MSC Meraviglia Dĺžka: 315 metrov Výška: 65 metrov Hmotnosť: 167 600 ton Kapacita: 5 714 pasažierov Posádka: 1 536 Maximálna rýchlosť: 42 km/h

Miliónový kolos: Najväčšia európska výletná loď Meraviglia sa vydala na svoju prvú plavbu

Patrí medzi najsofistikovanejšie na svete a v týchto dňoch ju na prvú cestu vypravil novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Hovoríme o výletnej lodi Meraviglia, ktorá pasažierom ponúka bezbrehý luxus, ale aj originálne kultúrne vyžitie či jedinečné technické vychytávky. Obor je pritom len predkrmom, spoločnosť MSC Cruises so sídlom vo Švajčiarsku v najbližších rokoch príde ešte s majestátnejšími výletnými plavidlami.

Obrovská

„Mojím snom je vybudovať loď s nulovým vplyvom na životné prostredie,“ povedal raz výkonný prezident MSC Cruises Pierfrancesco Vago. V prípade Meraviglie sa mu to síce nepodarilo, ale svoje sklony k vizonárstvu nezaprel. Stovke ľudí, ktorí začiatkom júna sledovali v prístave Saint-Nazaire, ako jeho dcéra Zoe Africa za asistencie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona slávnostne strihá pásku a rozbíja šampanské o trup, loď doslova vyrazila dych.

Pohľad na plavidlo naozaj stojí za to. Nie náhodou Meraviglia v preklade znamená zázrak.

Výstavba lode podľa odhadov vyšla na rovnú miliardu dolárov, dlhá je 315, vysoká 65 metrov a na jej devätnásť palúb sa vojde až 5 714 pasažierov. Vďaka tomu jej patrí prívlastok najväčšia v Európe. Ešte väčším tromfom plavidla než jeho majestátne rozmery sú zážitky, ktoré dokáže poskytnúť cestujúcim. Prvý raz tu napríklad bude na otvorenom mori vystupovať slávny Cirque du Soleil, nájdete tu najväčšiu lodnú LED kupolu na svete a tiež si budete môcť vychutnať virtuálnu realitu.

Zábava na každom kroku: Hostí bavia najrozličnejšie kapely.
Zábava na každom kroku: Hostí bavia najrozličnejšie kapely.
SITA/AP

Technické vychytávky

Spoločnosť MSC Cruises napríklad stavila na technológiu NFC, ktorá umožňuje bezdrôtovú komunikáciu medzi technickými zariadeniami. Ľudia na palube tak môžu pomocou inteligentných náramkov či klasických smartfónov vystopovať svoje deti, odomknúť kajutu či nakupovať. Na plavidle je rozmiestnených aj tristo interaktívnych obrazoviek, kde si pasažieri môžu objednávať výlety či rezervovať lístky na jednotlivé predstavenia či miesta v lodných reštauráciách.

Aj lodná promenáda v „stredomorskom štýle“, dlhá sto metrov, je tak trochu v znamení najmodernejších technológií. Jej dominantou je totiž osemdesiatmetrová LED kupola - na svetových moriach väčšiu nenájdete. Tento kolos bude produkovať svetelnú šou 24 hodín denne. Bez modernej techniky sa dokonca neobídu ani spomínané predstavenia Cirque du Soleil. Umelci budú vystupovať v divadle Carousel Lounge, na javisku bude otáčavá sklenená stena vybavená high-tech zariadeniami.

Súčasťou plavidla je moderne vybavené televízne štúdio, ktoré bude vysielať hry, koncerty a rôzne talentové šou z celej lode.

Futuristický interiér: Je v súlade s technologickou vyspelosťou lode.
Futuristický interiér: Je v súlade s technologickou vyspelosťou lode.
profimedia.sk

Balkón s vírivkou

Plavba je v prvom rade zábava. Okrem Carousel Lounge na palube nájdete ďalšie, ešte väčšie divadlo, v ktorom záujemcovia môžu sledovať tri predstavenia každý deň. Samozrejmé sú ďalšie lákadlá ako početné športoviská, detské výskumné laboratóriá, simulátor efjednotky, 5D kino či adrenalínová lanová dráha okolo lode. Pochopiteľne, nemôže chýbať wellness, vodný park so šmykľavkami a ďalšími atrakciami či početné bary a reštaurácie. Osobitnou kapitolou sú tri bazény.

Najväčší má vyše tridsať metrov, druhý ponúka otvárateľnú sklenenú strechu, zatiaľ čo tretí sa môže zmeniť na diskotéku pod otvoreným nebom.

Ako to na takýchto plavbách býva, veľa závisí od výšky bankového konta pasažierov a ochoty investovať do svojho pohodlia. Môžete si totiž vybrať medzi rozličnými typmi bývania. Na dne hierarchie je vnútorná kajuta, nasleduje kajuta s výhľadom na more a na horných priečkach je veľký apartmán s vírivkou na balkóne. Tí, ktorí si zaplatia za exkluzívny Yacht Club, majú navyše k dispozícii súkromný bazén, výťah, vlastnú miestnosť vo wellness časti lode aj obsluhu 24 hodín denne.

Bazény: Na lodi sú tri verejné a jeden súkromný.
Bazény: Na lodi sú tri verejné a jeden súkromný.
profimedia.sk

Meraviglia na svoju prvú okružnú turistickú plavbu po Stredozemnom mori vyplávala z francúzskeho prístavu Le Havre a počas nej sa okrem iného zastavila v Lisabone, Barcelone a Janove. Cena týždňového pobytu na lodi sa naozaj rôzni - pohybuje sa od 800 po štyritisíc eur. Ak na to nemáte, stále je možnosť využiť občasné jednodňové plavby. Napríklad 15. septembra výletné plavidlo absolvuje cestu z Barcelony do Marseille a cena najlacnejšieho lístka je 50 eur. Pravda, predtým sa nejako musíte do Barcelony dopraviť.

Ešte väčšie

Meravigliou sa však ambiciózne plány spoločnosti MSC Cruises nekončia. Tá chce totiž už v roku 2022 prísť s prvou zo štyroch dvestotisíctonových lodí, dlhých 330 metrov, s kapacitou 6 850 hostí. Je to o sedemdesiat pasažierov viac, než dokáže prijať súčasná jednotka medzi výletnými plavidlami - Harmony of the Seas, patriaca spoločnosti Royal Caribbean.

Ďalšia generácia: Takto bude vyzerať výletná loď s rekordnou kapacitou 6 850 pasažierov.
Ďalšia generácia: Takto bude vyzerať výletná loď s rekordnou kapacitou 6 850 pasažierov.
profimedia.sk

Veľa podrobností o novej triede lodí zatiaľ nepoznáme. Vyrábajú ich lodenice SFX France v meste Saint- Nazaire a budú mať tvar písmena ypsilon, čo vraj umožní nádherné panoramatické vyhliadky. Okrem toho plavidlo bude mať posilnenú stabilitu a hydrodynamiku. Ako píše Daily Mail, novinkou by mali byť aj bližšie nešpecifikované „dediny pre rodiny s deťmi“. „Pôjde o najmodernejšiu a technologicky najvyspelejšiu loď na svete,“ netají sa spoločnosť MSC Cruises ambicióznymi plánmi.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček