Robin MacDonald: Kontroverzný realitný magnát sa pokúša hrad predať už druhý raz. Paradoxne, pýta zaň o dva milióny viac ako pred štyrmi rokmi.

Luxusný stredoveký hrad je na predaj za 5 miliónov libier. Zn: Väzenie v cene

Aspoň pokiaľ vieme, je pán podnikateľ Vladimír Soták zatiaľ jediným slovenským boháčom, ktorý si doprial vlastný hrad. To sa môže zmeniť.

Stredovekú stavbu z 13. storočia týčiacu sa nad Slovenskou Ľupčou kúpil v roku 2002 za 21 miliónov korún, čo je dnes sotva cena dvoch luxusnejších bytov v centre Bratislavy. Dnes majú slovenskí boháči šancu prekonať ho.

Caverswall Castle: Kedysi sa v ňom preháňal aj malý Darwin, autor evolučnej teórie. Dnes je na predaj - dá sa povedať, že za slušnú cenu.
Caverswall Castle: Kedysi sa v ňom preháňal aj malý Darwin, autor evolučnej teórie. Dnes je na predaj - dá sa povedať, že za slušnú cenu.
Foto: profimedia.sk

V Anglicku je totiž na predaj exkluzívny kúsok. Stredoveký hrad Caverswall Castle bol postavený v 13. storočí na mieste anglosaského panstva neďaleko Stoke- -on-Trent. A ak môžeme veriť The Daily Telegraph, patrí do áčkového zoznamu britských lukratívnych nehnuteľností. Fortieľnu stavbu kúpil v roku 2006 kontroverzný realitný magnát Robin MacDonald (46) za 1,7 milióna libier. Opravil ju za ďalší milión a teraz ju chce predať za päť. Mimochodom, toto je už druhá šanca kúpiť ho, prvý raz bol v ponuke v roku 2014 - a, paradoxne, cena neklesla, ale stúpla o celé dva milióny libier.

Dvanásťtisíc dolárov mesačne

Náklady na údržbu hradu s tromi vežičkami a s rozlohou 6 100 štvorcových metrov vyjdú podľa informácií realitnej kancelárie ročne na 12-tisíc dolárov. To nie je až tak veľa, keď si zoberiete, že treba vykúriť osemnásť spální, deväť salónikov, trinásť kúpeľní, biliardovú sálu, rozľahlú knižnicu a dokonca vlastný žalár. Samozrejme, všetky priestory sú plne zariadené starožitným nábytkom alebo jeho dokonalými replikami. Obzvlášť vzácny je nádherný strop, ktorý pre hrad vytvorili jedni z posledných majiteľov, uznávaní výrobcovia porcelánu Wedgwoodci.

Kuchyňa: Podobne ako kúpeľne je vybavená moderne.
Kuchyňa: Podobne ako kúpeľne je vybavená moderne.
Foto: profimedia.sk

A to všetko obklopuje osemhektárový pozemok s vlastným jazierkom. Budova sa používala nielen na súkromné účely, teda na bývanie rodiny MacDonaldovcov, ale aj na organizovanú zábavu. Majitelia ju prenajímali predovšetkým na účely konania svadieb a okázalých večierkov. Čo bol v konečnom dôsledku problém, keďže úrady im na to nepridelili potrebnú licenciu. Pred troma rokmi si za to vyslúžili poriadny škandál a pokutu 17-tisíc libier. Plus ďalších stotisíc, ktoré mali zaplatiť sklamaným párom, ktoré sa do Caverswallského hradu nahlásili na svadobnú hostinu. Takmer osemdesiat párov odišlo s dlhým nosom a namiesto svadby na hrade im zostali oči pre plač. Z tučnej zálohy, ktorú MacDonaldovi zaplatili, im totiž vrátil iba mizivé percento.

Potterov predok?

Ako sme už spomínali, hrad postavili v 13. storočí. Jeho prvým zaznamenaným majiteľom bol Emuf de Hesing, potom ho získal sir William de Caverswall, po ktorom získal svoje súčasné meno. Sir Wiliam hrad zveľadil a opevnil. Dal vybudovať priekopy, do ktorých priviedol vodu, a dal postaviť tiež veže. Mimochodom, v polovici 19. storočia vtedajší majiteľ sídla sir Percival Radcliffe - žeby predok filmového predstaviteľa Harryho Pottera Daniela Radcliffa? - dal obranné priekopy vyprázdniť a na ich mieste vybudoval úchvatné záhrady.

Salónik: Caverswallský hrad ich má až deväť.
Salónik: Caverswallský hrad ich má až deväť.
Foto: profimedia.sk

V 15. storočí sa Caverswall stal sídlom rodiny Montgomeryovcov, ktorej traja členovia slúžili ako staffordshirskí starostovia. Počas anglickej občianskej vojny ho používala posádka parlamentných síl. V 16. storočí bol hrad značne zničený a rozpadnutý. Našťastie preň ho kúpil miestny obchodník s bavlnou a prvý starosta Staffordu Matthew Cradock. Hrad prebudoval do súčasnej podoby. Zachoval obvodové múry a vnútri chladnú, strohú budovu zmenil na útulné panské sídlo.

Behal tam aj malý Darwin

V ďalších storočiach sa majitelia Caverswallského hradu menili pomerne často. Boli nimi šľachtici aj mníšske rády - sídlo dlho vlastnila slávna dynastia Wedgwoodcov, ktorá dodávala unikátny porcelán na kráľovský dvor, Kataríne Veľkej, Winstonovi Churchilllovi či Franklinovi Rooseweltovi, ale vďačíme jej aj za priekopníka evolučnej teórie Charlesa Darwina, ktorého mama sa za slobodna volala práve Wedgwoodová -, až kým ho v roku 2006 nekúpil Robin MacDonald. No a dnes je hrad opäť na predaj. Nemáte záujem?


  • maca
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní