Máte paranormálne schopnosti? Môže z vás byť boháč

Slováci, ktorí si myslia, že majú nadprirodzené schopnosti, môžu získať mastnú odmenu. Najprv ich však musia dokázať českým skeptikom.

Českí skeptici ponúkajú viac ako 122-tisíc eur tomu, kto ich presvedčí, že má paranormálne schopnosti. Teda také, ktoré sú podľa súčasných vedeckých poznatkov nemožné. Na vyplatenie rekordnej sumy stačí „maličkosť“ - obstáť vo verejnom experimente nazvanom Paranormálna výzva.

Český klub skeptikov Sisyfos totiž zvýšil odmenu za jasný dôkaz paranormálnych schopností zhruba o dve tretiny na súčasných 3 333 333 korún, v prepočte podľa aktuálneho kurzu spomínaných 122-tisíc eur.

Obchodníci s ilúziami

Českí skeptici majú jasný cieľ - upozorniť verejnosť na podvodníkov, ktorí predávajú nezmyselné ilúzie a nefungujúce výrobky. Jednou z ciest je Paranormálna výzva adresovaná každému, kto je presvedčený o tom, že je obdarený paranormálnymi schopnosťami. V prípade, že uspeje, môže získať pekný balík peňazí.

Organizátori experimentu na základe predchádzajúcich skúseností zrejme nepochybujú o výsledku, keďže sumu bez obáv zvýšili. Základom testovania je kontrolovaný dvojito zaslepený experiment. Každý uchádzač o finančnú odmenu musí opísať fenomén, ktorý je pripravený demonštrovať, a navrhnúť jednoducho uskutočniteľný experiment.

Organizačný výbor upraví predložený návrh podľa zásad vedeckých metód. Presný opis experimentu potom pred samotným testovaním schvália obe strany, teda uchádzač aj organizačný výbor Paranormálnej výzvy.

Uchádzač sa musí zaviazať, že pri absolvovaní testu nebude žiadnym spôsobom podvádzať, nebude používať nijaké kúzelnícke triky ani nepovolené prístroje. Ak ho odhalia, Sisyfos má právo vyradiť ho zo súťaže a jeho podvod zverejniť, a to aj pri spätnom zistení. Samozrejmé je natáčanie experimentu pre prípadné neskoršie vyhodnotenie a kontrolu.

Pravidlá Paranormálnej výzvy sú verejne známe. V prvom kole je stanovená hranica úspechu 1 : 1 000. Tomu, kto ju prekoná, vyplatí klub českých skeptikov náklady na experiment a postupuje do druhého kola. V ňom je kritérium úspechu nastavené na 1 : 10 000. Ak uchádzač prejde i druhým kolom, vyplatia mu sľúbenú odmenu.

Ako bonus dostane i potrebné odporúčania, aby sa mohol zúčastniť na The Million Dollar Paranormal Challenge Jamesa Randiho v USA a získať milión dolárov, približne 902-tisíc eur.

Zámery členov nadácie Jamesa Randiho, ktorý pred časom odišiel do dôchodku, sú rovnaké ako v prípade českých skeptikov - odhaliť šarlatánov zarábajúcich na dôverčivosti ľudí.

Nadácia pred časom oznámila, že nebude prijímať žiadosti priamo od ľudí, ktorí sú presvedčení, že disponujú nadprirodzenou mocou. Prípadné odporúčanie českých skeptikov je tak jedinou vstupenkou, ktorá prípadným záujemcom umožní uchádzať sa o mastnú odmenu.

Čítajte viac:

Veštkyniam veria aj biznismeni. Pozor na podvodníčky!

Aj pre Slovákov

Na účasť v českej výzve však žiadne odporúčania netreba. Dokonca sa môžu prihlásiť i záujemcovia zo Slovenska. „Áno, môžem potvrdiť, že v Prahe budeme testovať aj medzinárodných uchádzačov,“ potvrdil organizátor experimentu Jakub Kroulík.

Peniaze určené adeptom, ktorí obstoja v Paranormálnej výzve, získal spolok Sisyfos od neznámeho donora. Presnejšie, jeho meno nateraz tají. V minulom roku však nadáciu podporil napríklad miliardár a filantrop Václav Dejčmar, a to sumou milión korún, takmer 37-tisíc eur.

Nápad s testom paranormálnych schopností, respektíve takých schopností, ktoré sú podľa súčasných vedeckých poznatkov nemožné, nie je originálny nápad českých skeptikov.

Výzva spolku Sisyfos nadväzuje na ukončenú európsku skeptickú miliónovú cenu, ktorú organizátori vyhlásili už v roku 2013. Počas jedného roka prebehli na území Európy testy rôznych schopností z oblastí, ako je jasnovidectvo, telepatia, telekinéza i prútikárstvo. Nik z účastníkov však v testoch neuspel, respektíve nedosiahol presvedčivý výsledok.

Čítajte viac:

Erika Vincoureková: Mečiar ju na kávu nepozval, tak sa stala šamankou

Hra s dôverčivosťou ľudí

„V Českej republike v rámci Paranormálnej výzvy došlo zatiaľ k piatim experimentom s rôznymi uchádzačmi. Žiaden z nich neprešiel úspešne ani prvým kolom,“ poznamenal Jakub Kroulík.

Z testovaných záujemcov o finančnú odmenu možno spomenúť napríklad televízneho liečiteľa Stanleyho Bradleyho. Ten tvrdil, že neomylne dokáže detegovať živé organizmy.

Organizátori preto do tridsiatich škatúľ náhodne rozmiestnili živé kvety a kamene. Bradley do škatúľ nevidel, správny obsah určil v devätnástich prípadoch. Podľa organizátorov testu šlo o štatisticky rovnaké množstvo, aké náhodne stanoví človek bez paranormálnych schopností.

Koľko ľudí s nadprirodzenými schopnosťami priláka prísľub vyššej finančnej odmeny od českých skeptikov, zatiaľ nie je isté. Tá česká je však tretia najvyššia na svete. Údajní majitelia nadprirodzených schopností môžu v prípade potvrdenia svojich daností získať viac už iba v Číne od skeptika a kritika pseudovedy Sima Nana, ktorý ponúka milión čínskych juanov, takmer 144-tisíc eur.

Najvyššiu sumu - spomínaných milión dolárov, zhruba 902-tisíc eur - môže dostať ten, kto presvedčí amerických skeptikov z nadácie Jamesa Randiho.

Čo je Sisyfos

Český klub skeptikov Sisyfos je súčasťou svetového skeptického hnutia, ktoré vzniklo v roku 1976 v USA z iniciatívy desiatok vedcov a filozofov. Dôvodom vzniku bol vzostup iracionality v spoločnosti.

Za zrodom českého Sisyfa v roku 1995 bolo niekoľko „racionálne mysliacich osôb“, dnes má takmer štyristo členov. Hlavným zámerom je šíriť a obhajovať poznatky súčasnej vedy i vedecká analýza sporných a takzvaných nadprirodzených javov a názorov.

Súčasťou aktivít spolku je poskytovanie informácií a ochrana pred šírením pseudovedeckých, paranormálnych názorov a neoverených alebo zavádzajúcich postupov a prístrojov. (Zdroj: Český klub skeptikov Sisyfos)

Vianočné tipy na darček