Máta vás nezáujem o sex? Skúste si s ním poradiť takto

Za zníženým záujmom o posteľnú gymnastiku treba hľadať stres, pracovné vyčerpanie i komplexy.

Nabudúce. Dnes som unavená, bolí ma hlava. Na prvý pohľad to znie ako klišé, avšak notoricky známa výhovorka na bolesť hlavy, hoci i fantómovú, je osvedčeným „nie“ manželskému sexu.

Ostrieľaná fráza sa hodí najmä v situácii, keď na odmietnutie posteľnej gymnastiky neexistuje žiaden „objektívny“ dôvod okrem toho, že partnerke sa jednoducho nechce.

Svoje o tom vedia muži žijúci v dlhodobých vzťahoch, kde už dávno opadlo počiatočné vzrušenie, sex je rutina a dvojica nepátra po niečom novom, prekvapujúcom.

Keď vášne opadnú

„Na začiatku vzťahu sme sa milovali každý deň, ani jeden z nás s tým nemal problém. Po desiatich rokoch spolužitia ma už sex takmer vôbec neberie,“ priznáva štyridsaťjedenročná Oľga.

S manželom sú dobrí priatelia, nie však milenci. Oľga vníma znížený záujem o sex ako hrozbu, ktorá napriek vzájomnej osobnostnej súhre neprispieva k pohode vo vzťahu. Sympatická manažérka nedokáže pochopiť, že hoci ju milovanie s manželom takmer vždy uspokojí, čoraz častejšie zápasí s apatiou a nechuťou.

„Hneď rozpozná, že to robím len kvôli nemu. V ostatných veciach si rozumieme, trávime spolu veľa času, preto sa nechcem jedného dňa zobudiť a zistiť, že len pre moju ‚lenivosť‘ odišiel za inou,“ dodáva.

Tridsaťsedemročná Martina je ďalšou z mnohých žien, ktoré zápasia s poklesom záujmu o posteľné radovánky. „Bojím sa, že ma muž opustí pre sex. On by sa miloval každý deň, mne to takmer vôbec nechýba.

Pod jednou strechou bývame osem rokov a všetko fungovalo, kým som nestratila chuť. Radšej by som spala, ako sa milovala. Keď sa ma začne dotýkať, dráždiť ma, vtedy tá chuť príde, ale kým sa ma nedotkne, tak sex nepotrebujem,“ hovorí Martina. Pokles záujmu o sex pripisuje únave.

Tridsaťosemročný Martin pozná tento problém z opačnej strany: „Moja priateľka je na tom podobne. Nech robím, čo robím, nezosúladíme sa. Jej to stačí raz za týždeň alebo dva, čo je pre mňa naozaj málo. Nasilu ju však do toho tlačiť nechcem,“ približuje.

Apetít mužov a žien

Frekvenciou pohlavného styku vo vzťahoch a spokojnosťou párov s intímnym životom sa každoročne zaoberajú stovky národných i nadnárodných prieskumov. Väčšina z nich sa zhoduje v jednom - nespokojnosť v sexuálnej oblasti vykazujú skôr muži ako ženy, pričom často skloňovaný problém je práve nedostatočná frekvencia stykov.

Z prieskumu Massachusetts Male Aging Study, do ktorého sa zapojilo viac ako päťdesiattisíc ľudí na svete, vyplynulo, že priemerný jedinec má pohlavný styk približne stokrát ročne. Najakčnejší sú ľudia vo veku od tridsaťpäť do štyridsaťštyri rokov.

Pri porovnaní pohlaví však vedci zistili, že ženy vykázali nižšiu sexuálnu aktivitu ako muži - priemerne sa milujú sedemdesiatdeväťkrát za rok.

Rozdiely medzi pohlaviami

Mužom vo všeobecnosti bránia v milovaní najmä problémy s erekciou. Pri nežnejšom pohlaví je tých komplikácií viacero. Podľa sondy približne päť percent žien necíti žiadne sexuálne vzrušenie a jedenásť percent nikdy v živote nedosiahlo orgazmus.

Necelá pätina opýtaných pritom uviedla, že netrpí žiadnou sexuálnou poruchou ani odchýlkou, ako je napríklad znížená citlivosť na intímnych miestach, neschopnosť dosiahnuť orgazmus alebo bolesť pri pohlavnom styku. Väčšina z nás sa ostýcha vyhľadať odbornú pomoc. Radšej sa zmieri s nevyhovujúcou realitou, ako by problém riešila so špecialistom.

A platí to i pre nechuť na sex, s ktorou sa zmierime ako s nemenným faktom v nádeji, že sa to časom vyrieši samo. Opak však býva pravda a ignorovanie problému môže viesť až k rozpadu vzťahu.

Čo môže za znížený záujem

Sexuologička Oľga Jamborová hovorí, že nechuť na sex môže mať rôzne príčiny. „Vo všeobecnosti je to otázka temperamentu, hoci častou príčinou bývajú skryté partnerské problémy, pocit, že na všetko, vrátane domácich prác a starostlivosti o deti, je žena sama.“ Na sile ženského libida a prežívaní slasti sa však podieľajú aj ďalšie faktory.

„Niekedy je to len nízke sebavedomie, pocit, že stratili svoju pôvodnú telesnú atraktivitu, napríklad pribrali po pôrode. Ide o komplex možných príčin, od telesných až po psychiatrické a partnerské,“ vymenúva niektoré z možností.

Odborníčka zdôrazňuje, že ku každému jedincovi treba pristupovať individuálne. Ženám radí, aby sa nebáli predsudkov ani odmietnutia a partnerovi otvorene povedali o svojich pocitoch a potrebách. „Častým spoločným menovateľom týchto porúch je práve nedostatočná komunikácia o intimite,“ upozorňuje sexuologička.

Stres a únava

Základným predpokladom úspešného riešenia problému je podľa Oľgy Jamborovej identifikácia faktorov, ktoré viedli k strate apetítu. „Treba sa zamerať na to, či má dotyčná zmeniť postoj k vlastnému telu, ktoré sa vekom zmenilo. V praxi to znamená zmeniť životosprávu, pridať pohyb, hlavne spoločné aktivity s partnerom.

Vhodný je napríklad tanec, kde sa spájajú prvky temperamentu a vzájomná iskra. Výsledkom je lepšia telesná kondícia a vyššie sebavedomie, zároveň sa prekrvujú panvové partie.

Niekedy stačí trochu oživiť pamäť na začiatky vzťahu, keď všetko klapalo. Inokedy zmeniť a osviežiť praktiky v sexe, ktorý začína byť nudný. Pomáha čokoľvek, len o tom treba hovoriť,“ naznačuje možné riešenia.

Ak si partneri nedokážu poradiť sami, Oľga Jamborová odporúča návštevu odborníka. „Niekedy sa stačí poradiť, inokedy treba absolvovať psychoterapiu, respektíve párovú psychoterapiu. V niektorých prípadoch musíme nasadiť lieky. Všetko je prísne individuálne.“

Sexuologička pripomína, že znížený záujem o sex môže súvisieť so stresom v zamestnaní, rodine alebo s nerovnosťou vo vzťahu. Vtedy sa problémy oboch partnerov prenášajú aj do postele.

„Vždy hovorím, že kvalita vzťahu sa odráža v jeho intimite. Ak majú partneri k sebe blízko pri riešení akýchkoľvek ťažkostí a radostí, spájajú ich spoločné záujmy, obvykle to iskrí aj v posteli. Všetko je o vzájomnom porozumení a dôvere,“ uzatvára Oľga Jamborová.

Vianočné tipy na darček