Stvorenie Adama: Pravouhlá freska bola dokončená v roku 1511. Niektorým pápežom prekážal Adamov pupok, lekári zase videli v obrázku Boha a anjelov ľudský mozog, v červenom plášti maternicu.

Maliarske esá sa na Sixtínskej kaplnke vybúrili: Michelangelove fresky provokovali inkvizíciu

Fresky zo Sixtínskej kaplnky môžete zblízka skúmať aj vo vlastnej obývačke.

Fantázia umelcov je naozaj bezhraničná! Chceli by ste mať doma jednu z najslávnejších kaplniek na svete? Začnite šetriť. Ak sa poponáhľate, do 30. septembra si môžete za 8 500 eur kúpiť výnimočnú trojzväzkovú publikáciu Sixtínska kaplnka, ktorá vychádza v limitovanom náklade 1 999 výtlačkov na celom svete a 100 kusov sa dostane aj na Slovensko. Potom bude jej cena o 4-tisíc eur vyššia.

Za vznikom tohto výnimočného diela stojí vydavateľstvo Scripta Maneant v spolupráci s Vatikánskym múzeom. Carlo Vannini a Gabriele „Ghigo“ Roli fotografovali na mieste, kde je to zakázané. Popasovali sa s rôznymi úskaliami a ich trojzväzkové veľdielo dokopy váži takmer tridsať kilogramov. Každý zo zväzkov obsahuje 254 farebných fotografií umiestnených na dvoj-, troja dokonca štvorstránkach. K baleniu v ochrannej kazete sú priložené rukavice - aby si majiteľ knihu neznehodnotil odtlačkami.

Talianske vydavateľstvo Scripta Maneant vôbec nepochybuje, že tento knižný luxus sa vypredá v extrémne krátkom čase. Sixtínska kaplnka totiž stále patrí medzi najnavštevovanejšie a najmystickejšie miesta v Európe. Je obrovským lákadlom pre veriacich aj laikov. A teraz môžete mať jej fotografickú repliku doma.

Výnimočná: Publikácia Sixtínska kaplnka je exkluzívne fotografické spracovanie kaplnky v mierke 1:1, reprodukcie diel majú rozmery 43,5 x 61 centimetrov.FOTO: profimedia.sk

Hitler ju nezneuctil

Posvätné miesto v najmenšom štáte sveta je každoročne cieľom miliónov turistov. Nemusíte byť oddaný katolík, aby ste chceli na vlastné oči uvidieť nádheru, ktorú niekoľko desaťročí vytvárali talianski renesanční umelci. Napríklad Hitlerovi, ktorý vždy túžil po návšteve Sixtínskej kaplnky, sa to nikdy nepodarilo. Úradujúci pápeži Pius XI. a Pius XII. sa o to vedeli postarať. Keď prišiel vodca do Ríma za Mussolinim, pápež odcestoval a nakázal zatvoriť kaplnku pre reštaurovanie.

Sixtínska kaplnka po stáročia povzbudzovala ľudskú fantáziu, inšpirovala spisovateľov i vedcov, ktorí vo freskách starých majstrov hľadali skryté odkazy a symboly.

Spisovateľ Philipp Vandenberg vo svojom historicko-politickom trileri Sixtínske sprisahanie zasadil dej práve na toto miesto - pri reštaurovaní Sixtínskej kaplnky sa objavila stopa po prastarom sprisahaní, ktoré vrhne tiene až do prítomnosti.

Aj autor bestsellerov Dan Brown v románe Anjeli a démoni spomína Sixtínsku kaplnku, v ktorej po smrti pápeža - rovnako ako v skutočnosti - zasadá konkláve a kardináli vyberajú nového vodcu pre miliardu katolíkov.

Čítajte viac:

Pravda o Leonardovi da Vinci: Diela Dana Browna sú nezmysly

Namaľoval mozog?

Fresky v kaplnke, ktorú vybudovali v rokoch 1477 až 1483 na príkaz pápeža Sixta VI. - podľa neho je aj pomenovaná -, boli podnetom na vznik rôznych vedeckých hypotéz. Najprv americký študent medicíny Frank Meshberger prišiel s teóriou, že na freske Stvorenie Adama je zachytený ľudský mozog. A naozaj - stačí sa lepšie prizrieť a časť, kde je vyobrazený Boh s anjelmi, nápadne pripomína ľudský orgán. Náhoda či zámer?

V roku 2010 americký neurochirurg Rafael Tamargo z Univerzity Johna Hopkinsa tvrdil, že v podivne tvarovanom krku Stvoriteľa na freske s názvom Oddelenie svetla od temnoty jednoznačne nájdeme časť mozgu. Brazílski vedci Gilson Barreto a Marcelo de Oliveira videli na strope dokonca viac orgánov - okrem mozgu srdce, aortu, maternicu, priedušky či ľudské pľúca.

Stvorenie Adama: Pravouhlá freska bola dokončená v roku 1511. Niektorým pápežom prekážal Adamov pupok, lekári zase videli v obrázku Boha a anjelov ľudský mozog, v červenom plášti maternicu.
Stvorenie Adama: Pravouhlá freska bola dokončená v roku 1511. Niektorým pápežom prekážal Adamov pupok, lekári zase videli v obrázku Boha a anjelov ľudský mozog, v červenom plášti maternicu.
profimedia.sk

Stvorenie Adama: Pravouhlá freska bola dokončená v roku 1511. Niektorým pápežom prekážal Adamov pupok, lekári zasa videli v obrázku Boha a anjelov ľudský mozog, v červenom plášti maternicu.FOTO: profimedia.sk

Nuž, teórie vedcov, že Michelangelo do svojich fresiek schválne zakomponoval časti ľudského tela, sa síce nepotvrdili, jedno je však isté - maliara ľudské telo vždy fascinovalo. Ako sedemnásťročný si vyskúšal prvú pitvu a mŕtvoly s obľubou skúmal ešte niekoľko rokov.

V každom prípade sú nástenné maľby zo Sixtínskej kaplnky skvostom renesancie. Na výzdobe sa okrem Michelangela podieľali maliarske esá tej doby - Botticelli, Perugino, Pinturicchio, Rosselli. Vopred načrtnuté scény zo Starého i z Nového zákona predtým podrobne skúmala komisia menovaná pápežom.

Škandalózny Michelangelo

Kým pápež Július II. povolal do Vatikánu Michelangela, zdobila strop Sixtínskej kaplnky hviezdna obloha. Známy sochár čelil veľkej výzve a zvládol ju bravúrne. Hoci sa našli aj neprajníci.

So stropom finišoval v roku 1512. Vyvrcholením interiérovej maľby je Michelangelova freska Posledný súd na čelnej stene, na ktorej robil päť rokov a dokončil ju v roku 1541. Spočiatku toto veľkolepé dielo vyvolávalo nevôľu - autor totiž bez zábran znázornil telá tak, ako ich Pánboh stvoril. „Kto by sa odvážil tvrdiť, že v Chráme svätého Petra, hlavy apoštolov, v Ríme, kde sa zhromažďuje celý svet, a v kaplnke samotného pápeža je slobodné, aby človek videl zobrazené také množstvo nahých tiel, ktoré nemravne vystavujú svoje predky i zadky,“ napísal maliar a teoretik umenia Lodovico Dolce v roku 1557.

Posledný súd: Kritici okrem iného Michelangelovi vyčítali nahé telá.FOTO: profimedia.sk

Michelangelo takmer padol do rúk inkvizície, keďže viacero obrazov a sôch zhotovil s „provokačnou“ nahotou. O pár rokov, po Tridentskom koncile, ktorý zakázal zobrazovanie nahoty v náboženskom umení, Daniele da Volterra musel na Michelangelovej freske prekryť pohlavné orgány rúškom.

Aj ďalšia slávna Michelangelova freska vyvolala polemiku. Na stropnej maľbe Stvorenie Adama namaľoval prvému človeku pupok. Načo mu bol, keď nevzišiel z lona matky? - pýtali sa kritici.

Unikát do zbierky

Kaplnka už podstúpila viacero rekonštrukcií, doteraz posledná a najväčšia na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia trvala štrnásť rokov. Nákladné úpravy, počas ktorých odstránili nánosy lepidla nanesené na fresky v minulosti v snahe zabrániť zvetrávaniu, financovala japonská televízia NTV, ktorá nadlho jediná mala povolenie fotiť a nakrúcať vnútri.

A potom prišiel Carlo Vannini a Gabriele Roli, vďaka ktorým môžu nadšenci a zberatelia skúmať obrazy zo Sixtínskej kaplnky trebárs vo vlastnej obývačke. Autori výnimočnej publikácie, ktorá sa dá kúpiť jedine cez www.luxusnakniznica.sk, si naozaj dali záležať.

Balansovali na jedenásťmetrovom lešení v tvare veže či pracovali s fotoaparátom umiestneným na sedemmetrovej trojnožke, aby ich výsledok bol čo najdokonalejší. Na zachytenie malieb do najjemnejších detailov použili špeciálne prístroje s obrovským rozlíšením. Výzdobu centimeter po centimetri skenovali „fotoroboty“. Úvodný text a sprievodné vysvetlivky k snímkam napísal súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí profesor Antonio Paolucci.

K trom unikátnym knihám, ktoré k nám v slovenskom jazyku prináša vydavateľstvo Ikar, dostanú Slováci exkluzívny dar - súkromnú skupinovú prehliadku Sixtínskej kaplnky mimo otváracích hodín s odborným výkladom zástupcu Vatikánskeho múzea. A to stále nie je všetko. Kúpou trojzväzkovej publikácie do 15. septembra 2016 získava zákazník ešte jeden unikát - možnosť zápisu do celosvetového zoznamu majiteľov knižného diela Sixtínska kaplnka. Menný zoznam bude vygravírovaný na posledných stranách tretieho zväzku.

Vianočné tipy na darček