Matky rebelky: Americká komédia si berie na mušku práve ženy, ktoré sú z nekonečného kolobehu povinností okolo detí a manžela na pokraji zrútenia. A tak sa menia na divošky.

Matky trpiteľky, pozor! Prehnaná obetavosť rodine môže byť pre chlapa otravná

Náhlia sa ulicami, napäto nakupujú v obchodoch, nervózne pokrikujú na deti v aute. Ženy, ktorých tvár poznamenala zvláštna zatrpknutosť. Myslia si, že tak je to správne - byť tu pre iných.

Pre muža, pre deti, pre povinnosti. „Manželka sa na mňa už ani neusmeje. Je síce starostlivá a po práci ma doma čaká teplá večera, ale bez úsmevu. Namiesto toho si vypočujem, čo všetko musela urobiť a aké povinnosti ešte má pred sebou,“ povzdychne si Dušan.

Bludný kruh

Nie sú žiadne vojnové hrdinky ani milosrdné sestry v ďalekej Afrike, a predsa majú pocit, že každý deň prinášajú obete. Svojím spôsobom to aj robia - ich jediným zmyslom života je starostlivosť o iných. Niekedy príjemná, inokedy priam obťažujúca. Bežné radosti potlačia do úzadia, len aby všetko fungovalo tak, ako má. Nikto však neurčil, koľko hodín denne máme variť, upratovať či venovať sa deťom. Napriek tomu mnohé ženy zabúdajú na svoje potreby. Vlastne - ich jedinou potrebou je slúžiť iným.

Madisonské mosty: Farmárka Francesca Johnsonová v podaní Meryl Streepovej obetovala celý život rodine. V srdci však nosila muža, ktorý ju na štyri dni vytrhol zo stereotypu.
Madisonské mosty: Farmárka Francesca Johnsonová v podaní Meryl Streepovej obetovala celý život rodine. V srdci však nosila muža, ktorý ju na štyri dni vytrhol zo stereotypu.
profimedia.sk

Byť dobrou zamestnankyňou, vzornou matkou a milujúcou a obetavou manželkou. Táto navonok nesebecká priorita a snaha však neprinášajú vytúžené ovocie. „Keby to bola vyslovene altruistická obetavosť, tak by to mohlo byť fajn. Lenže zväčša tie ženy za to niečo chcú - vďačnosť, nekonečnú oddanosť,“ pripomína psychologička a sexuologička Danica Caisová. Jej slová potvrdzuje ďalší zúfalý manžel.

„Moja Danka je ako robot. Celé dni sa naháňa - práca, deti, domácnosť. Snažím sa jej pomôcť, ale nevidím zmysel života len v povinnostiach. Lenže ona už nepozná zábavu, príjemné ničnerobenie, debatu pri káve. Vidím, že je čoraz strhanejšia, a keď jej poviem, že by sa občas mohla venovať aj sebe, odvrkne, že na to nemá čas. Znie to ako výčitka. Ale hlavne je to bludný kruh,“ rozhovorí sa. Samozrejme, časom si rodina na pohodlie, ktoré zabezpečuje mama a manželka, zvykne. „Absolútna oddanosť je ako drak so siedmimi hlavami - nachováte jednu a ďalšia je hladná,“ varuje odborníčka.

Neuznané masochistky

„Napĺňa ma, ak môžem urobiť pre rodinu, čo je v mojich silách. Maximálne sa venujem deťom aj manželovi, hoci on si vôbec neváži, čo všetko pre nich robím,“ povzdychne si Mária. Celá domácnosť leží na jej pleciach. Obetovala svoju kariéru, len aby bola najbližším poruke. Výsledok? Nuž, niekedy si sama uvedomuje, že muž si z nej urobil slúžku. A navyše je každý deň v strese, či to, čo mužovi navarila, zase neofrfle, či mu dobre zbalila kufor na cesty alebo nepovedala niečo nevhodné, čo by sa ho mohlo dotknúť.

„Snažím sa robiť, čo mu vidím na očiach, ani tak nie som dosť dobrá,“ povzdychne si mladá žena. Navyše má podozrenie, že navštevuje inú - bezstarostnú, egoistickú mrchu. Príčiny takého prístupu k sebe a k iným môžeme podľa Danice Caisovej hľadať v detstve.

„Pravdepodobne boli dobrými, milými, poslušnými dievčatkami, ktoré nikoho neobťažovali a snažili sa byť čo najlepšie. Ani tak sa im nedostalo ocenenia. Nikto ich nechválil. A keď dospeli, mysleli si, že vlastným obetovaním pre iných získajú vytúžené uznanie. Namiesto toho sa dostávajú do bludného kruhu - žiadne uznanie a prejav lásky im nie sú dosť,“ vysvetľuje psychologička. Tieto trpiteľky totiž často berú odlišný názor najbližších veľmi citlivo a svojím spôsobom ako vzdor a nevďak. Túžbu detí po samostatnosti či manželov náznak nesúhlasu môžu vnímať ako zradu.

Nezabúdajte na seba!

„Treba urobiť pre rodinu, čo sa dá, ale nezabúdajme na vlastný život,“ zdôrazňuje odborníčka. Každý si veľmi rýchlo zvykne na dokonalý servis a pohodlie. Ak však máme svojich blízkych niečím obohatiť, nestačí zahŕňať ich bezbrehou pozornosťou, z ktorej potom neraz vychádzajú prehnané očakávania vďaky. Často si uznanie rodiny viac vyslúži žena, ktorá dokáže myslieť aj na seba, nesnaží sa za každú cenu prispôsobovať potrebám rodiny a nachádza v živote radosti, ktoré patria len jej. Samozrejme, všetko s mierou!

Lebo prílišné odopieranie môže viesť k opačnému extrému. Svet sa nezrúti, ak si občas oddýchnete od kolobehu povinností. Určite drobci nebudú trpieť hladom a manžel si tiež raz za čas môže odpustiť niektoré z večerných pracovných stretnutí, ktoré vždy vedel dokonale zdôvodniť. Nie nadarmo sa hovorí - šťastná mama, šťastná rodina. Naučiť deti samostatnosti a ukázať im, že aj rodičia majú právo na radosti mimo rodiny, ich do života môže pripraviť oveľa lepšie než prehnaná obetavosť.

Nikto vás nezahrnie uznaním a vďakou, ak sami trpíte nedostatkom sebaúcty. Deti vás neprestanú milovať len preto, že im každý deň nevymyslíte program. Aj manžel prežije deň bez teplej večere, ak sa mu domov po stretnutí s kamarátkami či návšteve kozmetičky alebo aerobiku vráti spokojná manželka.

  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček