Ostrov albatrosov v Tasmánii je plný týchto operencov. Turisti sa naň nedostanú.

Miesta, na ktoré musia turisti zabudnúť (a oplatilo by sa ich vidieť)

Je nepravdepodobné, že počas dovolenky nahliadnete do Vatikánskych archívov alebo na ostrov albatrosov v Tasmánii. Aj keby ste boli tak blízko, ako sa len dá.

Ak dolaďujete dovolenku a náhodou sa počas nej ocitnete neďaleko nasledujúcich zaujímavých lokalít, nebudete ich môcť navštíviť. Pre turistov sú síce atraktívne, ale z mnohých dôvodov nedostupné. Či je to škoda alebo nie, posúďte sami...

Ostrov Severný Sentinel, Andamanské ostrovy

Prevažne zalesnený ostrov v Bengálskom zálive by bol ideálnym miestom pre dobrodruhov a milovníkov adrenalínu. Domorodý kmeň Sentinelcov žijúci izolovane od zvyšku sveta obýva toto územie už 60 tisíc rokov a na samotu si zvykol tak, že vrúcneho privítania by ste sa nedočkali. Práve naopak, prišelcov v krajom prípade neváhajú poslať na druhý svet.

Zriedkavo sa niekomu podarí týchto ľudí odfotografovať a ich počet sa iba odhaduje – od niekoľkých desiatok do niekoľko stoviek. Indická vláda sa už vzdala snahy vybudovať s nie veľmi priateľským kmeňom bližší kontakt. Namiesto toho vyhlásila okolo ostrova 5-kilometrovú izolačnú zónu.

Foto: wikipedia.org

White’s Gentlemen’s Club, Londýn, Veľká Británia

Aby ste sa stali členom jedného z najexkluzívnejších klubov na svete, musíte byť naozaj ťažký kaliber. K tým patria britskí princovia Charles a William alebo premiér David Cameron, ktorý sa však v roku 2008 po pätnástich rokoch členstva vzdal.

Zaujímavé je, že zariadenie nemá žiadne nočné priestory, iba jedáleň a biliardovú miestnosť. Kým nie ste členom kráľovskej rodiny alebo rebríčka svetových boháčov magazínu Forbes, zrejme si s britskou elitou biliard nezahráte. Legendárnu budovu v Londýne si môžete pozrieť aspoň zvonka.

Foto: en.wikipedia.org

Čítajte viac:

Za nádherou netreba chodiť ďaleko: Najkrajšie pláže v Stredomorí

Ostrov Poveglia, Taliansko

Drobný ostrov medzi Benátkami a Lido v benátskej lagúne má dlhú a temnú minulosť. Okrem toho, že sa dlho využíval ako karanténna stanica pre ľudí nakazených morom, do roku 1968 tu bola liečebňa pre duševne chorých.

Pripomína ostrov duchov ako z hororového filmu. Na každom kroku natrafíte na ľudské kosti a kto môže, zďaleka sa mu vyhne. Napokon, miestni ani turisti sa naň v súčasnosti ani nedostanú.

Foto: profimedia.sk

Pláže v Mogadišu, Somálsko

Prekrásne pláže, ktoré sa tiahnu pozdĺž Indického oceánu na východnom pobreží Somálska, by sa oplatilo navštíviť. Zlatý piesok, ryby v blankytnej vode a koralové útesy kúsok od brehu – to všetko je relatívne nedotknuté.

Najmä preto, že v krajine je vysoká miera hrozby terorizmu, pirátstva a únosov na súši i na mori, takže destinácia nepatrí práve k vychytením. Podobný výlet si každý premyslí nielen dvakrát.

Foto: profimedia.sk

Svätyňa Ise, Japonsko

Šintoistický chrám zasvätený bohyni Amaterasu Ómikami je jedným z najdôležitejších v Japonsku. Okrem dvoch hlavných svätýň ho tvorí 125 ďalších a prístup do celého areálu je prísne obmedzený.

Aby sa vám podarilo dostať do svätyne, nielenže musíte byť členom japonskej cisárskej rodiny, ale zároveň aj kňazom alebo kňažkou. Bežný smrteľník sa musí uspokojiť s pohľadom na slamené strechy budov ukrytých za dreveným plotom.

Zaujímavosťou je, že každých dvadsať rokov sa dve hlavné budovy vnútri komplexu prebudujú tak, aby sa dodržal pôvodný konštrukčný plán spred tisíc rokov. Je to tradícia, ktorá pramení v šintoistickom učení o obnove.

Foto: wikipedia.org

Ostrov albatrosov, Tasmánia, Austrália

Pri pohľade na túto fotografiu netreba veľmi rozmýšľať na tým, ako prišiel ostrov v Tasmánii k svojmu názvu. Hoci hlavným lákadlom sú albatrosy, miesto poskytuje domov aj malým tučniakom a tuleňom.

Aj keby ste však do tohto austrálskeho štátu zablúdili, prekrásnu faunu si nepozriete. Ostrov je súkromnou rezerváciu a verejnosti prístup povolený nie je.

Foto: profimedia.sk

Vatikánske tajné archívy, Vatikán

O archívoch, ktoré zhromažďujú písomnosti o všetkých úkonoch Svätej stolice, kolujú legendy. Možno preto, že verejnosť k nim nemá prístup. Dokumenty, korešpondencia, účty a rozličné cirkevné spisy sa považujú za pápežov osobný majetok.

Paradoxne, písomnosti samé o sebe nie sú tajomstvom. Jediný problém je ten, že sa nedostanete do budovy archívu, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti vatikánskej knižnice.

Odhaduje sa, že archívy majú 84 kilometrov a 35 tisíc zväzkov. Mnohé si môžete vyžiadať a nahliadnuť do nich. Pochopiteľne, citlivé vládne a diplomatické informácie verejne dostupné nie sú.

Foto: profimedia.sk


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní