Atilov vŕšok nad Jordánom

Martinské záhady: Neďaleko od Atilovho vŕšku vyrastá ďalší kopec, ktorý raz dá archeológom zabrať

Atila, najmocnejší kráľ hunskej ríše, údajne odpočíva pri martinskom panelákovom sídlisku Košúty.

Kráľ hunskej ríše v meste, ktoré sa hrdo hlási tým naslovenskejším, milý paradox. A to hneď pri riečke menom Jordán, pod vŕškom, ktorý nedá ľuďom s bujnou fantáziou spávať. Je vysoký osemnásť metrov, dvesto metrov dlhý a osemdesiat metrov široký a na prvý pohľad - čudný. Kde nič tu nič, všade okolo rovina a zrazu kopec s pravidelnými tvarmi. Realisti vravia, že ho vytvoril Jordán, iní spomínajú, že to Atilovi spolubojovníci nanosili zem v čiapkach z okolia a navŕšili kopec, pod ktorým spočíva telo ich vodcu.

Atilov vŕšok
Atilov vŕšok
Foto: Július Dubravay

V minulosti tu už mnohí dobrodruhovia kopali, hĺbili šachty, len aby sa dostali k hrobu hunskeho bojovníka. Nenašli nič. Okrem pár kostier, pretože cintorín na vrchu kopca naozaj bol, ale legenda dodáva, že tu pochovávali - chudobných, čo nemali príbuzných.

Záhada pre budúcnosť
Záhada pre budúcnosť
Foto: Július Dubravay

Istý rakúsky vedec vraj napočítal až štyritisíc rôznych miest, kde by mohlo byť uložené Atilovo telo. Či je medzi nimi aj Hrádok, lebo tak sa Atilov vŕšok v Martine oficiálne nazýva, nevieme. Zato však vieme, že už teraz vyrastá v Martine iný kopec pravidelných tvarov, ktorý sa na Atilov vŕšok dosť podobá.

Kde nič tu nič, rovina a zrazu - kopec! Skaly vyvezené z tunela Višňové, čo má spojiť Žilinu s Martinom, ale jeho dokončenie je stále v nedohľadne. Teraz ešte vie každý, čo je to za kopec, ale - čo o takých päťsto rokov? Pripravili sme rébus pre našich potomkov! Dúfajme len, že dovtedy sa podarí dokončiť aspoň ten autostrádny tunel.


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní