Verili by ste, že jednoduché zviera môže niekto považovať za morálnu skazu?

Macko bez gatí a vlk s cigaretou: Tieto rozprávky pobúrili dospelých

Animovaní rozprávkoví hrdinovia niekedy dráždia cnostných dospelých. Macko Pú je napoly holý hermafrodit a včielka Maja rasistka.

Museli to byť koncom dvadsiatych rokov minulého storočia krásne časy. Ženy začali nosiť nohavice, fajčili, posedávali po kaviarňach, otvorene sa debatovalo o sexe a vlastne o viacerých tabuizovaných témach. Uvoľnená atmosféra bola kolískou mnohých skvostných umelcov a osobností - a presne do tohto obdobia sa narodil aj Macko Pú.

Jeho autor Alan Alexander Milne, britský spisovateľ a dramatik, ho vytvoril podľa obľúbenej plyšovej hračky svojho syna Christophera. A aj keď mu to možno bolo z intelektuálneho hľadiska trápne, musel sa zmieriť s tým, že Pú sa stal jeho najvydarenejším dielom.

Dnes je Macko Pú najbohatšou rozprávkovou postavou. Aj vďaka tomu, že ho deti bezhranične milujú, zarobí ročne takmer šesť miliónov dolárov. A nielen to. Jeho príbehy zhrnuté do dvoch kníh, prostredníctvom ktorých zástupy rodičov na celom svete nenásilne vychovávajú svoje ratolesti, inšpiroval tiež vznik niekoľkých serióznych publikácií.

Z nich vyčnieva najmä filozofická úvaha Pú a Tao, kde americký spisovateľ Benjamin Hoff vysvetľuje princípy taoizmu práve na príbehoch medveďa a jeho kamarátov. No môže byť lepší dôkaz, že Macko Pú nie je žiadny mamľas?

Niektorým konzervatívnym zástupcom ľudu v poľskom meste Tuszyn to však nestačí. Akýkoľvek pozitívny moment totiž podľa nich nakoniec zabije fakt, že Macko Pú je bez gatí. A navyše, aj bez prirodzenia. A to je dôvod, prečo tomuto hermafroditovi ako potenciálnemu maskotovi detského ihriska vo svojom meste dali nemilosrdnú stopku.

Netvor

„Je napoly holý, to je pre deti neprijateľné. Náš Macko Uško je oblečený od hlavy po päty, on iba od pása nahor,“ zaznelo doslova na nahrávke zo zasadnutia mestskej rady, ktorú potajomky zaznamenal jeden z účastníkov debaty a poskytol ju poľským médiám.

Argument, že Pú „nenosí nohavice, lebo nemá pohlavie“, ktorým bránili mackov outfit niektorí poslanci, radikálna Hanna Jachimska zmietla zo stola. A zaútočila rovno na Milna. „Je to veľmi znepokojivé! Autor mal vyše šesťdesiat, keď odfikol Púovi vajcia britvou, pretože mal problém s jeho identitou!“

Inak, ktovie, ako sa k tejto informácii dopracovala. Milne totiž Macka Pú napísal ako štyridsaťdvaročný a pôvodný ilustrátor knihy Ernest Howard Shepard mal sotva štyridsaťpäť, keď vytvoril jeho nezameniteľnú vizuálnu podobu. Macko Pú, pasovaný na nebezpečnú úchylnú postavičku, sa nakoniec na poľské ihrisko nedostal.

Zato jeho potupa pobavila viacero významných svetových médií vrátane The Independent, Daily Mail, Hollywood Reporter či Vanity Fair. Dotknutí poslanci razom otočili a začali tvrdiť, že to všetko bol iba žart. „Čo si o tom myslím? Pú je medveď s nízkym intelektom, a to isté badať aj u niektorých radných,“ zhodnotil trefne kauzu jeden z obyvateľov Tuszyna.

Pú verzus Uško

Aby sme však boli celkom spravodliví, poľskí poslanci nie sú vo svojej takzvanej morálnosti osamelí. Navyše, v ich prípade možno naozaj išlo len o nešťastný spôsob, ako upozorniť, že je hlúpe robiť maskota z anglického medveďa - nech je aj celosvetovou celebritou -, keď majú Poliaci svojho vlastného, od Púa tak trochu okopírovaného.

Reč je o Mackovi Uškovi, vždy slušne - a úplne - oblečenom a akurátnom, ktorý vznikol koncom päťdesiatych rokov. Najprv ako knižný hrdina, o dvadsať rokov aj ako populárna animovaná postavička.

Extrémista a fašista, ktorý uráža moslimov

No a kde sa teda ešte Pú dostal do nemilosti? Tak napríklad v americkom Kansase knižku zakázali, pretože im vadilo, že v nej zvieratá rozprávajú. A to pritom z tohto štátu pochádza Dorotka, ktorá putovala do krajiny Oz s hovoriacim levom!

Apropo, Dorotka aj s čarodejníkom v šesťdesiatych rokoch pobúrili Chicago - keďže „bezbožná kniha“ postavila do centra silnú ženskú postavu. To Pú údajne na niektorých miestach odkazoval na nacistické myšlienky, chuderu včielku Maju zas obvinili z rasizmu, lebo vyzdvihuje dôležitosť jedného živočíšneho druhu, včiel.

V ruskej Ufe dokonca Macka Pú zaradili medzi extrémistickú literatúru, lebo vraj obsahuje obrázok medveďa so svastikou. V Turecku a na niektorých školách vo Veľkej Británii sa stala kameňom úrazu mackova priateľka Prasiatko.

Knihu vylúčili z oficiálnych školských knižníc po sťažnostiach moslimských rodičov, že prasa je podľa islamu nečisté a pre moslimov je jeho „poľudštenie“ neprijateľné a urážlivé. Mimochodom, rovnaký osud stihol aj Tri prasiatka.

Zlé knihy

Macko Pú a Tri prasiatka však zďaleka nie sú jedinou škodlivou detskou literatúrou. Ako uvádza denník Daily Mail, podobných bizarných zákazov sú vo svete - no predovšetkým v Amerike - desiatky. Najčastejšie prepieraným spisovateľom bol majster fantastických a strašidelných príbehov Roald Dahl.

Tŕňom v oku strážcov mravnosti bol jeho Karlík a továreň na čokoládu - v roku 1988 ho vyradili z fondov coloradskej knižnice, lebo propaguje „úbohú životnú filozofiu“. Knižku Jakub a obria broskyňa zas neodporučili ako školské čítanie, pretože obsahuje slovo riť. Zlý príklad deťom dávali aj hrdinovia fantasy Most do krajiny Terabithia či Špiónka Harriet.

Povzbudzovali ich v neúctivom správaní, a to každá po svojom - kým Harriet vraj deti navádzala, aby „klamali, špehovali, papuľovali a kliali“, na Terabithii bol škodlivý vymyslený paralelný svet. Deti by ho mohli považovať za skutočný, preto radšej obe knihy v rokoch 1983 a 1996 zmizli z políc.

Nemravná Anna

Verili by ste, že ako neslušná bola vyhodnotená aj Alenka v krajine zázrakov? V New Hampshire by ste ju v detských knižniciach hľadali márne - pre údajné odkazy na masturbáciu a sexuálne fantázie, ale tiež propagáciu toxikománie.

Našťastie, takto Alenku videli v roku 1900. Lenže Denník Anny Frankovej, jedna z najosobnejších kníh o živote v čase druhej svetovej vojny, bola vo Virgínii na indexe až do roku 2010! Dôvodom bol, ako píše Daily Mail, „sexuálny obsah a homosexuálne témy“.

Konkrétne? Zodpovedným prekážali Annine opisy toho, ako prechádzala pubertou. Lepšiu reklamu knihe ani nemohli urobiť! Kráľom nezmyselných zákazov je však podľa Daily Mail Kalifornia. Tamojšie školy vyradili v roku 2010 desiate vydanie Merriam-Websterovho slovníka. Obsahovalo totiž definíciu orálneho sexu.

Bez cigarety

Chorobná snaha za každú cenu uchrániť deti od zlého vplyvu môže mať občas nečakané dôsledky. Tak napríklad zlého vlka z populárneho ruského seriálu No, počkaj, zajac! pripravila o typickú cigaretu.

„V Rusku teraz platí prísny protifajčiarsky zákon, takže Vlka s cigaretou na obrazovku nepúšťajú. Preto sme si ju nedovolili dať ani do posledných dielov,“ povedal pre idnes.cz v júni 2012 režisér Alexej Kotenočkin, ktorého otec postavičku v roku 1969 vymyslel a nakrútil aj väčšinu pôvodných príbehov.

Apropo, podľa niektorých informácií zo starých príbehov cigaretu z vlkovej papule vystrihujú. „Sám som to nevidel, ale osobne by som bol za to, aby v nich cigareta zostala,“ dodal Kotenočkin. Súhlasí s ním aj známa moskovská detská psychiatrička Anna Portnovová.

„Nemôžete zakazovať rozprávky a seriály so zápornými hrdinami. Na No, počkaj! som vyrástla, nechápem, prečo by mal byť pre deti škodlivý. Vlk je antihrdina, nikto sa s ním nestotožňuje, je príkladom zlého správania a deti tomu rozumejú.“ A my len dodajme, že namiesto fajčenia Vlk dnes žuje žuvačku. Ktovie, či nikotínovú.

Pokuta za češtinu

Medzi čudné nápady môžeme bez váhania zaradiť aj slovenský zákon o spisovnom jazyku prijatý počas vlády Vladimíra Mečiara. Hoci ho nasledujúce vlády pravidelne kritizovali pre jeho nezmyselnosť, nezrušili ho. No možno by sme naň zabudli, keby sa z času na čas nepripomenul nejakou absurdnou kauzou.

Naposledy sa jej nedobrovoľným aktérom stala verejnoprávna televízia, ktorá musela zaplatiť pokutu 165 eur za to, že v rámci večerníčkov odvysielala českú klasiku Hurvínkův rok. Žiaľ, nie v súlade so zákonom, ktorý okrem iného prikazuje, že programy pre deti do 12 rokov musia byť nadabované do slovenčiny.

Pritom väčšina detských televíznych kanálov vysiela po česky - a slovenské deti ich bez problémov pozerajú. Zaujímavosťou je, že rovnaká rozprávka nahnevala diváka - na ktorého podnet sa začalo správne konanie - už v roku 2006. Vtedy Slovenská televízia obišla iba s pohrozením.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní