Tomokazu Harimoto: Japonský supertalent vraj neznáša prehry.

Materská škola? Športové súťaže dospelých čoraz častejšie ovládajú deti

Tínedžeri v športe stále dokážu prekvapovať, našu stolnotenisovú jednotku poslal z majstrovstiev sveta domov trinásťročný Japonec.

Dodnešného dňa si juhoafrický rodák s americkým pasom Kevin Curran ani jediný raz nepozrel tenisové finále z Wimbledonu 1985. V ňom doprial 17-ročnému nemeckému tínedžerovi Borisovi Beckerovi prvý grandslamový titul. Kým Becker vyhral grandslamový turnaj ešte päť ráz, Curran nikdy. Hoci ešte jeden pokus mal. „Videl som len pár úderov. Keď ma poprosili, aby som si naň zaspomínal do Beckerovej knihy,“ priznal po rokoch Curran.

Zato Becker si ono finále pripomína rád. „Najmä pre tie pohľady ľudí. Pozerali na mňa, akoby som spadol z Marsu. Všetci si mysleli, že také chlapčisko predsa nemôže vyhrať.“ Bola to vtedy prvotriedna senzácia, no úspešní tínedžeri nie sú v dnešnom športe až takí výnimoční. Náš stolný tenista Ľubomír Pištej by o tom mohol rozprávať. Na júnových majstrovstvách sveta v stolnom tenise jednotlivcov v nemeckom Düsseldorfe po životných výkonoch sa predral až do osemfinále, no tam ho zastavil 13-ročný Japonec Tomokazu Harimoto.

Futbalový mišmaš: Keď neexistuje krajina, neexistuje ani národný tím. Naozaj?

Tomokazu Harimoto: Japonský supertalent vraj neznáša prehry.
Tomokazu Harimoto: Japonský supertalent vraj neznáša prehry.
profimedia.sk

Talent tisícročia?

„Hovoria o ňom ako o talente tisícročia. To si nemyslím, no hral skutočne dobre,“ chválil ho 33-ročný prešovský rodák Pištej. „Videl som ho, keď mal jedenásť, a už vtedy mal dobré výsledky. Pred rokom síce ešte nemal herný systém, búchal to halabala, no teraz si ho už osvojil a hneď to bolo vidieť,“ pokračoval slovenský hráč.

Harimoto v Düsseldorfe sfúkol na úvod aj svetovú päťku, krajana Mizutaniho, rovnako ako Pišteja 4 : 1 na sety. Do semifinále ho síce nepustil Číňan Su, no aj tak sú jeho výkony vzhľadom na vek nevídané.

„Ak má skutočne trinásť. Počul som aj hlasy, že fyziologicky vyzerá na šestnásť, ale do takýchto špekulácií sa radšej nebudem púšťať. V našom športe platí, že aj v trinástich môžete byť kompletným hráčom. Takíto tínedžeri sú však výnimka. Stolný tenis je skôr šport, kde sa dokážu presadzovať aj hráči okolo 40-45 rokov. To býva častejšie,“ zamyslel sa Pištej, v súčasnosti náš najlepší reprezentant. Sám hráva od štyroch rokov a dúfa, že pri stole ešte dlho vydrží. „Už síce netrénujem päť hodín ako zamladi, musím sa šetriť, no 2,5 hodiny denne tomu dám,“ prezradil nám.

Ľubomír Pištej: Slovák na majstrovstvách sveta v Düsseldorfe dosiahol životný úspech. V osemfinále mu však vystavil stopku 13-ročný Japonec.
Ľubomír Pištej: Slovák na majstrovstvách sveta v Düsseldorfe dosiahol životný úspech. V osemfinále mu však vystavil stopku 13-ročný Japonec.
profimedia.sk

Vek nerozhoduje

Japonský mladíček má na to vlastný názor. „V stolnom tenise vek nehrá žiadnu rolu. Nesnažím sa o nič iné, len v každom zápase vyhrať,“ cituje ho oficiálna stránka Medzinárodnej stolnotenisovej federácie. Tá riadi šport, ktorý ako jeden z mála nemá určený vekový limit pre štart v seniorskej kategórii. „Ak by to bolo možné, aj jednoročné dieťa by teoreticky mohlo súťažiť,“ smeje sa Pištej.

Tak či onak, dátum narodenia pri Harimotovom mene (27. jún 2003) vyzerá naozaj neuveriteľne. Už ako prvák na základnej škole sa kvalifikoval na japonské majstrovstvá a dominoval niekoľkým kategóriám. Otec Ťu bol členom mládežníckej reprezentácie Číny, mama Ling hrala dokonca v seniorskom tíme. Obaja sa neskôr usadili v japonskom Sendaji, kde začali robiť trénerov.

Tomokazu chytil raketu do rúk už ako dvojročný. Ešte nemal štyri, keď na oblastnom turnaji do 8 rokov skončil štvrtý. Keď neskôr kategóriu do 8 rokov vyhral, už vedel, že toto bude jeho šport. „Rozhodol som sa sústrediť len a len na stolný tenis,“ priznal ako 12-ročný pre server butterflyonline.com tesne po tom, čo na turnaji v Poľsku ako 12-ročný hladko postúpil do druhého kola. „Snívam svoj veľký sen. Vyhrať olympiádu a vyhrať ju doma v Tokiu v roku 2020,“ prezrádza dospelácky japonský tínedžer.

V Tokiu žije, je členom tímu, ktorý pomáha v príprave na olympiádu domácim talentom. A v čom je tajomstvo jeho úspechov? „Neznášam prehry, takže ak sa im chcem vyhnúť, musím sa koncentrovať do poslednej loptičky. A občas to vyjde,“ vraví mladíček, ktorý vo voľnom čase lúska komiksy o Barbarovi Connanovi.

Mimochodom, jeho krajanka Mima Itová mala jedenásť, keď na profesionálnom turnaji zdolala 50. hráčku sveta. Číňan Ma Long sedemnásť, keď si na MS družstiev v Brémach vybojoval prvý raz titul majstra sveta.

Zázračné dieťa: Japonka Mima Itová ako jedenásťročná porazila svetovú päťdesiatku.
Zázračné dieťa: Japonka Mima Itová ako jedenásťročná porazila svetovú päťdesiatku.
profimedia.sk

Detičky z Číny

Trinásť rokov na profesionálny šport je síce málo, no napríklad olympiáda eviduje aj mladších. Grécky gymnasta Dimitrios Loundras mal údajne 10 rokov, keď si na prvých novodobých hrách 1896 v Aténach vybojoval bronz.

Dnes by už nemohol súťažiť. Medzinárodná gymnastická federácia určila minimálny vek štartu na 16 rokov. Kedysi bola o rok tolerantnejšia, od roku 1981 mohli štartovať len starší než 15 rokov. Už dve dekády však platí, že pod päť kruhov môžu ísť len tí vo veku 16 rokov a viac. Z jednoduchého dôvodu - znižuje sa tak riziko zranení a pretekári v takom nízkom veku nie sú vystavení príliš veľkému emocionálnemu tlaku a následnej prípadnej frustrácii.

Čína to však príliš nerešpektuje. Posledné olympiády to vyzeralo, akoby posielala do boja o najcennejšie medaily v gymnastike materskú školu. Mnohí si možno na škandál Čche Kche-sin z Pekingu 2008 pamätáte. Čínske úrady tvrdili, že už mala šestnásť, no na jednej z domácich stránok ju rok pred hrami opisovali ako nádejnú 13-ročnú reprezentantku. Čína vzápätí túto správu zmazala a tamojší gymnastickí šéfovia vyhlásili, že šlo o chybný údaj. Zmizli aj videá Čche zo servera YouTube. „Neprikladám žiadnu pozornosť tomu, čo kto povie,“ tvrdila Čche po súťaži družstiev, v ktorej si Číňanky privlastnili olympijské zlato. Neskôr vyhrala aj bradlá.

Naozaj mala šestnásť?: Objavili sa podozrenia, že Čche Kche-sin bola počas olympiády v Pekingu v roku 2008 o dva roky mladšia.
Naozaj mala šestnásť?: Objavili sa podozrenia, že Čche Kche-sin bola počas olympiády v Pekingu v roku 2008 o dva roky mladšia.
profimedia.sk

Číňanky podozrievali z dopingu na posledných hrách v brazílskom Riu, kde získali v súťaži družstiev bronz. Tak ako na OH v Sydney 2000, kde však o medailu skutočne prišli, keď sa Tchung Fang-siao, členka tímu, neskôr priznala, že naozaj mala v tom čase štrnásť a nie šestnásť rokov, ako Číňania tvrdili.

Aj legendárna Rumunka Nadia Comaneciová, päťnásobná olympijská šampiónka, mala štrnásť, keď na OH v Montreale dostala najvyššiu možnú známku desať. To však ešte nebolo proti pravidlám, aj bodové hodnotenie gymnastiek sa od tých čias zmenilo.

„Šport ako gymnastika nie je pre deti. Pretekári musia najskôr dozrieť. Fyzicky aj mentálne,“ tvrdí šéf Medzinárodnej gymnastickej federácie Bruno Grandi.

Olympiáda v trinástich

Aj ďalší veľký olympijský šport - plávanie - zažil v bazéne kopu detí. Nepálčanka Gaurika Singhová plávala vlani na hrách v Riu ako trinásťročná, dokonca rozplavbu na 100 metrov znak vyhrala. No celkovo to stačilo až na 31. miesto. Japonka Kjoko Kawasakiová mala o rok viac, keď si v Barcelone 1992 doplávala na 200 metrov prsia po zlato.

Americká skokanka do vody Marjorie Gestringová mala 13, keď si v Berlíne 1936 vyskákala olympijské prvenstvo. Austrálskej plaveckej legende a trojnásobnej olympijskej víťazke Shane Gouldovej sa takýto trend nepozdáva. A nie preto, že súťažnému plávaniu dala zbohom pre veľký tlak na jej osobu už ako sedemnásťročná.

„Nemyslím si, že plavci pod osemnásť rokov by mali súťažiť na olympiáde. Tlak na juniorov je zbytočne veľký a stáva sa z toho len a len biznis. Nechajme deti hrať sa, lebo keď na ne tlačíme, viac sa hrať nevedia,“ povedala pre Swimming World Magazine.

V desiatich na golfovom turnaji

Golf, tenis alebo napríklad bowling čosi podobné neriešia. Žiadny vekový limit neuznávajú. Ak na to máš, choď do toho. Aj preto sa Americký bowlingový kongres nerozpakoval v zime 2013 poslať Hannah Diemovej certifikát, keď dokázala počas jednej hry zvaliť všetky kolky a získať maximálny možný počet tristo bodov. Neuveríte, ale v tom čase mala deväť rokov.

Hannah Diemová: Už ako deväťročná dokázala v bowlingu počas jednej hry získať maximálnych tristo bodov.
Hannah Diemová: Už ako deväťročná dokázala v bowlingu počas jednej hry získať maximálnych tristo bodov.
Internet

Preto si aj Američanka Michelle Wieová mohla už ako 10-ročná zahrať na amatérskych majstrovstvách krajiny v golfe či jedenásťročný Don Dunkelberger bojovať v roku 1937 na Chicago Open. Nezvládol to, keď sa v súčte úderov prehupol cez číslo sto, radšej to vzdal a odhlásil sa. Ale šancu mal. To Michelle Wieová bola na tom lepšie. Ako 14-ročnej jej na Sony Open na Havaji chýbal jediný úder na postup medzi najlepších.

Trinásťročný na Evereste

Niektoré extrémne kúsky tínedžerov však kompetentní definitívne zatrhli. Z obáv o bezpečnosť. Američan Jordan Romero zostane asi navždy najmladším človekom, ktorý kedy stál na Evereste. Keď naň v máji 2010 vyliezol, mal 13 rokov, 10 mesiacov a 10 dní. Bizarný hazard však potom Nepál aj Čína zakázali. Povolenie liezť v Himalájach sa rozhodli vydávať až po dovŕšení šestnásteho roku života. Stanovili pre istotu aj hornú hranicu 60 rokov. Rozhodnutie nepovoliť liezť mladším nadšencom padlo po tom, čo 15-ročný Šerpa Temba Čeri prišiel pri pokuse o vrchol o päť prstov na nohách. Vtedajší šéf lekárskej komisie Britského horolezeckého zväzu David Hillebrandt to schvaľoval: „Expedícia pre 13-ročného chlapca protirečí duchu horolezectva. Ide o marketing, peniaze a zneužívanie detí.“

Niekedy však rozhodnutie úradov nestačí. Keď si 13-ročná Laura Dekkerová predsavzala sóloplavbu na jachte okolo sveta, holandský otec bol za, no jej nemecká mama zásadne proti, a tak sa do rozhodnutia napokon musel vložiť súd. Holandský. Ten to Laure oficiálne zakázal, hoci Laura sa narodila na lodi - v novozélandskom prístave. Ba čo viac, súd rozvedeným rodičom odňal poručníctvo a nariadil konzultovať každé dôležité rozhodnutie s úradom na ochranu detí.

Laura si však plavbu napokon vytrucovala a mama, ktorá bola od začiatku proti, rezignovala. Bolo to krátko po tom, čo Laura ušla z domu a dva dni trvalo, kým sa našla v Karibiku na ostrove Svätý Martin. Domov ju doviezli v sprievode policajtov. No to už mama vedela, že dcéru od riskantných dobrodružstiev neodradí.

Pätnáste narodeniny oslávila na palube svojej jachty Guppy a v šestnástich plavbu dokončila. Rekord to nebol, Svetová jachtárska federácia sa rozhodla uznávať výkony len jachtárok starších ako 18 rokov, ale to Dekkerovú nezaujímalo. Hlavne, že dosiahla svoje.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].