzrušenie, nezávislý flirt a sex. „Popoludní si začnem písať s kočkou, po dvoch hodinách už príde ku mne a vyspíme sa spolu,“ priznáva nezadaný Pavol, u ktorého sa každá slečna ohreje nanajvýš jeden večer. Nuž, niektoré dámy sú príliš ľahká korisť…

Ale ak bude človek trpezlivý, možno sa mu pošťastí nájsť vyhovujúceho partnera na sex, dobrého kamaráta či dokonca lásku, ktorá naplní nielen potreby tela, ale aj duše.

„Možno však nie ste na tej správnej adrese. Väčšina kvalitnejších zoznamiek je spoplatnená a vyžaduje serióznu registráciu, samozrejme, aj vyplnenie osobnostného dotazníka. Nakoniec je vhodné pozrieť si na internete tiež recenzie používateľov týchto zoznamiek,“ pripomína odborník.

Vianočné tipy na darček