Máte zlomené srdce? Pomôže vám jednoduchý tréning

Trápi vás zlomené srdce? Skúste jednoduchý tréning mozgu.

Jeto, akoby sa zatiahol vesmír. Všetko náhle stratí zmysel, svet okolo vás zošedivie, nič vás nebaví, nechutí vám jesť, nevládzete žiť. Nechcete. Na hrudi cítite tlak, v hlave depresiu, v duši nekonečný smútok, hnev a máte pocit zrady. Najdôležitejšia osoba vášho života zmizla a vy ste zostali sami. S miliónom nezodpovedaných otázok a so zlomeným srdcom.

Zdá sa, že prichádzate o rozum, stokrát denne kontrolujete, či nezavolala, špehujete ju, vypisujete srdcervúce esemesky, chvíľami šaliete zlosťou alebo ležíte na posteli a hodiny bezmyšlienkovite hľadíte do stropu, akoby sa tam náhle mohla objaviť ona... Znie to už ako folklór, večný scenár nenaplnenej lásky, bolesti z rozchodu, ktorá časom odznie. Alebo aj nie. Tímy špecialistov na dušu z celého sveta totiž tvrdia, že zlomené srdce nie je výmysel romantických spisovateľov, ale reálna diagnóza, ktorá niekedy môže zabíjať.

Ako infarkt

To však dávno nie je novinka. Syndróm zlomeného srdca už v deväťdesiatych rokoch opísali japonskí vedci a dostal aj odborný názov Takocubova kardiomyopatia - dočasný stav veľmi podobný infarktu. Neskoršie klinické štúdie potvrdili, že prejavy syndrómu sú síce krátkodobé, ale pacientom dajú riadne zabrať. Bez rýchlej liečby môže dôjsť k trvalému poškodeniu srdcového svalu i k smrti. Tak to aspoň tvrdí doktorka Dana Dawsonová na základe výskumov na univerzite v škótskom Aberdeene. „Mysleli sme si, že ľudia, ktorí trpeli Takocubovou kardiomyopatiou, sa časom úplne zotavia aj bez lekárskej pomoci. Teraz sme však dokázali, že táto choroba má oveľa vážnejšie účinky, ktoré môžu trvalo poškodiť srdce,“ citoval minulý mesiac Dawsonovú britský The Times. Ako pokračuje, nedávne štúdie ukázali, že syndróm zlomeného srdca vôbec nie je zriedkavý.

Len vo Veľkej Británii každoročne postihne až tri tisícky ľudí. Z toho je väčšina žien. Až u polovice z nich zaznamenali lekári vážne komplikácie, päť percent zomrelo. Výsledky ďalšieho výskumu publikovaného v Journal of the American Society of Echocardiography tiež pôsobia hrozivo. U niektorých sledovaných pacientov, ktorí podstúpili ultrazvukové vyšetrenia a magnetickú rezonanciu, zistili, že choroba trvalo ovplyvnila pohyb svalov zabezpečujúcich pumpovanie krvi do srdca a jeho zjazvenie. Liečba v týchto prípadoch môže byť náročná alebo aj neúčinná. Našťastie, väčšina postihnutých sa obvykle uzdraví najneskôr do niekoľkých mesiacov.

Extrémne emócie

Hrozba trvalých následkov či smrti však nie je jediným problémom, ktorý nám zlomené srdce môže spôsobiť. Oveľa častejšie bývajú extrémne emocionálne prejavy ohrdnutých partnerov. Zvlášť po náhlom a ťažkom rozchode. V týchto psychicky vypätých situáciách sa správame impulzívne, nerozvážne. Pred niekoľkými rokmi vedci z Rutgersovej univerzity v americkom Newarku zhrnuli prejavy opustených partnerov.

Podľa nich môžu stráviť celé mesiace zápasiac s emóciami, pretože ich mozog stále očakáva istú formu „odmeny za lásku“ a tej sa mu nedostáva. Títo ľudia sú schopní plakať celé hodiny, prosia svojich ex o zmierenie,navštevujú ich v domove, na pracovisku, aby prezentovali svoju zamilovanosť či hnev. Ťažko ich za to odsudzovať, pretože neraz za toto bláznenie nie sú celkom zodpovední. Semir Zeki, profesor neurológie na Londýnskej univerzite, to vysvetľuje fyziologickou zmenou stavu mysle. Ako sa to prejavuje? „Ak zamilovaný človek uvidí vo svojej blízkosti milovanú osobu, dokonca niekedy stačí pohľad na jej fotografiu, konkrétne oblasti mozgu sa stávajú aktívnymi, ale veľká časť prestane vykazovať činnosť. Je to práve tá, ktorá je zodpovedná za zdravý úsudok.“ Akoby zamilovaní stratili schopnosť myslieť kriticky, zabudli na strach či opatrnosť. Profesor je presvedčený, že blokádu spôsobuje prirodzená nutnosť reprodukcie, ktorú máme zakódovanú. Tvrdí, že ak spomínaná časť mozgu prestane pracovať, aj najnepravdepodobnejšia dvojica ľudí sa dokáže dať dokopy a prežiť spolu vášnivé obdobie. Preto po rozchode treba získať odstup, čas na to, aby sme sa z náhleho stresu dokázali zotaviť.

Cvičte svoj mozog

Ako sa však vyhnúť veľkému smútku, stalkingu a neustálemu boju o svojich bývalých? Jednu z možností ponúka profesorka klinickej neuropsychológie Barbara Sahakianová z Cambridgeskej univerzity. Tá na základe výsledkov svojej práce napísala knihu Sex, lži a vyšetrenia mozgu. Tvrdí, že účinnou cestou, ako sa vymotať zo závislosti od svojej nenaplnenej lásky, môže byť tréning mozgu. Je síce určený predovšetkým pre pacientov s obsedantno- kompulzívnou poruchou, ale dokáže vraj pomôcť aj ľuďom so zlomeným srdcom.

V oboch prípadoch totiž ide o eliminovanie nutkavej potreby konať niečo iracionálne. Tréning pôsobí na pohľad banálne. Jednoducho sedíte za počítačom, hľadíte na obrazovku a stláčate tlačidlo vždy, keď sa objaví šípka smerujúca naľavo alebo napravo. Keď však zaznie bzučiak, tlačidlo už stlačiť nesmiete. Tento jednoduchý trik by mal pacientov naučiť vytrhnúť sa z cyklu impulzívneho správania, posilniť sebakontrolu a rozptýliť fixovanie na vec, činnosť či osobu. „Je to, akoby ste cvičili svoje svalstvo vo fitnescentre,“ vysvetľuje špecialistka. Samozrejme, rovnako ako v posilňovni, ani pri mozgovom tréningu nemožno očakávať zázraky na počkanie. Podľa jej odhadov by mali pacienti pri stláčaní tlačidiel stráviť mesačne aspoň osem hodín. Zároveň však dodáva, že ľudia so zlomeným srdcom musia zmeniť zabehnuté zvyky, prostredie, neutápať sa v depresiách.

Najlepšie je zobrať sa s priateľmi na dovolenku alebo aspoň stráviť s nimi niekoľko nocí v meste. Nemusí to byť nutne divoký flám. „Najhoršie je zostať po rozchode sám doma a spomínať na šťastné chvíle, ktoré so svojimi bývalými zažili,“ uzatvára Sahakianová pre britský Daily Mail. „Zo psychologických štúdií a skúmania mozgu totiž vieme, že nie je jednoduché naplno sa zamerať na niekoľko podnetov naraz.“ Práve cvičenie, príjemné aktivity alebo posedenie s kamarátmi prehnane smútiacich ľudí v najkritickejšom období rozptýlia a odpútajú od myšlienok na stratených partnerov.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].