Táto žena podľahla zákernej chorobe. Obrovské bolesti si zrejme zmierňovala marihuanou.

Ľudia aj pred 2 500 rokmi trpeli rakovinou a liečili sa marihuanou

Záhadné sibírske pohrebisko prezrádza svoje tajomstvá. Čo nám novoobjavená múmia prezradí o stratenej arktickej civilizácii?

Takmer tisícročné sibírske múmie s medenými maskami patria medzi najväčšie záhady posledných desaťročí. Nevieme, akej civilizácii patrili, prečo niektoré z nich majú pomliaždené kosti a len veľmi matne tušíme, ako sa k nim dostali misy vyrobené v Perzskej ríši vzdialenej tisíce kilometrov.

Ale už o zopár týždňov môžeme byť múdrejší. Viac svetla do celého prípadu by mal vniesť najnovší objav ďalšieho mumifikovaného tela pri dedine Zelenij jar. Ako inak - tajomného.

V stromovej kôre

Ide o prvý nález na pohrebisku na Jamalskom polostrove po vyše desiatich rokoch. A svojím spôsobom je jedinečný. Múmie, ktoré archeológovia v minulosti objavili na tomto pohrebisku, boli väčšinou zabalené do zvieracích koží.

Tentoraz sa však podarilo objaviť obal zo stromovej kôry v tvare ľudského tela. Čo presne je v ňom, vedci ešte len budú zisťovať. Keďže obal je dlhý stotridsať centimetrov a široký tridsať centimetrov, tipujú na dieťa alebo tínedžera.

Aj keď, samozrejme, z hľadiska skutočného veku nie práve najmladšieho - pochovali ho zrejme v 12. alebo 13. storočí. Prvé výskumy ukázali, že pod stromovou kôrou sa určite nachádza aj kov.

Tento nález je mimoriadne dôležitý, lebo práve medeným platniam, maskám aj obručiam pripisujú odborníci zásluhu za pomerne dobrý stav doteraz objavených múmií.

Nálezisko Zelenij jar je špecifické tým, že by ste tam sotva očakávali nález prírodne 800 či 900 rokov starých zachovaných tiel. Hoci sa pohrebisko nachádza tridsať kilometrov od polárneho kruhu, pôda tu nie je zamrznutá počas celého roka, navyše je piesočnatá. Tieto okolnosti prírodnej mumifikácii nenahrávajú.

Ibaže medené masky a obklady zrejme zabránili oxidácii, čo spolu s nízkymi teplotami viedlo k prírodnému zachovaniu tiel. „Nikde na svete mimo trvalo zamrznutej pôdy a rašelinísk nenájdete toľko mumifikovaných zvyškov tiel,“ povedala novinám Siberian Times Natalia Fjodorová z Ruskej akadémie vied.

Čítajte viac:

Talianske Alpy odkryli múmie z prvej svetovej vojny

Strach z duchov

Čo teda o archeologickom nálezisku na Jamalskom polostrove v Ťumenskej oblasti vieme? Na pohrebisko archeológovia narazili ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a až do roku 2002 objavili 34 plytkých hrobov a jedenásť zvyškov mumifikovaných tiel - sedem dospelých mužov, traja chlapci a jedno dievča.

Niektoré z nich nemali lebky, ďalšie mali pomliaždené kosti. Traja chlapci mali na sebe medené masky a okolo tela štyri-päť päťcentimetrových obručí.

Najlepšie zachované telo červenovlasého muža bolo uložené v drevenom sarkofágu a od nôh až po hruď ho pokrývala medená platňa. Zdobil ho kovový reliéf s vyobrazením medveďa a vedľa neho ležala kovová sekera.

Nálezisko vydalo aj ďalšie vzácne predmety - strieborný medailón, kovový bojový nôž, ale aj perzskú bronzovú misku. Sľubne rozbehnutý archeologický výskum potom v roku 2002 poriadne pribrzdili miestni obyvatelia. Vzbúrili sa proti ďalším vykopávkam. Dôvod? Mali strach, že archeológovia vyrušia duchov ich predkov.

Čítajte viac:

Vedci virtuálne vypitvali Tutanchamóna. Prečo ho pochovali bez srdca?

Arktická civilizácia

Medzičasom sa však vedcom podarilo čo-to zistiť o múmiách a záhadnej arktickej civilizácii, ku ktorej patrili. Výskum DNA napríklad naznačil, že títo ľudia majú geneticky najbližšie k dnešným obyvateľom západnej Sibíri. Najmladšie z objavených tiel bolo pochované v roku 1282, ďalšie sú zrejme ešte staršie. Niektoré objavené artefakty sa dokonca môžu datovať až do 7. storočia.

Ďalšie zistenia sú však skôr v rovine dohadov a domnienok. Keďže múmie ležali smerom k rieke Gornij Poluj, odborníci predpokladajú, že to malo náboženský význam. Pohrebné rituály záhadnej civilizácie však nepoznáme. Neprítomnosť lebiek a deformáciu kostí vedci pripisujú poverám.

Podľa všetkého týmto spôsobom chceli súkmeňovci zabrániť tomu, aby mŕtvi na nich uvalili čary alebo kliatbu. Možno ešte väčšou záhadou sú predmety z Perzskej ríše, vzdialenej šesťtisíc kilometrov, ktoré sa objavili na pohrebisku. Jedno z vysvetlení môže byť aj to, že táto časť Sibíri nebola pred tisícročím žiadnou okrajovou perifériou, ale dôležitou križovatkou ciest.

Prezradí tajomstvo?

Archeologické práce na nálezisku Zelenij jar sa podarilo obnoviť len nedávno a už priniesli prvé ovocie. Novoobjavenú múmiu v stromovej kôre už preniesli do múzea v neďalekom meste Salechard, kde ju skladujú v špeciálnej mrazničke. Dvanáste telo z pohrebiska sa už v polovici júla dostane do rúk výskumníkov. Prezradí konečne tajomstvá stratenej civilizácie?

Prirodzená mumifikácia

Múmie s medenou maskou zďaleka nie sú jedinými sibírskymi múmiami. Väčšina zvyšných sa však zachovala vďaka oveľa bežnejšej forme prirodzenej mumifikácie - ľadu. Iným slovami, ich telá sme objavili v permafroste, teda v trvale zamrznutej pôde.

Príkladom je aj takzvaná ľadová princezná z pohoria Altaj, ktorá začiatkom roka zaujala svetové médiá. Ruským vedcom sa vďaka magnetickej rezonancii podarilo zistiť príčinu úmrtia asi 25-ročného dievčaťa, ktoré žilo zhruba pred 2 500 rokmi.

„Príčinou smrti bol primárny nádor v ľavom prsníku a pravé axilárne lymfatické uzliny s metastázami,“ uviedol člen ruského vedeckého tímu Andrej Leťagin pre Siberian Times. „Som si celkom istý diagnózou - malo rakovinu.“

Výskum odhalil ešte jednu kurióznu vec. Princezná si obrovské bolesti zmierňovala marihuanou. Ďalším dosť častým príkladom prirodzenej mumifikácie sú takzvaní ľudia z rašelinísk. Ich pozostatky zachraňuje pred rozkladom kyslá voda, nízke teploty a nedostatok kyslíka. Väčšina týchto múmií pochádza z neskorej železnej doby a ležala na rašeliniskách severnej Európy.

Najslávnejším človekom z rašelinísk je dánsky muž z Tollundu. Po objavení ho dokonca považovali za obeť nedávnej vraždy, v skutočnosti ho obesili pred viac ako 2 400 rokmi.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].