Za a proti: Láska na pracovisku môže zvýšiť výkonnosť i nabúrať sústredenosť.

Láska na pracovisku - áno či nie?

Sex na pracovisku môže stáť firmu nemalé peniaze. Najmä, ak sú milenci vo vzťahu podriadený - nadriadený.

Nad erárnou kopírkou, v závodnej jedálni alebo na podnikovom večierku vznikol už nejeden harmonický partnerský vzťah. Niekedy to na chod firmy nemá žiadny vplyv, inokedy to môže spôsobiť problémy. Zamestnanci i zamestnávatelia sa pod „vplyvom Amora“ často dostávajú do absurdných situácií, ktoré v lepšom prípade pobavia, v horšom negatívne ovplyvnia pracovný výkon a pripravia firmu o nemalé peniaze. Platí teda staré známe české porekadlo: „Co je v domě, není pro mě“?

S bičom na Amora

Výsledky ankety čitateľov servera sexualne.cz hovoria jasnou rečou - každá piata láska a každé tretie manželstvo sa začali podľa účastníkov internetovej sondy na pracovisku. Sex v kancelárii si užila necelá tretina opýtaných, pričom štvrtina z nich priznala, že išlo o neveru. Milostný pomer na pracovisku údajne zažili viac ako tri štvrtiny z tých, ktorí sa zapojili do spomínanej ankety. Viac ako deväťdesiat percent účastníkov sondy priznalo, že na pracovisku flirtovali.

Advokátku Petru Coufalovú výsledky internetovej ankety neprekvapujú. V archíve má desiatky „typických“ príbehov viac či menej intenzívnej lásky na pracovisku. Hovorme im napríklad Katarína a Peter. On je obchodný riaditeľ, ona jeho priama podriadená. V zamestnaní spolu trávia dlhé hodiny. Jedného dňa ich vzťah prerastie z profesionálneho na milostný. Zatiaľ nič neobvyklé.

Po pár mesiacoch však zamestnávateľ spomínaného páru zistí, že vďaka vášnivému „romániku“ dvojice prišiel o stovky eur. Nielenže má Katarína oproti radovým zamestnancom podozrivo lepšiu pozíciu, jej nadriadený a priateľ v jednej osobe neváha zakrývať ani milenkine neskoré príchody či priamo neprítomnosť v práci. Dotyčná dáma sa dočkala i štedrých finančných prémií. Navyše, dvojica na účet firmy podnikla niekoľko nevyhnutných „pracovných“ ciest a večerí, „reprefond“ sa podozrivo stenčil...

Coufalová upozorňuje, že vykazovanie pracovných výkonov, ku ktorým v skutočnosti vôbec nedošlo, možno v zásade klasifikovať ako podvod. Navyše, ak sa to spája s vyplatením odmeny. „V takom prípade už ide o porušenie práva,“ varuje odborníčka. Láska na pracovisku dokáže podľa nej spôsobiť vrásky na čele zamestnávateľa i vtedy, keď sa ich aktéri nedopustia žiadneho nezákonného konania. S tým súhlasia aj experti na personálne vzťahy.

„Niekde bolo nutné hľadať uplatnenie pre ohrdnutú milenku, ktorá sa na nový pár odmietala pozerať. Inde zas prišla firma o schopnú šéfku marketingu, pretože sa nepreniesla cez prepustenie svojho menej schopného priateľa,“ približuje prípady z praxe Renáta Šutovská z personálnej agentúry HR Spectrum.

Jedno personálne oddelenie vraj doteraz zápasí s problémom, že sa na trhu vie o vzťahu dvoch ľudí v obchodnom oddelení a nikto sa nechce uchádzať o pozíciu toho „tretieho“. Andrea Murgašová zo spomínanej personálnej agentúry upozorňuje, že hoci intímne vzťahy v pracovnom kolektíve občas pridávajú prácu personalistom, ich striktný zákaz, ktorý poznajú napríklad Japonci, v našich podmienkach zatiaľ neexistuje. „Milostné či rodinné vzťahy firmy spravidla globálne neriešia ani v pracovných zmluvách, ani inou, podobnou formou. Snažia sa to riešiť individuálne,“ hovorí.

Mínusy aj plusy

Kým niektoré vzťahy na pracovisku sa skončia rovnako rýchlo, ako sa začali a v živote oboch účastníkov sú iba epizódou, niektoré vyústia aj do trvalého zväzku. Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov upozorňuje, že vzťah na pracovisku sa málokedy podarí dlhodobo utajovať.

„Najmä ženy sú expertky na to, aby svojimi, často nechcenými signálmi dávali všetkým najavo, že sú zamilované. A je to práve ľudská intuícia, ktorá skôr či neskôr odhalí, že medzi kolegami ide o niečo viac ako o formálny pracovný vzťah.“ Tvrdí, že muži väčšinou dokážu svoju zamilovanosť lepšie skrývať. Častejšie sa tak prezradia ženy, ktoré do vzťahu zapájajú viac emócií a citov.

Ak v práci neudržíme hormóny na uzde a podľahneme citom, mali by sme počítať aj s možnými následkami a obmedzeniami. „Partneri musia brať ohľad na svoje okolie, dôvernosti alebo ‚manželské‘ hádky by si mali jednoznačne nechať na doma. V takejto situácii je tiež dôležité mať priateľov aj mimo firmy, aby ste sa mali komu posťažovať nielen na prácu, ale i na partnera,“ odporúča psychologička Magdalena Čevelová.

Vzťah na pracovisku má však i ďalšie „slabiny“. „Ak máte prácu oddelenú od súkromia, môžete sa z domácich kríz odreagovať v zamestnaní a, naopak, od pracovných stresov si oddýchnuť v náručí nezúčastneného partnera. To v prípade, že je zároveň vaším kolegom, nefunguje,“ varuje Čevelová. Napriek tomu však môže byť láska v zamestnaní aj prínosom. „Láska či sex na pracovisku neznamenajú automatický úpadok morálky. Ak sa medzi spolupracovníkmi rozvinie súkromný vzťah, má to pozitívny vplyv aj na ich profesionálny život,“ tvrdí sexuológ Radim Uzel.

Ovzdušie sa vraj preteplí náklonnosťou, ohľaduplnosťou a zdravou súťaživosťou. „Znakom prínosného sexu na pracovisku je obojstranná dobrovoľnosť bez vedľajších prospechárskych cieľov. Avšak týka sa to iba dvojíc, ktoré nie sú v pracovnom pomere nadriadeného a podriadeného,“ zdôrazňuje. Zamilovaní ľudia však môžu byť nielen produktívnejší, ale môžu tiež častejšie robiť chyby. Dôvod? Pre lásku, ktorú majú stále na očiach, sa nedokážu vôbec sústrediť.

V tieni rozchodu

Najhorší a pre firmy najkomplikovanejší je rozchod. Návrat k formálnym vzťahom býva po ňom veľmi zložitý. Obzvlášť, ak bývalí partneri úzko spolupracujú.

„Ľudia po rozchode majú väčšinou tendenciu toho druhého najradšej nevidieť, čo je logické. A ak s ním majú viesť konštruktívne rokovania a pritom sú plní emócií, je to, samozrejme, ťažké,“ vysvetľuje Janáčková. Najhoršie je, ak si ten druhý začne nový vzťah a vy sa stávate jeho neželaným svedkom. „V tej chvíli sa musíte naozaj obrniť. Ak to nezvládnete, pripravíte peklo na zemi sebe aj svojim kolegom. Peklo, na ktorého konci bude odchod jedného z vás na iné miesto.“

Skôr ako sa do vzťahu s kolegom či kolegyňou pustíte, je preto dôležité premyslieť si, či ste pripravený na všetky varianty.

Vzťah na pracovisku

  • O vzťahu s kolegom informujte po vzájomnej dohode a vtedy, ak ide o vážnu známosť, a nie nezáväzné dobrodružstvo na pár večerov.
  • Nezabúdajte, že spolupracovať s kolegom - partnerom v prípade vzájomnej krízy nie je žiadny med.
  • Na pracovisku sa k sebe s partnerom správajte kolegiálne. Všetky intímnosti si nechajte na doma. Citové a intímne prejavy by mohli kolegov obťažovať.
  • Ak zistíte, že vášmu okoliu alebo šéfovi vzťah v zamestnaní nevyhovuje, zvážte ďalší postup. Východiskom môže byť preradenie na iné pracovné oddelenie alebo prestup do inej firmy.  Mnohé páry berú odchod na iné pracovisko ako preventívne riešenie. Vzťahy v práci fungujú, no niektoré sa môžu rýchlejšie „vyčerpať“.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní