Menia sa slovenské dedinky na cirkusovú manéž?

Sú to domy, ktoré vám jednoducho musia udrieť do oka. Trochu smiešne, trochu tragické, určite však pomaľované ako Indián alebo Masaj pripravený na rozhodujúci boj s nepriateľom.

Od ideálnej farby omietky, ktorá je podľa jedného z diskutujúcich k nášmu nedávnemu článku o zvláštnom vkuse Slovákov - zemitá, piesková, kávová, slnečnicová, čokoládová, majú ďaleko. Žltá v kombinácii so zelenou a oranžovou, jedovatozelená s nádychom žltkastej, purpurová… Podľa názoru iných diskutujúcich, je to v poriadku. "Konečne sa z našich miest a obcí vytráca nič nehovoriaca šedivosť a uniformita,"píše jeden z nich. "Majitelia prejavili celkom slušný vkus," píše ďalej a nakoniec dodáva: "Osobne si myslím, že autor článku žije v šedivom zapéerdenom paneláku, ktorý nebol obnovený celých 50 rokov, čo bol postavený." Nuž áno, nielen farby omietok, ale aj niektoré reakcie bývajú také rýdzo slovenské. Alebo sme niekomu šliapli na otlak?

Nie všetko, čo je pestré, musí byť zákonite pekné. Krása spočíva v jednoduchosti!
Nie všetko, čo je pestré, musí byť zákonite pekné. Krása spočíva v jednoduchosti!
Tony Štefunko

Naozaj spočíva krása v jednoduchosti? Foto: Tony Štefunko

Podľa psychológa sa za "netradičnými farbami omietok" zrejme ukrýva túžba majiteľa objektu upozorniť na seba. Keď už neurobil dieru do sveta inak, tak aspoň tá farba. Stratil zmysel života alebo zmysel pre mieru? Súvisí farba fasády s povahou majiteľa domu alebo je to len spôsob, akým on chápe demokraciu?

Podľa architekta je problém v tom, že obce na Slovensku nemajú komisie, ktoré by sa k takejto problematike vyjadrovali. Takže, vlastne si každý môže dom natrieť tak, ako sám uzná za vhodné. Nuž a keď už bola reč o tej cudzine, dá sa predpokladať, že napríklad v Rakúsku by starostovia obcí prinútili majiteľov niektorých z takýchto domov, aby ich premaľovali. U nás im nič podobné nehrozí.

Nie všetko, čo je pestré, musí byť zákonite pekné. Krása spočíva v jednoduchosti!
Nie všetko, čo je pestré, musí byť zákonite pekné. Krása spočíva v jednoduchosti!
Július Dubravay

Trocha zelene v zime. Foto: Július Dubravay

Je pravda, že za socializmu bolo všetko sivé, uniformné, a na trhu nebolo ani toľko farieb ako dnes. Ale to ešte neznamená, že ako ju kúpim, tak ju aj použijem. S odtieňmi sa tiež dá pracovať.

Alebo je to naozaj iba zvláštny vkus Slovákov? Túžime po pestrosti, ktorá pripomína cirkusovú manéž?

Vianočné tipy na darček